Co jsou plemena koní v Rusku a historie jejich chovu, seznam těch nejlepších

Na světě jsou stovky plemen koní. Všichni mají pozoruhodné vlastnosti. V seznamu krásných zvířat stojí ruská jedinečná plemena koní. Historie existence těchto koní je poznamenána řadou tragických událostí. Navzdory obtížím rusští koně stále žijí a potěší znalce těchto krásných zvířat.

Historie koní v Rusku

Historie chovu koní sahá mnoho století. Již ve 13. století se lidé zabývali chovem koní. Válečníci přinesli plnokrevné koně jako kořist po úspěšných bitvách s četnými nepřáteli.

Během invaze Zlaté hordy byla upřednostněna těžká koně. Teprve s nástupem éry Ivana Hrozného začaly východní plemena koní získávat na popularitě. Časy se změnily, móda pro plemena koní se změnila. Jména hraběte Orlova, Rostopchina a Budyonny navždy vstoupila do historie. Nadšení lidé dali světu úžasná plemena koní. Mnoho z nich se stalo pýchou země.

Tragické události v historii Ruska byly doprovázeny smrtí a zázračným oživením jedinečných koní. Dnes ruští specialisté chovají širokou škálu plemen koní.

Klasifikace

Podle jmenování mohou být zástupci koňské rodiny rozděleni do 3 skupin:

  • jezdecké koně;
  • využít koně;
  • těžké koně.

Existují univerzální plemena koní, například Don Don. Zvíře se používá jako postroj nebo jezdecký kůň.

krásný kůň

Chovatelé rozdělují koně do kategorií:

  1. Domorodý. Možná nejsilnější a nejzdravější zvířata. Koně se dlouho přizpůsobili drsným klimatickým podmínkám. Příroda sama se stará o utváření silné imunity u koní. Beze ztrát snášejí mráz a silný vítr. Bez námahy se probojujte hlubokými unášeními. Mezi tyto typy patří Vyatka, Yakut koně, stejně jako koně ze střední Asie nebo Kavkazu. Unikátní vlastnosti domácích zvířat se používají k chovu nových plemen koní.
  2. Přechodné. Tito koně kombinují nejlepší vlastnosti domorodých koní a důstojnost hřebců přivezených z dálky.
  3. Továrna. Výsledek složité, pečlivé a dlouhodobé práce na vývoji nového plemene. Rusští chovatelé chovali taková plemena jako Orlovský klusák, Budyonnovský kůň a další druhy koní.

Hlavní plemena

Ruská plemena koní nejsou tak četná. Některé z nich jsou základní.

krásný kůň

Budennovskaya

Semyon Mikhailovich Budyonny vynaložil velké úsilí na chov ideálního plemene koní pro Rudou armádu. Jako základ vzali plemeno Don.Poté, co kříženec přešel s plnokrevným jezdeckým hřebcem, získali odborníci univerzální plemeno postroje. Budennovský kůň může chodit nejen pod sedlem, ale také sloužit potřebám lidí jako tažná síla.

Růst zvířete dosahuje 165 cm. Dlouhý krk koně připomíná předky - Akhal-Teke. Kůň se liší od ostatních hřebců svou mohutností a určitou hranatostí. Silná záď a široká hrudník hovoří o síle a vytrvalosti koně. Suchá široká obočí hlava je krásně usazená. Velké výrazné oči hovoří o inteligenci a dobrém charakteru. Protáhlé tělo a silné nohy dávají zvířeti impozantní vzhled. Budennovského koně mohou rozpoznat „značkové“ tepláky. Dnes armáda nepotřebuje nasazené jednotky, takže se ve sportu používají budennovisté. Závodníci se úspěšně účastní soutěží drezurních, parkurových a dostihových závodů.

Budyonnovská kůň

Donskaya

Jedno z nejstarších plemen chovaných člověkem. Předci plemene Don jsou domorodci stepních koní. Po mnoho let byli koně křížení s hřebci perské, turecké a arabské krve. Po četných bitvách vojáci přivezli hojné koně.

V 19. století byli koně Don rozděleni do dvou typů:

  1. Staré plemeno. Zvíře se silně podobalo stepním předkům. Malá postava (146-155 cm) a nepopsaný vzhled kompenzovaly obratnost a vytrvalost koně.
  2. Nový typ plemene Don. Aby byl kůň přitažlivý, byl zkřížený s hřebci anglické krve. Situace se postupně změnila a chytrí a vytrvalí koně přišli sloužit lidem. Majestátní hřebci se nápadně liší od svých předchůdců.

Don kůň

Oryol klusák

Toto plemeno bylo vytvořeno díky úsilí hraběte Orlova. Mnoho let chovatelské práce vedlo k narození jedinečného koně. Půvabný, silný kůň má překvapivě měkkou chůzi a dlouhý pružný krk. Růst velkého hřebce dosahuje 170 cm. Kombinace milosti a síly činí jedinečný vnější vzhled zvířete.

Hmotnost koně dosahuje 500 kg. Malé, suché hlavy, inteligentní oči a špičaté, citlivé uši vypadají harmonicky. Portrét zvířete doplňuje svalnaté tělo, štíhlé suché nohy a svěží hříva. Energické, obratné klusáky se vyznačují příjemným charakterem a rychlým vtipem. Orlovské hřebce lze vidět na velkolepých sportovních akcích.

Ruský kůň

Ruský jezdecký kůň se objevil v důsledku sloučení plemene Oryol a koní Rostopchin. V těžkých dobách Velké vlastenecké války bylo plemeno téměř zničeno. Úbohé zbytky bývalého luxusu zmizely za Chruščovovy vlády. V průběhu desetiletí bylo díky úsilí nadšenců obnoveno ruské plemeno koní.

Ruský kůň

Výška koně dosahuje 165 - 170 cm. Pružné, dobře vyvinuté svaly, široká, svalnatá záda a štíhlé nohy odlišují ruského koně od ostatních plemen. Kůň má vnímavou mysl a úmyslný charakter. Zvíře se používá pro drezúru a triatlon.

Sovětský těžký vůz

Krátký, robustní úvazek. Toto plemeno bylo chováno v polovině 20. let minulého století. Tažný kůň se objevil v důsledku křížení mezi místními tažnými koňmi a hřebci Brabancon. Tito evropští koně mají pozoruhodnou sílu, protože jejich předkové věrně sloužili těžkým rytířům.

Sovětský těžký nákladní automobil je jako malý buldozer. Silné zvíře se používá pro těžkou práci a také jako zdroj masa a mléka. Výška těžkého nákladního automobilu je relativně malá - 160 cm, ale jeho hmotnost dosahuje 700-1000 kg. Široká záda, silně klesající záď a silné nohy dávají zvířeti monumentalitu. Rytíř má častěji červenou barvu. Někdy můžete najít těžký koncept v barvě zátoky.

Sovětský těžký vůz

Jakutsk

Domorodé zvíře přizpůsobené pro silné mrazy a špatnou výživu.Hustá podsada a dlouhá srst umožňují, aby kůň snášel obtížné klima. Díky své nenáročnosti jsou koně po celý rok chováni venku.

Malá masivní zvířata zřídka porostou více než 142 cm. Svalnatý krk a široký hřbet hovoří o pozoruhodné vytrvalosti koní. Yakutský kůň se může pochlubit silnými nohami a dobře vyvinutými klouby. Hřebci se používají jak na jezdeckých koních, tak i pro dětské jezdecké sporty.

Bashkir

Domorodý kůň je rozšířený v Tatarstánu, Bashkirii a Sverdlovské oblasti. Plemeno se narodilo v důsledku přirozeného křížení stepních koní a lesních koní. Po celý rok se na pastvinách chová nenápadná zvířata. Hlavní výhodou plemene je schopnost neúnavně překonat desítky kilometrů.

Bashkir kůň

Neochopitelný kůň je vysoký pouze 145 cm. Malá široká čelo, krátký krk a široký hřbet - to je portrét nádherného koně. Díky své přátelské dispozici se hřebci používají v dětských jezdeckých sportech. Zvířata jsou často chována na mléčných farmách.

Terskaya

Unikátní plemeno bylo vyšlechtěno ve 40. letech minulého století díky křížení přežívajících střelných hřebců s koňmi arabské krve. V důsledku toho se objevilo plemeno Terek. Díky svým mnoha výhodám se univerzální koně účastní všech typů jezdeckých soutěží. Úžasná trénovatelnost umožňuje použití koní v cirkusových představeních.

Právě na terském hřebci hostil vítězný průvod legendární maršál Žukov. Nejčastěji najdete koně šedého obleku. Méně obvyklé jsou bobkové koně. Kůň je krásně stavěný. Krátký, rovný hřbet, pružný, dlouhý krk a štíhlé nohy dodávají zvířeti elegantní vzhled. Zvíře má malou hlavu. Citlivé pohyblivé uši a zářící oči doplňují portrét koně.

bílý kůň

Vyatskaja

Les, domorodý kůň. Severní krása je rozšířená v oblasti Kirova i na farmách Udmurtia. Zvíře je energické, poslušné a vytrvalé. Nenápadný kůň se snadno uspokojí se špatnou stravou, dobře snáší mráz a déšť. Poddajná příroda umožňuje, aby byla Vyatka použita v dětských jezdeckých sportech a turistice.

V minulosti byl pro výplatu použit asistent Vyatky. Hlavním rozlišovacím znakem krátkého pracovníka je tmavý pruh probíhající po zadní straně zvířete. Vyatka dorůstá do 150 cm. Nohy jsou krátké. Hustá kůže chrání koně před kousnutím hmyzem.

Ruský klusák

Plemeno se objevilo jako výsledek křížení legendárních orlovských klusáků a zvířat amerického výběru. Koně se vyznačují ladnými formami a klidným charakterem. Úzký čenich a výrazná kohoutek dodávají koně jedinečný vzhled. Silné nohy a svalnatý trup hovoří o vytrvalosti zvířete. Dlouhé, mobilní uši a tmavé oči jsou charakteristickými znaky ruského klusáka.

Ruský klusák

Kůň se používá jako lehké zvíře. Klidná dispozice a vysoká inteligence umožňují použití koní pro hipoterapii.

Don jezdecký kůň

Všestranné plemeno. Kůň Donskoy se úspěšně používá jako postroj a jezdecký kůň.

Protáhlé tělo, suché nohy a malá hlava propůjčují zvířatům eleganci. Výška koně je 165 cm. Na krku vystupuje dobře vyvinutý hřbet. Ocas a hřiva jsou tmavé a silné. Poddajná povaha zvířat umožňuje používat koně k výuce dětí, jak jezdit.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně