Co dělat, když tele má horečku a domácí ošetření

Novorozené tele je bezmocné stvoření s nízkou imunitní obranou, které je náchylné k nemocem, pokud není řádně postaráno. Proto musí být zemědělec opatrný a sledovat své zdraví. Někdy se stane, že tele má horečku; v takových situacích je třeba okamžitě zjistit příčinu porušení a začít ji odstraňovat. Pokud je majitel nezkušený, doporučuje se pozvat veterináře, aby diagnostikoval a předepsal terapii.

Možné příčiny odchylek od normy u skotu

Chcete-li včas upozornit na odchylku ukazatelů teploty od normy, musíte vědět, které ukazatele jsou považovány za normální (v%) oZ):

 • až 1,5 měsíce - 38,5-40,5;
 • až 2 měsíce - 38,5-40,2;
 • až 12 měsíců - 38,5-40.

Podle jiných zdrojů se uvedené indikátory mohou lišit o 0,2-0,5 oC a nevykazují patologické nálezy, pokud se telu daří dobře.

Horečka naznačuje, že tělo zvířete bojuje proti patogenním bakteriím nebo jiným mikroorganismům a tento příznak je někdy doprovázen nezánětlivými procesy. Důvody, proč může být teplota telat vysoká nebo nízká, jsou následující:

 • paratypoidní horečka - při nemoci teplota stoupá na 41 oC, tele ztrácí chuť k jídlu, začíná průjem krevními sraženinami, v některých případech dochází k zácpě, uši a končetiny zchladnou. Při poškození plic se vyskytuje kašel a dušnost;
 • bronchopneumonie - kromě akutního zvýšení teploty na 42 oC, onemocnění je doprovázeno respiračním selháním, velkým výtokem z očí a nosních cest, kašlem;
 • kolibacilóza je střevní onemocnění, u kterého je narušena trávicí funkce. Tele odmítá jídlo, stává se letargickým, apatickým, rychle zhubne, dehydratace se vyvíjí na pozadí světle žluté průjmy. Teplota nejprve prudce stoupne, pak se diagnostikuje pokles na 32-34 oZ.

Pokud je tele jedovaté, slabé, nemá chuť k jídlu, teplota má tendenci se postupně snižovat.

mnoho telat

Jak se snížením teploty, tak v případě těžké hypertermie, zvíře potřebuje okamžitou veterinární pomoc, aby se předešlo vážným následkům a dokonce i smrti (například paratypoidní horečka bez léčby).

Jak měřit teplotu doma

Je mnohem snazší pochopit, že teplota člověka je zvýšená - stačí se dotknout rukou čela a cítit teplo.

U krav a telat je pokožka neustále v pohodě, a proto je možné hádat o zhoršení pohody a hypertermie zvířete pouze doprovodnými příznaky - letargií, apatií, špatnou chutí k jídlu atd.

Nejjednodušší způsob je použít teploměr - rtuť nebo elektronický. Rtuť se zobrazuje přesněji, ale musíte ji uchovávat déle, až 8–10 minut, a zacházet s ní opatrněji. Teploměr by měl být dezinfikován a protřepán na minimální značku. Hrot namažte vazelínovým olejem tak, aby teprve při zavádění teploměru do konečníku nepoškodilo tele. K zařízení musí být připojen řetězec.

Tele by mělo být upevněno tak, aby se neškubalo a nesnažilo se utéct - položte hlavu ke zdi. Potom se ocas zvedne ke zvířeti, do konečníku se vloží teploměr tak, aby asi 2,5 až 3 centimetry zůstaly venku a počkaly 8 až 10 minut. Pro elektronický teploměr stačí 1-2 minuty, bude to znít jako signál, že data byla zaznamenána.

Co by se mělo dělat při vysokých nebo nízkých teplotách?

Jak zacházet s horečkou závisí na příčině hypertermie lýtka. Antibakteriální léky se nejčastěji předepisují, používají se při onemocněních bronchopulmonálního systému a střevních infekcí. Je vhodné vybrat lék zaměřený na patogen patologie z řady širokospektrálních antibiotik:

 • "Sulfazol";
 • "Tetracyklin";
 • "Gentamicin";
 • Enroxil;
 • "Levomycetin";
 • Flumequin;
 • "Amoxicilin";
 • Ceftriaxon.

mnoho telat

Ke snížení teploty je často dostačující průběh antibiotické terapie, ale léčba také sestává z obecného posílení, detoxikační léčby. U kolibacilózy se používají imunoglobuliny a antitoxická séra. Salmonelóza a jiné střevní infekce jsou léčeny bakteriofágy.

Názor odborníka
Zarechny Maxim Valerievich
Agronom s 12 lety zkušeností. Náš nejlepší odborník na letní chatu.
Pro snížení imunitní odpovědi na smrt mikrobiální flóry se předepisují antihistaminika. K úlevě od zánětu - léků skupiny NSAID.

Jakýkoli zánět, který nastane při narušení teplotního režimu, vyžaduje doplnění rovnováhy voda-sůl v těle zvířete. Tele by mělo být krmeno teplou vodou. Pokud má průjem, doporučuje se snížit množství vysátého mléka o polovinu. Ve vážném stavu se zvířeti injikuje intravenózně roztoky "Trisolu", Ringer-Locke, glukózy, chloridu sodného. To vám umožní eliminovat dehydrataci, zvýšit odolnost těla vůči infekci a normalizovat teplotu.

Preventivní opatření

Abyste se vyhnuli poruchám teploty, měli byste:

 • včasná očkování telat;
 • dodržovat hygienické a hygienické normy při stání;
 • pozorovat hygienu porodu a konzumního mléka;
 • pravidelně provádějte dezinfekční opatření ve stodole.


Aby se předešlo infekčním onemocněním telat in utero, doporučuje se rutinní očkování krav 4 týdny před pářením. Normální teplota lýtka není vždy ukazatelem dobrého zdraví. Je třeba věnovat pozornost chuti zvířete, jeho vzhledu, přibývání na váze a fyzické aktivitě. V případě prudkého zhoršení pohody, doprovázeného hypertermií, byste měli okamžitě zavolat veterináře, protože telata jsou náchylná k infekcím a mohou umřít bez včasné pomoci.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně