Příčiny nemocí a škůdců angreštu, jejich léčba a kontrola

Mnoho letních obyvatel vysadí angreštové keře v zahradě, které se snadno pěstují. Taková rostlina nevyžaduje pečlivou péči a roste dobře za jakýchkoli klimatických podmínek. Někdy se však keře nakazí chorobami, které negativně ovlivňují výnos. Proto se před výsadbou musíte podrobně seznámit s angreštovými chorobami a způsoby jejich léčby.

Proč jsou angreštové keře nemocné

Existuje několik důvodů, proč vysazený angreštový keř může onemocnět touto nebo tou nemocí a zemřít.

Vnější faktory

Nemoci rostlin se často objevují v důsledku vnějších faktorů. Zkušení zahradníci nedoporučují pěstovat bobule při nízkých teplotách a vysoké vlhkosti. V takových podmínkách se na kořenovém systému tvoří hniloba, což vede k další smrti keřů.

Nemoci se objevují také ve druhé polovině léta, kdy keře oslabují vlivem tepla a rychlého zasychání půdy. Aby se předešlo žloutnutí a pádu listů v důsledku nedostatku vlhkosti, je třeba rostliny zalévat denně.

Chyby v péči

Některé nemoci začnou ovlivňovat keře kvůli nesprávné péči. Neznámí zahradníci dělají několik běžných chyb:

  • Aplikace zavlažovací metody postřikovače. Pokud používáte zavlažování postřikovačů, objeví se na povrchu listů žlutý plak a plísně. Když se dostane velké množství vlhkosti, začnou listy vysychat.
  • Neopatrné uvolnění. Někdy lidé neopatrně uvolní půdu a náhodně se dotknou kořenového systému motykou. To vede k vývoji plísňových a infekčních chorob.
  • Nesprávné oplodnění. Doporučuje se ošetřovat půdu organickými a minerálními hnojivami, aby bylo nasyceno živinami. Pokud se tak nestane, angrešt oslabí a začne bolet.

keřové postele

Špatný materiál pro výsadbu

Infekční nebo plísňová infekce keřů může nastat v důsledku použití nekvalitního výsadebního materiálu.Pro výsadbu vyberte nejzdravější zelené sazenice, jejichž listy se nezačaly kroutit. Pokud je na listech bílý nebo červený povlak, neměli byste je zasadit.

Špatné místo

Dalším důvodem, proč rostliny začínají bolet, je nesprávná volba místa pro výsadbu a další pěstování. Angrešt by neměl být často ve stínu, a proto by výsadba měla být prováděna v nejvíce osvětlené části zahrady. Stínovaná plocha není vhodná k výsadbě, protože ve stínu se plody angreštu budou vyvíjet ještě horší. Rovněž ve stinných oblastech se zvyšuje vlhkost půdy, což přispívá ke vzniku a vývoji některých nemocí.

rostlina rostla

Hlavní choroby angreštu: charakteristické příznaky a metody boje

Před výsadbou angreštů je nutné podrobněji prostudovat nemoci angreštů a opatření proti nim. Popis nemocí a způsoby, jak je odstranit, pomůže léčit angreštové keře rychleji.

Spheroteka

Nejčastěji se zahradníci angreštu musí vypořádat s spherotekem. První příznaky nemoci se objevují po skončení květu. Mezi hlavní rysy spheroteca patří hnědý povlak na povrchu listů, který lze vymazat. Tato nemoc se postupně šíří na každý list keře. Pokud není sférika rychle vyléčena, keře zemřou.

Při léčbě nemoci použijte následující prostředky:

  • Zalévání rostlin horkou vodou. Nejlepší čas na zalévání vroucí vodou je na jaře. Právě na jaře se v půdě vyskytují spherotecké spory, které infikují keře.
  • Vrchní oblékání. Aby se zabránilo nástupu a rozvoji nemoci, do půdy se pravidelně přidává směs vyrobená ze dřeva.

spheroteka nemoc

Anthracnosa

Léto je časem, kdy je mnoho angreštových infekcí infikováno mnoha keři. Pro včasnou identifikaci choroby je nutné listy pravidelně zkoumat. S vývojem anthracnosy se na nich objevuje tmavý květ, který postupně pokrývá celý povrch. Všechny zasažené listy začnou žloutnout, vyschnout a spadnout. Když se objeví první známky anthracnosy, okamžitě se provede ošetření, během kterého používají:

  • Draselná sůl. Jedná se o vysoce efektivní řešení, které pomáhá zbavit se nemoci. Nastříkejte napadené keře 2-3krát týdně.
  • Manganový roztok. Směs se používá k prevenci anthracnosy. Používá se brzy na jaře, před květem.

anthracnose-plodil

Bílá skvrna nebo septorie

Septorie je běžná patologie, na kterou může umřít jakýkoli bobule. Příčinou onemocnění je houba, která se vyvíjí na listové desce. U keřů, které jsou napadeny bílou skvrnou, listoví zbarví do žluté a odpadne.

Zkušení zahradníci doporučují ošetřovat špinění roztokem obsahujícím popel ze dřeva. Tento nástroj se používá pro postřik povrchu půdy a keřů.

Pohárová rez

Rzi pohárů se objevuje na začátku vegetačního období. Nejčastěji se příznaky onemocnění objevují při vysokých teplotách a vysoké vlhkosti. Angrešt je rezavý z plevelů, které mohou růst poblíž. Z tohoto důvodu se doporučuje pravidelně odstraňovat trávu, aby se chránila keř.

Mezi příznaky rzi se vyznačuje špinění na listech, které má hnědou barvu. Hnědé skvrny z listů postupně přecházejí do stonků keřů a bobulí. Pokud se nezbavíte rzi pohárů, zhorší se plod plodů angreštu. Zbavit se nemoci pomůže amoniaku a směsi Bordeaux.

pohár rzi

Mozaika angreštu

Hlavním důvodem výskytu nemoci je použití nedezinfikovaného zahradního nářadí při prořezávání stonků. S rozvojem patologie se podél žil listů objevuje dlouhá skvrna, která má šedou barvu a nažloutlý odstín. Mozaické keře přestanou růst.Objevuje se také zkroucení listů, díky čemuž jsou zmačkané a malé.

Mozaiku nelze vyléčit, a proto se musí nemocné rostliny zlikvidovat. Všechny nemocné keře jsou vykopány kořeny, sušeny a spáleny.

Plísní

Plíseň je jednou z nejčastějších chorob, která může způsobit, že listy zžloutnou a spadnou. Zvláštnosti patologie zahrnují skutečnost, že žádný lék to nemůže vyléčit.

V rostlinách infikovaných plísní plísní listy a vaječníky vyschnou. Povrch listů a stonků se postupně začíná pokrývat bílou práškovou vrstvou. Nemoc se šíří i do plodů, díky čemuž se občas snižuje výnos.

Aby se zabránilo šíření nemoci na zdravé angreštové keře, musí být napadené rostliny vykopány.

plísní

Sloupová rez

Podzim je období, kdy se angrešt nakazí sloupcovou rzí. Nemoc se vyvíjí za oblačného počasí a vysoké vlhkosti. K vývoji rzi také přispívá zvýšená úroveň kyselosti půdy.

Nejprve se známky objeví na listech umístěných níže. Poté se deska, která má měděnou barvu, šíří do větví, vaječníků, květin a dokonce i bobule. Pokud není rez okamžitě odstraněn, rostlina pomalu zemře. Postřik rostlin pomocí roztoku Bordeaux pomůže odstranit nemoc.

sloupová rez

Příznaky a léčba šedé hniloby

Šedá hniloba je považována za nebezpečnou plísňovou chorobu, díky níž mohou angreštové keře umřít. Nejčastěji se zdá, že o plody nejsou pečlivě postarány.

Symptomy patologie se objevují okamžitě, a proto je poměrně snadné včas najít nemocné keře. Vývoj šedé hniloby dokládají hnědočervené skvrny na stopkách, které se nakonec objeví na povrchu mladých bobulí.

Pro ošetření hniloby se používá směs, která obsahuje popel a síran měďnatý. Na čtvereční metr místa se spotřebuje asi pět litrů roztoku.

Příznaky a léčba smršťovacích výhonků

Lidé, kteří již řadu let pěstují bobule, často čelí vysychání z výhonků. Hlavním příznakem nemoci je, že kůra větví je pokryta prasklinami a stává se méně pružnou. Pokud toto plísňové onemocnění není vyléčeno, postižené větve úplně zemřou.

K odstranění nemoci se používá Bordeauxův roztok, pomocí kterého se keře ošetřují nejméně jednou za deset dní.

vysoušení výhonků

Mechanické poškození angreštu

Někdy umírají angreštové keře kvůli mechanickému poškození. Nejčastějším zraněním je zlomený pupen nebo větev. Tento problém se objevuje v důsledku stavebních prací v blízkosti rostlin, silných sněžení nebo nárazů větru.

Místo přerušení začíná hnit, což vede k vysušení větve. Aby se zachovala odlomená větvička, je poškozená oblast dezinfikována roztokem obsahujícím alkohol a pokrytým olejovou barvou.

Angreštové škůdce a kontrola

Škodci angreštu často vedou ke zhoršení růstu a plodů keřů. Existuje několik hmyzů, které nejčastěji napadají bobule.

ovocná hniloba

Rybíz rybíz

Toto je nebezpečný hmyz, s nímž se často setkáváme při pěstování bobulí. Hlavní poškození je způsobeno housenkou mladého larvy, která proniká do výhonků a živí se nimi. Stopky, které obsahují zlatou rybku, přestávají růst a jsou pokryty žlutými tečkami. Pokud nepoužijete lék proti zlatokopům včas, angreštové výhonky začnou umírat.

Při odstraňování škůdců se používá kyselina citronová nebo močovina. Keře se stříkají 3-4krát týdně.

Rybízová žluť

Někteří zahradníci se domnívají, že tímto škůdcem trpí pouze rybíz, ale není tomu tak. Škůdce často napadá mladé sazenice angreštu a zhoršuje výnos.Dospělí kladou vejce do kůry rostlin. V průběhu času larvy vyrůstají z vajec, která pronikají do výhonků a živí se šťávou.

Lidové řešení vyrobené z močoviny a vitriolu pomůže zbavit se škůdců. Můžete také použít insekticidní přípravky jako Karbofos a Topaz.

rybízová žluť

Můra angreštu

Tento hmyz má krátký životní cyklus, ale nebrání mu to v poškození mnoha rostlin. Dospělí položili larvy do pavučinového kokonu. Po 10-15 dnech rostou larvy, které postupně pronikají angreštovými listy a začnou z nich vysávat šťávu. Nejprve se na každém listu objeví malý sloučený bod. V průběhu času však z listů prakticky nic nezůstalo.

V boji proti můře se používá Fitosporin a další biologické produkty.

Angreštová pila

Pila je nebezpečný hmyz se žlutým zbarvením a černými skvrnami. Škůdce proniká do listů na jaře a na své hladině jí malé díry. Pokud nebude angrešt zpracován včas, bude pilulka jíst celou listovou desku. Biologické přípravky se považují za účinné proti tomuto hmyzu, které zahrnují „dendrobacillin“ a „lepidocid“.

angreštová pila

Můra angreštu

Mnozí se zajímají o to, proč bobule angreštu spadají. Důvodem pádu angreštového ovoce je často můra. Tento malý motýl je schopen snížit výnos keřů 2-3krát.

Dospělí motýli položí vejce na listy, ze kterých se vynoří larvy. Postupně pohlcují listy a stonky. To vede ke žloutnutí a vysušení sazenic.

Zahradníci radí pravidelně vysazovat larvy můry z listů. To však ne vždy pomůže zbavit se škůdců a musíte použít účinnější prostředky, mezi něž patří dehet řešení mýdla.

Rybízové ​​sklo

Běžný podzimní škůdce, jehož larvy se živí rostlinnou šťávou a listovými deskami. Skleník napadá všechny druhy rybízu a angreštu.

Zbavit se skleněné pánve není snadné, protože většinou je uvnitř větví. Při čištění keře od škůdce se používá boritý roztok a chemikálie.

rybízové ​​sklo

Pavoučí roztoč

Jedná se o nebezpečný hmyz, který napadá nejen bobule, ale také pokojové rostliny. Je obtížné si všimnout roztočů, protože jsou umístěny na vnitřní straně listů. Musíte se okamžitě zbavit klíšťat, protože se rychle rozmnoží.

Účinným prostředkem proti škůdcům je směs, která obsahuje mýdlo na praní a sodu. Angrešt se stříká mýdlovou vodou 3-4krát za měsíc.

Výhonek mšice

Mšice jsou masivní škůdci, kteří mohou zničit keř do dvou dnů. Hlavním opatřením pro zabránění výskytu mšic je vykopávání půdy. Doporučujeme kopat stránky v září nebo říjnu. Pokud již mšice napadla rostlinu, použijte železný vitriol nebo směs Bordeaux, která se na větve nastříká.

střílet mšice

Prevence chorob a napadení hmyzem

Aby se zabránilo výskytu chrasty a jiných nebezpečných nemocí na angrešti, musí být předem přijata preventivní opatření. Existuje několik preventivních opatření, která pomohou chránit rostliny:

  • Dodržování střídání plodin. Doporučuje se přesadit keře na nové místo každých 5-6 let.
  • Čištění stránek. Oblast plevelů je nutné pravidelně čistit.
  • Správná péče. Rostliny, které jsou řádně ošetřovány, méně pravděpodobně onemocní. Během péče o angrešt je pravidelně zavlažována a krmena tak, aby keře měly dostatek živin a vlhkosti.

Závěr

Mnoho zahradníků se zabývá pěstováním angreštů.Před výsadbou této bobule se musíte seznámit s hlavními příčinami výskytu choroby keřů a také pochopit nejúčinnější metody boje proti infekčním a plísňovým odrůdám.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně