Jak a v jaké poloze spí krávy, jak dlouho odpočívají a jaký dopad má na zdraví

Mléko a farmáři vědí, jak důležitý je zdravý spánek a dobrý odpočinek pro krávy. Množství mléka a masa, které zvíře dává přímo, závisí na tom. Kromě toho se při nízké kvalitě odpočinku imunita sníží a kráva onemocní. V kritických případech může dokonce ztratit tele. Existuje mnoho dalších zajímavých příběhů, které vyprávějí o tom, jak a kde krávy spí.

Jak a kde krávy spí

Burenki, stejně jako mnozí zástupci skotu, spí ve dvou polohách: ležet a stát. Závisí to na hierarchii stáda, podmínkách ustájení a ročním období. Zvířata, která jsou chována pouze ve stáji, mají možnost kvalitního spánku, ale jalovice stád a gobi musí ještě další dvě hodiny denně zdřímnout. Koneckonců, nemohou vždy plně relaxovat v noci.

Kromě toho je spánek ovlivněn:

  1. Obecná pohoda.
  2. Jasné světlo.
  3. Teplota a průvan.
  4. Hluk.
  5. Přítomnost jiných zvířat.

Pravidelný spánek udržuje skot zdravý. Ukázalo se, že krávy sní. Pokud pozorujete spící krávu, můžete vidět, jak hlučně vdechuje a pohne jí oční bulvy.

Názor odborníka
Zarechny Maxim Valerievich
Agronom s 12 lety zkušeností. Náš nejlepší odborník na chalupu.
Zvířata si vybírají konkrétní místa ke spánku. Teplota by tam měla být v rozmezí 20-23 stupňů. Pokud se jedná o stání, je třeba vybavit koutek na spaní: přikryjte čerstvou slámou nebo hustou podlahou desek
.

Když krávy odpočívají na čerstvém vzduchu, lehnou si, aby se nedotýkaly - ve vzdálenosti asi 1,5 - 2 metry. Dokonce ani ve spánku nepřestávají žvýkat a proces asimilace vláken nekončí.

velká kráva

Ležící

Pokud zvíře leží na břiše ve stáji, znamená to, že je pohodlné a má dostatek prostoru, cítí se bezpečně. V tomto případě se kráva může na chvíli vypnout, protože je v noci v hlubokém spánku. Když je prostor ve stodole velmi omezený, členové skupiny začnou soutěžit a dokonce bojovat za právo na spaní. V tomto případě pomůže pouze rozšíření stání.

Na prostorné louce nebo na pastvině tato pozice hovoří o místě zvířete v hierarchii stáda. Ležící kráva je jedním z vůdců. Zbytek jednotlivců zpravidla udržuje odstup od ní a chrání spánek vůdce.

Stojící

Krávy jsou schopné spát na nohou, pokud si nemohou lehnout. Takový sen však negativně ovlivňuje zdraví krávy. Zvířata mohou stát ve spánku, dokonce i s otevřenýma očima, ale je těžké to nazvat kvalitním odpočinkem. Tělo se nemůže úplně uvolnit. Když kráva spí jen při dlouhém stání, stane se podrážděnou a agresivní.Ve stánku je lepší ji v noci nevazovat, protože vodítko omezuje pohyb.

Účinky spánku na produktivitu

Normální denní rutina je pro krávy stejně důležitá jako pro všechny živé tvory. Jeho absence má nepříznivý účinek nejen na všechny savčí systémy, ale také na produkty, které produkuje. Masná plemena krav méně pravděpodobně budují svalovou hmotu, onemocní a pochoutky z tohoto hovězího masa vycházejí suché, houževnaté a bez chuti. Během odpočinku zvíře zpracovává kalorie z potravy na svalovou tkáň, takže krávy se snaží hustě krmit a dát jim dostatek spánku.

U dojnic je procento tuku v mléce sníženo a mléčný výnos klesá. Chcete-li tomu zabránit, měli byste kombinovat každodenní pastvu s odpovídajícím odpočinkem. Obecně omezený spánek ovlivňuje aktivitu skotu, chuť k jídlu a vitalitu. Dlouhodobá zdřímlost je však pro tato zvířata rovněž nepřípustná.

Jak dlouho ten sen vydrží

Veterináři vypočítali, že savec se může plně zotavit během 5-15 hodin spánku denně. Obecně krávy odpočívají po dobu asi 6 až 7 hodin, i když ve výborných podmínkách ustájení jsou schopny zdravě spát až 10 hodin.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně