Pravidla a 3 techniky odběru krve z dobytek, příprava a možné chyby

Lékařská a preventivní opatření jako nedílná součást veterinárního dohledu v živočišném průmyslu vyžadují pečlivou pozornost a pravidelnost. Odběr krve pro analýzu skotu je důležitým preventivním postupem, jehož technika určuje spolehlivost studie, bezpečnost druhých a další produktivitu krav.

Příprava zvířat

Odběr krve od krav se provádí za účelem studia jeho biochemického složení, vyloučení infekčních chorob nebo potvrzení údajné diagnózy. K vyšetření na leukémii, brucelózu a tuberkulózu je nezbytná žilní krev. Aby bylo možné odebrat materiál z krávy, aniž by to poškodilo zdraví zvířete, je nutné na postup řádně připravit. Optimální doba pro odběr je ráno před prvním krmením. Po jídle se nedoporučuje odebírat krev k analýze do 5 hodin.

Místo pro odběr vzorků je z vlasové linie uvolněno a v případě potřeby je skot fixován, po kterém je místo ošetřeno antiseptikem. Pro dezinfekci jsou vhodné 70% ethylalkoholový roztok, 1% alkoholový roztok kyseliny salicylové, 5% roztok jodového alkoholu.

Techniky, které nevyžadují nucenou fixaci polohy těla, jsou snáze snášeny zvířaty. Stres z postupu může vést ke snížení výtěžnosti mléka. Nedoporučuje se odebírat krev ženám 3 týdny před otelením a do 3 týdnů po porodu.

Názor odborníka
Zarechny Maxim Valerievich
Agronom s 12 lety zkušeností. Náš nejlepší odborník na letní chatu.
Aby se předešlo komplikacím, je nutné dodržovat techniku ​​odběru krve a zvolit takovou variantu, která je pro krávu méně traumatická a bezpečná pro člověka.

Technika odběru kravské krve

Odběr krve z krav se provádí z krčních, ocasních nebo mléčných žil. Práce v každé zóně má své vlastní charakteristiky, vzhledem k odlišnému umístění a rychlosti toku krve.

Z krční žíly

V souladu s rozšířeným a dobře zavedeným způsobem odběru krve z krav z krční žíly se používá krevní váha a sterilní zkumavka, do které se tekutina shromažďuje podél stěny. Nádoba je umístěna ve spodní třetině krku zvířete. Hlava musí být pevná, což se stává pro krávu stresovým faktorem.

Technika odběru krve z krční žíly:

 1. Hlava zvířete je upevněna ve stacionární poloze.
 2. Připravte spodní třetinu krční zóny, odstraňte přebytečné vlasy a dezinfikujte povrch kůže alkoholovým roztokem.
 3. Upněte plavidlo palcem.
 4. Jehla se zasune do žíly v ostrém úhlu k povrchu směrem k hlavě.Hloubka zasunutí je 1 centimetr.
 5. Sbírejte krev do zkumavky.

Takto shromážděný materiál není sterilní a tekutina může vystříknout.

brát krev z krávy

Z mléčné žíly

Mléčná žíla je umístěna na obou stranách kravského břicha, na straně vemene. U dospělých žen je to jasně vidět, ale proces sběru je komplikován vysokou citlivostí této části těla a hlubším výskytem žíly, než se zdá vizuálně.

Kráva musí být bezpečně zajištěna a držena, což často vyžaduje více než jednu osobu.

Technika odběru krve z mléčné žíly:

 1. Opravte a držte zvíře.
 2. Vlasová linie je odstraněna z oblasti sousedící s žílou.
 3. Tato oblast je ošetřena alkoholovým roztokem.
 4. Cítit žilní tuberkulózu prsty.
 5. Jehla se zasune do cévy rovnoběžně s povrchem kůže.
 6. Biomateriál se shromažďuje.

Tento postup je nepříjemný pro krávu a může vést ke snížení výtěžku mléka v důsledku stresu. Složitá a traumatická metoda pro zvíře se v moderních podmínkách používá jen zřídka.

brát krev z krávy

Z ocasní žíly

Odběr krve z ocasní žíly je rychlý, nevyžaduje násilnou fixaci zvířete a obvykle se snadno snáší. Moderní techniky jsou zaměřeny na vývoj zařízení pro sběr materiálu z této konkrétní části těla krávy.

Pravidla pro odběr krve z ocasní žíly:

 1. Vezměte ocas krávy uprostřed délky a zvedněte ji.
 2. Oblast obratlů 2-5 a přilehlých oblastí je dezinfikována alkoholovým roztokem.
 3. V jedné ruce berou sterilní jehlu nebo hotový speciální systém a druhou rukou drží ocas.
 4. Jehla je vložena kolmo do středu šířky ocasu ve vzdálenosti asi 10 centimetrů od její základny. Hloubka zasunutí je 0,5 - 1 cm.
 5. Vyzvedněte věci.

Tento postup vylučuje kontakt člověka s biologickými tekutinami hospodářských zvířat, což je považováno za jednu z hlavních výhod. Pomalý průtok krve v cévě způsobuje obtíže při odběru, ale moderní vakuové systémy tento problém řeší, takže je postup bezpečný a účinný.

Vlastnosti vakuového odběru krve

Použití moderních vakuových systémů pro odběr krve umožňuje, aby byl postup skotu prováděn rychle a bezpečně. Metoda vakua funguje dobře na ocasní žíle. Proces nepoškozuje krávu, vylučuje přímý kontakt lidí a jiných zvířat s biomateriálem.

Systém se skládá z jehly a injekční stříkačky. Jehla, která má optimální průměr (obvykle 0,9 milimetru), je vybavena ventilem, který eliminuje únik tekutiny, což snižuje pravděpodobnost možných komplikací. Stříkačka, která také funguje jako přepravní nádoba, je vyrobena z odolného plastu. V něm můžete také izolovat sérum nebo přidat antikoagulanty.

Výhody vakuové metody:

 • není třeba zvíře opravit;
 • minimalizace stresového faktoru pro krávu;
 • vyloučení přímého kontaktu člověka s materiálem;
 • získání sterilního vzorku;
 • eliminace nepředvídaného rizika šíření infekce;
 • snadné použití bez přenosu vzorku do přepravního kontejneru.

brát krev z krávy

Značení vakuových systémů zahrnuje praktické barevné kódování, které umožňuje třídit odebrané vzorky.

Možné chyby

Při provádění standardní techniky odebírání krve z krční žíly existuje vysoká pravděpodobnost, že materiál dostane osoba a okolní předměty. Pokud je zvíře nakaženo, existuje riziko šíření infekce. Otevřená metoda vyžaduje hodně času, vyžaduje přípravu a maximální péči.

Pokud jsou porušena pravidla asepsie a technika odběru krve, získaný vzorek nemusí splňovat požadavky, u krávy se mohou vyvinout komplikace ve formě abscesů, hematomů. Nedoporučuje se vynucovat odběr vzorků, aby nedošlo k částečné hemolýze krvinek.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně