Popis 3 plemen afrických krav, péče a chovu skotu

Některé druhy divokých zvířat, jejichž příbuzní jsou úspěšně chováni na soukromých farmách, nebyli domestikováni. Mezi takové zástupce divoké fauny patří africký býk. Tento buvol má velkou stavbu a žije v savaně. Mezi africkými kravami jsou však zástupci, kteří byli chováni na farmách několik století.

Trocha historie

Mezi africkými domestikovanými kravami se stal býk watussi velmi slavný. O historii tohoto druhu existuje spousta kontroverzí. Obyvatelé Afriky trvají na tom, že watussi je samostatný druh divokých krav, který se objevil při přirozeném výběru na kontinentu před 6 tisíci lety. Progenitor se v tomto případě nazývá reliktní býk.

Podle jiné verze, watussi vynikl jako samostatný druh před 4 tisíci lety. Předci tohoto zvířete se nazývají hrbáč indický zebu, který také žije v Africe, a egyptské krávy. Tuto teorii podporují skalní malby a obrazy nalezené během vykopávek.

Genetikové naznačují, že obě verze jsou správné. V DNA Watussi byly nalezeny řetězce, což ukazuje na předky indického zebu, egyptských krav a divokých tur. Navzdory dostupnosti údajů získaných v průběhu genetického výzkumu nemohou vědci určit, z jakého druhu pocházejí afričtí býci.

Africký skot

Dlouhá sucha, vysoké teploty a pravidelné tropické deště, charakteristické pro různé oblasti Afriky, nejsou schopna odolat všem zvířatům. Obvyklé tu domácí krávy zde nežijí. Chovají se zde hlavně watussi, indičtí buvoli a zebuští býci.

Indický buvol

Indické buvoli mají následující vlastnosti:

  • výška - až dva metry v kohoutku;
  • hmotnost dospělého muže je až 900 kilogramů, ženy - až 670 kilogramů;
  • délka těla - až čtyři metry;
  • průměrná délka života je 26 let;
  • jídlo - hlavně tráva, ale přidává se suché jídlo a zelenina.

Indické buvoli se vyznačují agresivní dispozicí. Proto jsou tato zvířata v domácnostech méně běžná než ostatní krávy. Přes jejich velkou tělesnou hmotnost, indičtí buvoli jsou chováni hlavně pro mléko, ne maso.

Názor odborníka
Zarechny Maxim Valerievich
Agronom s 12 lety zkušeností. Náš nejlepší odborník na chalupu.
Je to kvůli vlastnostem kostry: zvířata mají masivní kosti a boky. Díky této struktuře těla masa po porážce se nezíská více než 50% hmotnosti buvola.

Obsah tuku u těchto krav je 9%.Indičtí buvoli jsou cenní pro hnůj, protože často konzumují řasy. Zvířata se také chovají, aby získala kůži, z níž se potom vyrábějí oděvy a boty.

Indický buvol

Bull watussi

Mezi charakteristické rysy watussi patří:

  • široké a masivní rohy, jejichž základní průměr dosahuje 35 centimetrů;
  • vzdálenost mezi rohy je 2 metry;
  • délka rohů je až 3,7 metrů;
  • váha každého rohu je 45 kilogramů.

Takové rohy býků slouží k termoregulaci. Výška dospělého samce watussi dosahuje dvou metrů a jeho tělesná hmotnost je 850 kilogramů. Samice váží až 550 kilogramů. Tato zvířata se vyznačují hnědou barvou těla.

Při chůzi na pastvině se Watussi živí samy. Stejně jako indičtí buvola, i tito býci raději jedí řasy. Popularitu watussi v Africe vysvětlují nejen velké rohy: mléko a krev zvířat se používají k rituálním účelům.

Bull watussi

Býk Zebu

Pokud má Watussi velké rohy pro termoregulaci, pak má Zebu na hřbetu hrb, který se skládá z tuku. Tyto krávy se vyznačují dlouhými a robustními končetinami i vytrvalostí. Zebu se proto častěji používá jako tažná síla.

Charakteristické znaky této krávy zahrnují zvýšený obsah leukocytů v krvi, který poskytuje stabilní imunitu vůči běžným onemocněním, jako je onemocnění slintavky a kulhavky a tuberkulóza.

A kvůli nestandardní mikroflóře žaludku zvíře netrpí gastrointestinálními poruchami. Zebu se pěstuje také pro mléko, jehož obsah tuku je 6%. Dospělí samci mohou poskytnout až 83% masa podle tělesné hmotnosti. Výsledný produkt je zároveň velmi tvrdý, ale chutný.

Jak se starat a udržovat

Africké krávy jsou nenáročné na péči. Jak již bylo uvedeno, zvířata při každodenním pastvu nacházejí jídlo samy. Navíc jsou africké krávy schopny jíst seno, což je důležité v horkém podnebí. Žaludky místních zvířat se přizpůsobily drsným potravinám a dobře je tráví. Krávám jsou navíc dány mořské řasy a zelenina.

Watussi, stejně jako ostatní zástupci domácích zvířat, jsou schopni zvýšit tělesnou hmotnost bez nutnosti dalších minerálů nebo vitamínových komplexů. Do stravy mohou být zahrnuty také malé korýši. Dospělí muži denně konzumují až 100 kilogramů potravy, ženy - až 70 kilogramů.

Jak chovat

Watussi a další africké krávy dosáhnou sexuální zralosti o devět měsíců. Ale místní farmáři začínají chovat blíže k dvěma rokům. Žen se vyskytuje jednou za 2-3 měsíce.

Býk Zebu

Pokud zvířata žijí ve stádě, porodí zemědělci nejvýše 2% samců celkového počtu zvířat. Po oplození se telata objevují po 10 měsících. Hmotnost mladých je 14-20 kilogramů. Samice zřídka nosí dvě telata.

Mladí zvířata jsou obvykle okamžitě oddělena od matky, protože samice potomka agresivně chrání.

Zajímavosti

Africké krávy produkují 1,5 až 2 tuny mléka ročně. V tomto ohledu jsou tato zvířata často chována jako tažná zvířata nebo pro maso. V Africe populace hospodářských zvířat neustále klesá. Je to kvůli zvláštnostem výtěžnosti mléka. Telata jsou přivedena do vemene matky, ale po několika douších jsou odtržena. Díky tomuto postoji mladá zvířata umírají brzy.

Vzhledem k tomu, že watussi je v afrických kmenech považován za posvátné zvíře, je každá kráva krevetována a shromažďuje až čtyři litry krve měsíčně, což se pak používá v rituálech. Někteří lidé používají rohy těchto býků jako peníze.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně