Zrození a péče o dvojčata a jak pochopit, že budou dvojčata

Vzhled telete na farmě je pro zemědělce velkou radostí, protože to znamená nárůst hospodářských zvířat, příležitost pro další rozvoj a dobrý zisk v budoucnosti. Ale ať se radují z narození telat dvojčat - mnoho začínajících obchodních manažerů nezná odpověď na tuto otázku, mají obavy o zdraví krávy a nemají ani ponětí, jak krmit děti, protože prostě nemají dostatek mléka.

Může kráva porodit dvojčata

Kráva má obvykle při otelení jedno tele, ale existují výjimky. Pouze 2-4% těhotenství kráv končí u dvojčat. Vícenásobné těhotenství je obtížným testem na zvířeti, v tomto případě jsou nutná veterinární vyšetření, další zařazení vitamínů a minerálů (zejména přípravků vápníku) do stravy, které lékař pomůže při výběru.


Důvodem pro vícečetná těhotenství může být léčba neplodnosti, která byla krávě podána před inseminací, pravděpodobnost, že budou mít 2 telata, je vyšší u vysoce produkčních krav, které dávají hodně mléka. Z těchto zvířat porodí dvojčata 20% krav.

V důsledku dvojitého těhotenství se u krávy pravděpodobně vyvinou komplikace během otelení: poporodní paréza, zánět dělohy, problémy s výtokem placenty.

Přítomnost veterináře v hotelu představuje pro zemědělce dodatečné náklady a vzrušení v případě dvojčat je mnohem větší.

Jak zjistit, zda budou dvojčata?

Dříve se dozvěděli o dvojčatech v hotelu po manuálním vyšetření rekta těhotné krávy nebo v době porodu. Vyšetření neposkytlo přesné výsledky, pravděpodobnost chyby byla velmi vysoká. Dnes může po dobu 1,5–2 měsíců provádět ultrazvukové vyšetření. Během této doby jsou embrya stále malá, ale jsou již na obrazovce dokonale vidět.

narození dvojčat

Vlastnosti porodu

Při chovu dvojčat bude pravděpodobně vyžadovat pomoc kráva. Záchranáři brzkého začátku procesu jsou následující příznaky:

  • vemeno bobtná a zbarví růžově;
  • otoky a zarudnutí bradavek, perineum;
  • zvíře si často lehne, může žalostně bít;
  • množství hlenu z vagíny se zvyšuje, může se zavěšovat jako průhledná nit;
  • břicho padá, žebra jsou jasně viditelná;
  • kráva zvedá ocas na základně;
  • hnoje a moč často přecházejí v malých porcích;

V tomto případě je nutné krávu sledovat, zejména pokud se očekávají 2 děti. Od chvíle, kdy se kontrakce začnou objevovat, trvá 30 minut až 2,5–3 hodiny. Závisí to na věku krávy, počtu telat, plemeni zvířete.

Pokud je porod správný, není nutný lidský zásah, měli byste trpělivě a klidně počkat, až se objeví lýtka. Při správné prezentaci se jedno tele objevuje dopředu s předními nohami, druhé se zadními nohami.

Děti mohou sedět na sobě. V tomto případě byste měli vložit ruku do vagíny, cítit nohy horní lýtka a jemně ji vytáhnout, což pomáhá porodit. To samé udělejte s druhým dítětem. Interval mezi narozením telat je 1–2 hodiny. Po prvním narození by měla být kráva napojena. Vzhled 2 po porodu nastane, pokud jsou telata bivakovaná (býk a jalovice), při narození stejných dětí bude jedno po porodu.

Názor odborníka
Zarechny Maxim Valerievich
Agronom s 12 lety zkušeností. Náš nejlepší odborník na letní chatu.
Důležité: při absenci zkušeností byste tyto manipulace neměli provádět sami, je lepší předem pozvat veterináře.

Burence musí být umožněno lízat novorozence, pokud to není schopna, otírají děti čistým hadříkem, očistí nosní průchody hlenu. Po porodu se telata krmí 1,5 litru kolostra za hodinu. Kráva by měla být pita teplá voda.

Jemnosti vývoje dvojčat stejného a opačného pohlaví

Pokud se během mlácení dvojčat narodí 2 býci nebo 2 jalovice, obdrží majitel obyčejná telata. V případě narození býka a jalovice bude mít dívka pravděpodobně nadbytek mužských hormonů. Taková zvířata se nazývají fremant, jsou sterilní a vypadají spíš jako býci.

telata dvě

Goby v takovém páru je obyčejný, může se stát dobrým otcem. Fremant jalovice jsou vykrmovány pro maso, mají zvýšenou svalovou hmotu, jsou větší než normální krávy.

Krmení dvojčat, pokud kravské mléko nestačí

Kolostrum se telatům podává po dobu prvních 4 dnů života. Poté se přenesou do mléka. Pro posílení imunitního systému a pokud kráva nemá dostatek mléka pro dvě kojence, mohou jim být dány syrové mléko od jiných krav. Pokud taková možnost neexistuje, kupují mléčnou náhražku (plnotučné mléčné náhražky), obohacují se o nezbytné vitamíny a minerály. Produkt se vybírá podle věku telat. Kojencům by nemělo být podáváno sójové nebo kozí mléko, u telat způsobuje průjem.

V tomto případě někteří majitelé začínají dávat ovesné vločky želé, směs dušené zrna od 2 měsíců, a pak se převedou na dospělé jídlo. Samozřejmě, porod krávy a chov dvojčat pro majitele je hodně práce. Pro zemědělce je to však obrovská zkušenost a nečekaný dar, který s náležitou péčí povede k významným ziskům.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně