Jak správně sestavit a používat odlučovač mléka, návod

Ziskovost mnoha farem je založena na prodeji nejen plnotučného mléka, ale také mléčných výrobků. Speciální technologie usnadňuje zpracování produktů a způsob montáže ručního nebo elektrického odlučovače mléka je uveden v dodaných pokynech. Pro zpracování mléka na velkých farmách je vhodné použít elektrické modely.

Účel oddělovače

Během provozu zařízení se uvolňují různé frakce mléka. Hlavním prvkem každého designu je buben. Tukové mléko se odstředivými silami rozdělí na odstředění a smetanu, zatímco tekutina se dodatečně vyčistí.

Elektrický odlučovač pomůže kvalitativně a rychle oddělit krém. Malé objemy mléka mohou procházet mechanickým zařízením sovětského typu. Ručně ovládaný separátor se vyrovnává s přípravou másla ze smetany nebo zakysané smetany.

Jak sestavit odlučovač mléka

Výrobci nabízejí rozebraný separátor na nákup. Zařízení je sestaveno v několika fázích.

 1. Buben je nasunut na hřídel motoru. Pro kontrolu nepřítomnosti zkosení se buben několikrát otočí.
 2. Nainstaluje se dvojice odtoků (jedna z částí s malou drážkou je umístěna na spodní straně a zarovnána drážka s drážkou na těle).
 3. Plováková komora se nasadí umístěním bílého plastového disku (plovák) dovnitř.
 4. Nainstalujte velkou nádobu na mléko.

odlučovač mléka

Instalace zátky ventilu je poslední fází. Část má tvar plastové trubky s držadlem ve tvaru písmene L na jedné straně a otvorem na straně druhé, který otevírá nebo uzavírá tok mléka z misky.

Demontáž a montáž separačního bubnu

Pravidelný provoz zařízení zahrnuje pravidelné čištění filtru a bubnu od nahromaděných usazenin. Postup demontáže a montáže se provádí v následujícím pořadí:

 • odstřeďte buben pomocí klíče a poté odstraňte kryt z pouzdra;
 • destičky se odstraní, promyjí a utírají do sucha;
 • vyjměte těsnicí gumu bubnu, opláchněte a otřete;
 • za účelem promytí oddělovací desky je šroub na horním kuželu bubnu přišroubován k úpravě obsahu tuku;
 • musíte sestavit buben v opačném pořadí, nainstalovat a pečlivě upevnit všechny komponenty.

odlučovač mléka

Majitel zařízení určuje doby čištění nezávisle. Tento postup však nelze opomenout. Protože nahromaděné usazeniny zhoršují kvalitu produktu, vibrace se zvýší.

Jak nastavit oddělovací buben?

Obsah tuku v krému lze upravit pomocí speciálního seřizovacího šroubu. K vyladění bubnu otáčením šroubu se používá speciální klíč. Pro získání produktu s maximálním obsahem tuku je nutné dotáhnout šroub, dokud se nezastaví a mírně otočit v opačném směru. Je však třeba mít na paměti, že za účelem získání silného krému může separátor pracovat nepřetržitě po dobu nejvýše 10-17 minut. Poté musíte systém propláchnout, protože buben a činely se ucpávají tukem.

Názor odborníka
Zarechny Maxim Valerievich
Agronom s 12 lety zkušeností. Náš nejlepší odborník na letní chatu.
Pokud používáte zařízení pro výrobu tekutého krému, systém se propláchne po zpracování každých 20–25 litrů mléka.

Při nastavování bubnu je třeba mít na paměti, že teplota vylévaného mléka také ovlivňuje příjem požadovaného produktu (doporučený teplotní rozsah je 30-40 ° C). Někdy se při manipulaci s mlékem s velmi vysokým obsahem tuku seřizovací šroub rychle zanáší. Nejlepší nastavení v tomto případě je zcela vyšroubovat šroub a zpracovat mléko bez něj.

odlučovač mléka

Jak zařízení funguje?

Rotací buben vytváří odstředivou sílu, pod jejímž vlivem je mléko separováno v prostoru mezi deskami. V tomto případě se tuk shromažďuje ve středu a vodná část se odstraní. V tomto případě se smetanové i odstředěné mléko pohybuje bubnem nahoru a odtéká do speciálních přijímačů.

Přirozeně je separační postup rychlejší, když se buben otáčí vysokou rychlostí.

Jak si vybrat odlučovač mléka?

Při výběru modelu musíte vzít v úvahu klady a zápory každého typu separátoru (mechanického a elektrického). Manuální jednotka je oceněna levně a umožňuje vám zpracovat 40-50 litrů mléka za hodinu. Toto je nejlepší volba pro farmy s malým počtem krav. Obsah tuku výsledných produktů se nastavuje ručně.

Z minusů je třeba poznamenat, že je třeba používat manuální práci, nízkou rychlost rotace bubnu (8,5 - 10 000 ot / min).

Výhody elektrických modelů jsou zřejmé: vysoká produktivita (od 80 litrů mléka za hodinu), přítomnost senzorů pro úpravu obsahu tuku v produktech, funkce dezinfekce mléčných výrobků. Vyšší náklady ve srovnání s manuálními jednotkami lze připsat mínus.

odlučovač mléka

Jak používat?

Aby kvalita konečného produktu nezklamala, je vhodné při používání této techniky dodržovat pokyny. Ke zpracování mléka na odlučovači se postupně provádí několik kroků:

 • zařízení je umístěno na stůl. Pomocí speciálního klíče se krém nastaví na výšku, aby se získal požadovaný obsah tuku;
 • zahřáté nebo čerstvé mléko se nalije do mísy. Jakmile se buben elektrického separátoru otáčí plnou rychlostí (po 30–35 sekundách), otevřete kohout přijímače;
 • po zpracování celého objemu mléka projde odlučovačem 2,5 až 3 litry ohřáté vody a zbytky se promyjí;
 • pak je zařízení vypnuto, rozebráno a všechny součásti jsou důkladně omyty kartáčem a kartáčem. Sestavení (v obráceném pořadí) se zahájí po zaschnutí všech prvků.

Aby zařízení sloužilo po dlouhou dobu, musíte dodržovat doporučení pro použití uvedená výrobcem. Pravidelné mazání nastavovacího šroubu je důležitým pravidlem pro elektrický i ruční separátor.

Při výběru různých modelů zařízení musí být porovnány všechny výkonové charakteristiky. Protože tyto parametry ovlivňují kvalitu mléčných výrobků. Je však třeba mít na paměti, že záleží také na těžkém zatížení, mytí nekvalitních dílů.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně