Kdy potřebujete sklízet cibuli v roce 2020 podle měsíčního kalendáře pro skladování?

Přesná data byla stanovena, když je lepší sklízet cibuli v roce 2020 podle lunárního kalendáře. Rady a rady od zkušených zemědělců vám pomohou vypočítat nejúspěšnější dny pro sklizeň zralé plodiny. Pomohou vám zjistit, jak správně sklízet a uchovávat plodinu, aby byly zachovány všechny prospěšné vlastnosti kořeněné zeleniny.

Jak zjistit zralost cibule?

Kvalitní cibule přímo závisí na dodržování pravidel těžby a určení načasování tohoto postupu. Zralost cibulí může být rozpoznána vnějšími znameními země a podzemních částí rostliny a může být také vypočtena matematicky.

Načasování sklizně závisí na mnoha podmínkách. Nejdůležitějším kritériem určujícím dobu zrání je vybraná odrůda. Cibule se brzy, střední a pozdní zralostí může být zasazena. Významnou roli hrají povětrnostní podmínky. V chladném, deštivém létě je doba zrání posunuta o několik dní nebo dokonce týdnů.

Vnější známky zralosti

Vnější značky, které mohou sloužit jako vodítko pro začátek kopání zralých cibulových hlav, zahrnují:

odstranit cibuli

  • stonky, které byly dříve rovné a zelené, začaly vysychat, žloutnout a vadnout;
  • krk žárovky se ztenčí, zžloutne a zmizí;
  • peří se začnou plazit po zemi (pokud je léto chladno, pak se tento příznak může objevit dříve než dozrávají hlavy);
  • stupnice zralé žárovky jsou suché, zlaté barvy a snadno se odlupují.

Matematický způsob

Výpočet, kdy odstranit cibuli ze zahrady pro skladování, lze provést pomocí jednoduché matematické metody.

známky zralosti

Aby bylo možné vypočítat, které číslo je lepší vykopat žárovky, je třeba vyřešit jednoduchý příklad. K datu, kdy byla cibule vysázena, se přidá 70–90 dní. Výsledné množství bude sloužit jako výchozí bod pro sklizeň. Počet přidaných dnů závisí na vybrané odrůdě.

Při výpočtu doby zrání je třeba vzít v úvahu povětrnostní podmínky. Je-li počasí horké a suché, můžete sklízet cibuli dříve, než je vypočítané datum. V případě chladného počasí a dešťů musíte k výslednému číslu přidat ještě několik dní.

vykopat žárovky

Kdy odstranit cibuli ze zahrady: načasování

Někteří pěstitelé upřednostňují sklizeň cibule podle lunárního kalendáře. Toto je nejjednodušší a nejpohodlnější způsob výpočtu načasování sklizně cibulí.

Měsíc a slunce ovlivňují všechny živé bytosti, včetně rostlin. Existují dny, kdy tyto vesmírné objekty přitahují šťávy ze země do jejich kořenů. Tyto časy jsou považovány za ideální pro sklizeň plodin, které dozrávaly pod zemí. Tato zelenina zahrnuje cibuli.

cibule ze zahrady

Měsíční kalendář

V místech s mírnými klimatickými podmínkami podle lunárního kalendáře 2020 se doporučuje začít sbírat zralé hlavy počátkem srpna (počínaje 7.). V tuto chvíli bude Měsíc ve fázi ubývání. To příznivě ovlivní další proces sušení a skladování plodiny. V oblastech náchylných k silným dešťům se doporučuje začít kopat dříve, než začne.

Pokud vás zajímá otázka, zda je možné sklízet cibuli na novém měsíci (měsíc je půlměsíc, roste), je odpověď ano. Nové období měsíce je charakterizováno zpomalením všech biologických procesů v pozemské části rostlin. V tuto chvíli nelze provádět odstraňování plevelů, plevelů a škůdců. Můžete ale sbírat zralé kořenové plodiny. Veškerá síla rostlin jde do podzemní části. Sklizeň sklizená během nového měsíce je proto šťavnatá a obohacená.

měsíční kalendář

Dobré lunární dny, kdy můžete sklízet žárovky, jsou 2., 8., 13., 14. a 20. srpna. Nepříznivé období - od 4. do 7. srpna. V tuto chvíli je lepší půdu uvolnit.

Venkovský život hack

Fáze měsíce, které měsíční kalendář bere v úvahu, nemají na kvalitu a kvantitu plodiny menší vliv než jiné faktory. Dlouho bylo pozorováno, že rostliny rostou a vyvíjejí se různými způsoby v různých fázích měsíce.

venkovský život hack

Během voskujícího měsíce přecházejí všechny šťávy z kořenů do zemní části rostlin. V tomto okamžiku je aktivován růst kultur. Během tohoto období se nedoporučuje sklízet kořenové plodiny.

Mizející měsíc se vyznačuje odchodem rostlin k odpočinku. Všechny síly a džusy spěchají ke kořenům. Je to na mizejícím měsíci, že je lepší luk odstranit. Výživná hodnota žárovek bude na nejvyšší úrovni. Úplněk je považován za příznivé období pro sklizeň cibule.

pocházejí z kořenů

Jak správně kopat cibuli z postelí?

Po stanovení nejlepších termínů sklizně cibule v roce 2020 je třeba zahájit přípravné práce:

kopat vpravo

  • Dva týdny před očekávaným datem vykopat žárovky přestanou zalévat postele. Pokud prší, je lepší je zakrýt fólií. To umožní, aby hlavy vyschly, což bude mít příznivý účinek na skladování sklizené plodiny.
  • Nejlepší je začít pracovat brzy ráno, aby bylo více času na vyschnutí na slunci.
  • Ruční tažení žárovek se nedoporučuje. Kořenová plodina může pevně sedět na zemi a poškodit pouze vrcholy. Je lepší použít lopatu nebo vidle. Opatrně kopají do země a vytáhnou zeleninu.
  • Vykopaná plodina je položena v jedné nebo dvou vrstvách na předem připravený materiál a pečlivě setřepává přilnavou zeminu. Čas od času musíte cibuli promíchat tak, aby byly různé strany vystaveny slunečnímu záření.
  • Po vykopání neřežte vrcholy okamžitě. Je ponecháno, dokud nejsou cibule zcela suché (proces sušení trvá asi dva týdny). Vrcholky obsahují mnoho živin, které budou dlouho tékat do cibulových hlav.

Pokud vynecháte čas sklizně (sklizeň dříve nebo později, než je doporučené datum), zvyšuje se riziko předčasného rozpadu. Taková zelenina je špatně skladována a nemá vysokou chuť.

kopat data

Cibule

Při sklizni rostliny lze vypočítat dobu zrání přidáním 75 dnů k výsadebnímu dni. Podle lunárního kalendáře pro rok 2020 připadají příznivé dny na sklizeň v srpnu 2., 3., 13., 15., 20., 29.,

dny na čištění

Pórek

Pro načasování kopání pórek ovlivňují počasí, rozmanitost, klimatické podmínky. Pokud se cibule nemá skladovat v zimě, můžete je sklízet v srpnu. Pokud je třeba zeleninu připravit ke skladování, sklizeň začíná až na začátku října.

Listy pórku by neměly úplně zžloutnout, mnohem méně uschnout a vyschnout. Pokud v létě převládá teplé a slunečné počasí s občasnými dešti, můžete sklízet o 8-10 dní dříve. V deštivých létech by měla být také sklizeň cibule zahájena dříve.Tím se zabrání hnilobě a můžete plodinu dostatečně dobře vysušit.

měl skladovat

Sevok

Sady cibule jsou výsadbovým materiálem a sklizeň dalších let bude záviset na její kvalitě. Sevok lze pěstovat nezávisle na semenech nigelly, nebo si můžete koupit hotový sevok v obchodě.

Cibulové sady začnou zrát 90 dní po výsadbě. Nejúspěšnějším obdobím pro odstranění sazenic z lůžek je od začátku srpna do poloviny měsíce. Do této doby vrcholy vyschnou, zžloutnou a leží na zemi.

semena nigel

Pokud je počasí deštivé, musíte kopat cibuli dříve ze země. V tomto případě bude setí zakořenit a sklizená plodina nebude dlouho skladována. Po výsadbě začne aktivní kvetení na jaře a výnos se sníží.

Šalotka

Rozdíl mezi šalotkou je přítomnost jedné, celé hlavy, ale několika hřebíčků. Navenek je svou barvou a tvarem podobný česneku. Šalotka se vyznačuje časem zrání, dlouhou skladovatelností a velkým množstvím živin.

jednodílná hlava

Šalotka se začnou odstraňovat z postelí, když peří zžloutne, uschne a klesne blíže k zemi. Podobné známky se objevují kolem poloviny července. Čas sklizně nesmí chybět, jinak se objeví nové kořeny a doba skladování se výrazně zkrátí. Každá cibule se kape vidličkou a suší se asi 10 dní. Poté se vrcholy oříznou a zanechá pařez 4 cm.

Mnoho lidí sklízí šalotky podle dat uvedených v lunárním kalendáři. Nejúspěšnějším obdobím sklizně je úplněk. V této době je sklizeň nej šťavnatější a zralá.

pár zubů

Jak urychlit proces zrání?

Pokud je čas na sklizeň, nebo pokud jsou předpovídány silné deště a vrcholky jsou stále zelené a rovné, můžete použít několik chytrých triků, které pomohou plodinám dozrát rychleji. Všechny práce na zahradě: zalévání, hnojení musí být dokončeno dva týdny před očekávaným datem sklizně. Existují i ​​další triky.

urychlit proces

Zastavení zalévání

Sklizeň se provádí před obdobím silných dešťů. Zároveň zastaví zalévání rostlin. Vlhkost podporuje růst peří a nové kořeny, které brání zrání cibule.

přetrvávající deště

Podkopávání kořenů

Pokud je půda volná, můžete žárovky ručně vytáhnout, abyste rozbili kořeny. Můžete kopat hlavy lopatou, ale neodstraňujte je ze zahrady, ale nechte je v této poloze. Bude možné sklízet plodinu s podkopanými kořeny dříve.

vytáhněte žárovky

Vystavení žárovek

Pokud jsou cibulové hlavy nastaveny hluboko, pomůže vám metoda vytlačení půdy z každé hlavy. Při expozici dostává více světla, vzduchu a zraje rychleji.

Někdy jsou kořeny cibule odříznuty asi o 5 cm. Nedoporučuje se sekat pozemní část rostliny. To může vést k úplné ztrátě plodin. Cibule vykopaná předem může dozrát přesně díky vrcholům, které obsahují mnoho živin.

holé žárovky

Jak připravit cibuli ke skladování?

Než vykopanou cibuli vyložíte, musíte ji důkladně vysušit. Bez odříznutí suchého peří se cibule rozloží po sklizni v zahradě. Pokud je dobré počasí, můžete tímto způsobem uschnout několik dní. Po sklizni celá plodina nejen vyschne ze slunečních paprsků, ale také dezinfikuje. V noci ji musíte vyčistit uvnitř, aby ranní rosa nemohla sklizeň zkazit.

Pokud se rozhodnete cibuli nechat na zahradě, ráno ji musíte zakrýt fólií.

Po dvou týdnech, kdy je cibule zcela suchá, můžete začít sekat suché vrcholky a zanechávat pařez asi 4-5 cm. držte cibulitkaní vrcholů do copů. V takovém případě ji nemusíte přerušit. Pro skladování musíte vybrat velký, bez vad a hniloby.

dobře sušit

Proutěné koše, dřevěné nebo plastové bedny s otvory, sítě nebo kartonové krabice jsou vhodné skladovací kontejnery.Je lepší přesunout kontejnery se sklizní do suterénu nebo do sklepa, ale můžete je uložit v bytě, ale pouze mimo topná zařízení. Optimální teplota skladování je 0– + 5 stupňů, zatímco vlhkost by neměla být vyšší než 80%.

Existují tajemství, která pomohou uchovat sklizeň po dlouhou dobu. Cibule kůže jsou umístěny mezi vrstvy cibule v krabici. Zabraňuje zamokření a chrání před vysycháním. Dřevěný popel nebo piliny pomohou udržet hladinu vlhkosti na optimální úrovni. Kbelík s vybranou komponentou je umístěn poblíž krabic.

proutěné koše

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně