Návod k použití a složení přípravku Kormilak pro telata, rychlost krmení

Adekvátní výživa je klíčem k aktivnímu růstu a vývoji novorozených telat. Není ekonomicky výhodné používat celé kravské mléko na krmení mladých zvířat. Optimálním řešením je použití náhrady lýtka "Kormilak" podle pokynů pro použití. Telata se krmí směsí od narození do 2,5–3 měsíců. Krmivo je žádané u chovatelů hospodářských zvířat, protože je levné a nemá nižší nutriční hodnotu než plnotučné mléko.

Co je to mléčná náhražka: co je v ceně

"Kormilak" se vyrábí ze směsi delaktosové sladké syrovátky, syrovátkového bílkovinného koncentrátu a anhydridu laktózy. Procento složení mléčných náhrad:

 • 73-75% - mléčné výrobky (z toho 29-30 - sladká syrovátka, 18-20 - syrovátkový proteinový koncentrát, 20-25 - delaktózová syrovátka);
 • 5% - minerální a vitamínové doplňky;
 • 9-10% směs rostlinných proteinů.

Koncentrát, který má cenné vyvážené složení aminokyselin, dává produktu zvláštní hodnotu. Membránová technologie umožňuje získat koncentrát vypuštěním mléčné syrovátky a „očištěním“ produktu od přebytečných minerálů, laktózy. Delaktózová syrovátka by také neměla být podceňována, protože trávení novorozených telat je schopné trávit omezené množství laktózy.

Výhody a nevýhody

Mnoho výrobců nabízí náhražky plnotučného mléka pro krmení telat. Směsi jsou k dispozici v různých složeních a typech (suchý prášek, koncentrovaná látka, kapalný produkt). Pozitivní vlastnosti náhradky mléka Kormilak:

 • směs neobsahuje antibiotika;
 • produkt je obohacen o biologicky aktivní prvky (vitamíny, makro a mikroelementy);
 • při výrobě se používají snadno stravitelné mléčné a rostlinné proteiny, živočišné a rostlinné tuky, syntetické aminokyseliny;
 • přítomnost speciálních emulgátorů zabraňuje vzniku hrudek;
 • přísady a látky určené k aromatizaci přispívají ke zvýšené chuti k telatům;
 • doba použitelnosti krmiva je 8 měsíců.

Směs nevykazuje žádné výrazné nedostatky. Při ředění krmiva musí být přísně dodrženy poměry uvedené výrobcem. Protože porušení norem může u zvířat vyvolat průjem.

Druhy a klasifikace

Firmy vyrábějí mléčné náhražky podle určitých receptů. V závislosti na procentuálním podílu látek ve výrobku jsou prášky určeny pro krmení telat určitého věku. Podle typu tuku a bílkovin se vyrábí několik typů prášku Kormilak (srovnávací tabulka).

Pohled KormilakaProcento látek
tukyproteiny
Č. 20 pro telata od 5. dne života2022
Č. 16 pro novorozence od 7. dne života1622
Č. 12 pro zvířata od 21. dne života1221

Při výběru určitého typu náhrady je třeba vzít v úvahu její klasifikaci (ve vztahu k věku zvířat).

Jak zvolit mléčnou náhražku?

Při výběru náhradní náhrady plnotučného mléka je třeba vzít v úvahu několik faktorů: biochemické složení produktu, dostupnost krmiva pro telata různého věku, druh konzistence a náklady. Pro krmení zvířat vyrábějí výrobci dva typy náhrad:

 • suchý prášek a koncentrované směsi (zředěné vodou v určitých poměrech);
 • tekuté krmivo, připravené k okamžitému jídlu.

Nejžádanější je suché krmivo, protože výrobky se snáze skladují a mají dlouhou životnost. Významným plusem je, že složení krmiva je co nejblíže kvalitě kravského mléka.

Pokud se soustředíte na náklady na produkt, musíte vzít v úvahu, že levné směsi se liší v nekvalitním složení.

K náhradám se přidává nezpracovaná sójová mouka a další nekvalitní látky. Tyto přísady mohou u zvířat vyvolat průjem, a proto se nedoporučují pro krmení telat.

telat

Jak naředit suché mléčné náhražky?

Správně připravená náhrada mléka lépe vstřebává trávicí systém novorozence. Požadovaná část prášku se nejprve zředí malým objemem horké vody a potom se postupně přidá určité množství kapaliny, takže v konečné směsi nejsou žádné hrudky. Vlastnosti ředění prášku:

 • směs musí být čerstvá, proto se připravuje bezprostředně před krmením zvířat. Hotový produkt musí být krmen během 8 až 10 minut, protože se vytvoří sediment později a nutriční hodnota náhražky plnotučného mléka klesá;
 • kapalina se nalije do čistě omytých nádob, aby nevyvolávala průjem;
 • studený mléčný produkt by se neměl krmit telatům. Směs by měla být teplá (optimální teplota je 35-38 ° C).

Doporučuje se přísně dodržovat pokyny výrobce krmiva. V hotovém roztoku suchého prášku by mělo být zpravidla nejméně 12%.

Pitné normy

V průběhu procesu růstu tele teprve před přechodem na dospělou stravu spotřebuje 38–40 kg práškového náhradního mléka. Protože denní požadavek zvířete (ve věku od 2 do 12 týdnů) v mléčném produktu je 6 až 7 litrů, používá se k přípravě směsi přibližně kilogram prášku.

Názor odborníka
Zarechny Maxim Valerievich
Agronom s 12 lety zkušeností. Náš nejlepší odborník na letní chatu.
Výrobce doporučuje od 3. dekády každé 2 dny zvýšit objem přípravku „Kormilak“ o 20% a postupně snížit objem plnotučného mléka ve stravě.

Jak stárnou, asi po měsíci a půl začnou telata krmit menší množství mléčné náhražky, protože do stravy se postupně zavádějí doplňková jídla (seno, siláž, zelenina, krmné směsi).

V prvních měsících života se tělo tele vyvíjí nejaktivněji. Pro plný růst potřebuje zvíře dostatečné množství proteinů, tuků, uhlohydrátů a vitamínů, mikroelementů. Suché jídlo "Kormilak" je vysoce kvalitní a cenově výhodnou náhražkou kravského mléka.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně