Popis a charakteristika králíků vídeňského modrého plemene, pravidla péče

Vídeňští králíci jsou velmi oblíbená zvířata. Pěstují je mnozí zemědělci, aby získali vynikající maso a krásné kůže. Zvířata se vyznačují nenáročnou péčí a vysokou plodností. Rostou a rychle se rozvíjejí. Králíci navíc mají silnou imunitu. K dosažení maximálních parametrů produktivity je třeba vytvořit vhodné podmínky.

Původní příběh

Toto plemeno choval rakouský vědec Johann Konstantin Schultz. Chovateli to trvalo 2 roky. Zabýval se křížením Flander a moravských králíků. Výsledkem práce byl krásný krab, vídeňský modrý gigant, představený na výstavě 1897. Zvíře vážilo přes 7 kilogramů.

Další práce však ukázala, že chov takových velkých zvířat není nutný. Proto bylo plemeno upraveno. V důsledku toho byl chován vídeňský modrý králík.

Popis a charakteristika vídeňských králíků

Vídeňští králíci jsou střední velikosti. Jejich délka těla zřídka přesahuje 55 centimetrů. Navíc mají zvířata silné tělo, dobře vyvinuté svaly a široký hřbet. Samice se vyznačují silně vystupujícím sternem.

Králíci mají zaoblenou hlavu a pubertální čenich. Všichni jednotlivci mají tmavě modrý nebo modrý nádech duhovky. Uši jsou kulatého tvaru a nepřesahují 15-17 centimetrů. Zvířata mají silné končetiny střední délky. Jsou pokryty vyvinutými šedo-šedými drápy.

Charakteristickým rysem zvířat je kůže. Má jednotnou modrošedou barvu. Charakteristický odstín králíků je získán po druhé moltě. Novorozenci mají lehčí srst.

Vídeňský modrý králík

Králíci mají velkou plochu kůže, která je vhodná k oblékání, proto se obvykle označují jako kožešinová plemena. Důstojnost těchto králíků je považována za jejich obyvatelnost s lidmi a jinými zvířaty. Jsou neagresivní a dost klidní. Proto králíci stěží dokážou vydržet vliv stresu.

Výhody a nevýhody pěstování

Mezi hlavní výhody zvířat patří:

 1. Předčasná zralost. Při správné výživě se králíci rychle rozvíjejí a dosáhnou fáze zralosti. Je povoleno odesílat zvířata na porážku již za 4,5 měsíce.
 2. Minimální náklady na krmení. Taková zvířata jedí relativně málo. Navíc z důvodu předčasné zralosti zvířata žijí relativně krátce.
 3. Vysoce kvalitní kožešina. U masných plemen se tato zvířata vyznačují kůží nejvyšší kvality. Vyznačují se hustou a krásnou srstí.
 4. Nenápadná péče.Zástupci tohoto plemene nevyžadují zvláštní podmínky chovu ani specifické jídlo. Kromě toho se králíci vyznačují silnou imunitou.

Vídeňský modrý králík

Pro tato zvířata neexistují zjevné nevýhody. Při chovu králíků existuje riziko těchto problémů:

 • možnost vzniku deprese nebo stresu;
 • reciproční agrese jako obranná reakce;
 • šedivé vlasy u jedinců starších 4-5 let.

Nuance údržby a péče

Toto plemeno je považováno za velmi nenáročné. Zvířata proto mohou být usazena v králíkovi nebo ve stodole. Nejlepší je vyrobit pro ně klece. To usnadní sledování vašeho zdraví a stravy.

Doporučuje se nechat králíky chodit na procházku po dobu 1,5 hodiny každý den. Jinak existuje riziko vzniku různých patologií. Při vytváření králíků byste měli dodržovat následující pravidla:

 • zvířata by neměla být vystavena přímému slunečnímu záření;
 • položte překližku nebo dřevo na dno klece a pak - na seno;
 • regulovat parametry vlhkosti - měly by být 60-75%;
 • sledovat teplotu - neměla by překročit +30 stupňů nebo být příliš nízká, protože to je plné smrti;
 • poskytovat umělé osvětlení v zimě;
 • Vyvarujte se průvanu a náhlým změnám teploty.

Vídeňský modrý králík

Doporučuje se čistit klece jednou týdně. Je třeba pravidelně dezinfikovat veškerý inventář. Je důležité zajistit, aby pijáci byli vždy naplněni čerstvou vodou. V tomto případě by měly být misky připevněny ke zdi. Doporučuje se čistit podavače každý den. Často obsahují jídlo, jehož kaz může vyvolat různé nemoci.

V intervalu 2–3 dnů se doporučuje zcela vyměnit stelivo, aby byla místnost v suchu.

Co nakrmit plemeno

Aby se králíci mohli normálně vyvíjet, potřebují následující potraviny:

 • cereálie;
 • seno nebo sláma;
 • čerstvé ovoce a zelenina;
 • rybí nebo masokostní moučka;
 • tvaroh, sýr a jiné mléčné výrobky;
 • krmné směsi;
 • vitamíny a minerály.

dva králíci

Důležitý je také režim příjmu potravy. Je dobré krmit králíky současně. Jídla by měla být častá a zlomková. Nedoporučuje se krmit zvířata vysoce kalorickými potravinami - zejména vařenými brambory nebo potravinami s vysokým obsahem vlákniny. Takové jídlo negativně ovlivní kvalitu masa. Existuje také riziko plynatosti, která negativně ovlivní zdraví zvířat.

Chov králíků

U chovných králíků se doporučuje správně vybrat zvířata, která budou poražena, a jednotlivce pro následnou reprodukci. Volba probíhá v několika fázích:

 1. První z nich je v okamžiku, kdy se králíci zradí od samice. K tomu dochází 28-60 dnů života.
 2. Druhý je ve 3 měsících.
 3. Třetí je během puberty. Tento okamžik přichází za 5 měsíců.

Je třeba zkontrolovat, že páry nejsou tvořeny zástupci stejného vrhu. Jinak začne degenerace hornin. Při výběru rodičovského páru byste se měli zaměřit na následující kritéria:

 • dobré zdraví;
 • atraktivní vzhled;
 • nedostatek vrozených vad;
 • plný vývoj;
 • vyvinul mléčné žlázy u králíků.

králíci

Páření je povoleno u zvířat starších než 7 měsíců. S vysokými parametry páření je pár schopen nést potomstvo do 5 let. Pokud se vyskytnou problémy, stojí za to změnit partnery. Mláďata trvá 35 dní a jejich krmení trvá maximálně 2 měsíce. Králíky od matky je povoleno po 1 měsíci. Během roku by nemělo být povoleno více než 5 kruhových objezdů. Jinak bude zdraví ženy velmi trpět.

Časté nemoci a prevence

Pro prevenci nemocí a epidemií stojí za to vytvořit optimální podmínky a vyváženou výživu králíků. Včasné očkování nemá malý význam. Je důležité očkovat zvířata proti virovým infekcím.Patří mezi ně myxomatóza a hemoragické onemocnění.

První vakcinace se provádí za 1,5 měsíce, druhá - za 3. Následně se zvířata každoročně očkují. Pokud králík žije jako domácí zvíře, doporučuje se očkovat proti vzteklině.

Kolik je toto plemeno

Vídeňské modré králíky bude možné zakoupit od amatérských chovatelů, na speciálních králičích farmách nebo prostřednictvím internetových obchodů. Je také možné dodávat zvířata z Evropy. 1 králík bude stát 800 - 2 000 rublů.

Vídeňští králíci jsou u farmářů oblíbení. Vyznačují se rychlým vývojem a vysokou produktivitou. Vynikající kvalita kůže umožňuje použití zvířat v kožešinářském průmyslu. Aby králíci zůstali zdraví a rychle rostli, musí si vytvořit správné podmínky.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně