Kolik let žijí kozy a dávají mléko doma, jak prodloužit dobu

Je důležité, aby zemědělci a pozemky v domácnosti věděli, jak dlouho žijí domácí kozy, což ovlivňuje jejich délku života. Koneckonců, chov těchto zvířat stojí docela penny. Kozy potřebují jídlo a ustájení. Pokud budou vytvořeny příznivé podmínky, budou žít 15-18 let. Je pravda, že ekonomický život koz je o něco nižší. Je jen 8-10 let stará.

Kolik koz žije

Domácí zvířata, jako jsou kozy, se chovají pro mléko, maso a vlnu. Délka života závisí hlavně na stravě a podmínkách zadržení. Správné krmení ovlivňuje trávicí systém i zdraví zubů. Zdravá zvířata žijí déle než nemocná zvířata. Průměrná délka života je v průměru 15–18 let.

Maso

Východní plemena masa (Boer, Nubian) jsou domácí v jižní Asii, jsou přizpůsobena životu v teplém podnebí. V mírných zeměpisných šířkách je jejich délka života 8-10 let. Je pravda, že až do tohoto věku nikdo neuchovává zástupce masného plemene. Obvykle jsou posláni na porážku po 8-12 měsících. Maso těchto zvířat se s věkem zhoršuje.

Chovné kozy by také měly být obnoveny po 7 až 8 letech života. U žen se reprodukční funkce s věkem snižují. Ve věku 8 let mají staré kozy potraty, rodí se životaschopné nebo mrtvé děti.

Mléčné výrobky

Dojící kozy obvykle začínají mléko po prvním porážce, tj. Ve věku 2 let. Vrchol produktivity nastává za 4-5 let. Potom se výnos mléka postupně snižuje. Je vhodné udržovat mléčné kozy po dobu 8-10 let. Může to být delší. Při dobré péči a dobré výživě budou tato zvířata žít až 15–18 let. Je pravda, že staré kozy dávají džbánek mléka denně.

mléčná koza

Mini kozy

Ozdobné trpasličí kozy (Nigérie, Kamerun) jsou plemena mléka. Taková zvířata mohou žít až 20 let. Tito stoletci mají vynikající imunitu a dobré adaptivní vlastnosti. Pravda, doba jejich ekonomického využití není více než 10 let.

Co určuje délku života

Životnost domácích zvířat závisí na osobě, nebo spíše na podmínkách chovu a krmení. Při správném krmení zůstanou zdraví po mnoho let. Dobře koordinovaná práce všech systémů a orgánů je klíčem k vysoké produktivitě.

Podnebí

Životní prostředí ovlivňuje zdraví a délku života. Nedoporučuje se uchovávat tato zvířata doma po celý rok. V teplém období je vhodné se na pastvině pást. Sluneční světlo, svěží zelené bylinky - to vše temperamentní tělo zvířat, má pozitivní vliv na jejich zdraví.

Silná plemena přizpůsobená pro chladné podnebí budou v jižních šířkách trpět teplem.Naopak asijské nebo africké druhy často onemocní v místech s krátkými deštivými léty a drsnými zimami. Je lepší založit plemeno, které bylo dlouho chováno ve své rodné oblasti.

Názor odborníka
Zarechny Maxim Valerievich
Agronom s 12 lety zkušeností. Náš nejlepší odborník na chalupu.
V případě potřeby můžete pěstovat exotická nebo vzácná zvířata v určité oblasti. Je pravda, že v tomto případě musí vytvořit optimální podmínky zadržení.

Horniny milující teplo v chladných zeměpisných šířkách budou muset být drženy uvnitř 9 měsíců. Za příznivých domácích podmínek mohou i kozy, které nejsou typické pro tento region, žít 10-20 let.

Podmínky zajištění

Kozy jsou domácí mazlíčci, kteří potřebují vytvořit všechny podmínky pro život. Než je začnete, musíte se postarat o stodolu, přemýšlet o všech nuancích krmení. V létě se musí pasoucí se na pastvině a v zimě ve speciální místnosti pro stáje. Samice by měly být zakryty jednou ročně a dojeny 2krát denně.

mnoho koz

Stodola by měla být vždy suchá a čistá. Optimální teplota pro chov těchto zvířat je 10-20 stupňů Celsia po celý rok. Jsou-li zvířata chována v chladu, bahně a vlhkosti, pak ani zástupci místních a nejtvrdších plemen nebudou žít dlouho. Kozy jsou náchylné k různým nachlazením a infekčním onemocněním. Ve věku 3 měsíců potřebují děti očkování, které je chrání před nebezpečnými chorobami. Za příznivých podmínek žije koza asi 15–18 let.

Výživa

Zdraví a dlouhověkost samozřejmě závisí na kvalitě a množství krmiva. Čím úplnější je výživa, tím lepší je stav zvířete. Kozy by měly dostávat celou škálu živin, vitamínů a minerálů. Produktivita zvířat závisí na kvalitě krmiva.

Je pravda, že při sestavování nabídky pro své oddělení musíte věnovat pozornost jednomu důležitému nuanci.

Zdraví a produktivita koz, zejména dojení, závisí na stavu zubů. Zvířata jich mají 32. Kromě toho existuje 24 stoliček a pouze 8 řezáků a všechny jsou umístěny na spodní čelisti. Zpočátku u dětí rostou dětské zuby. Až do 4 let jsou nahrazovány trvalými. Je vhodné tyto zuby chránit. Koneckonců, čím déle zůstanou, tím lépe bude koza jíst, to znamená, že toho bude víc. Jak víte, zdraví a délka života zvířat závisí na výživě.

Kozy, které jedí měkké jídlo, žijí dlouho. Jejich zuby se jednoduše opotřebují a pomaleji se pomele. Kromě toho jsou pro tělo prospěšnější měkká jídla (čerstvá tráva, jemně nasekaná zelenina). Pokud si zvířata ponechají všechny zuby, budou žít 20 let. Pokud jsou kozy chovány drsně, je obraz smutnější. Stává se, že ve věku 8 let ženy ztratí zuby. Taková zvířata samozřejmě nebudou moci žvýkat jídlo normálně, což znamená, že budou jíst méně a dávají málo mléka. Jakmile se zuby samic začnou zhoršovat, musí být okamžitě nahrazeny mladšími jedinci.

Lze termín prodloužit?

Životnost zvířete závisí na jeho zdraví. Čím lepší je stav a pohoda kozy, tím déle bude žít. Zdraví ovlivňuje řada faktorů: kvalita krmiva, oblast bydlení a podmínky zadržení.

Co prodlužuje životnost koz:

 • povinné očkování mladých zvířat ve věku 3 měsíců;
 • měkké jídlo pro zuby (louka nebo les mladá tráva, malý seno, strouhaná zelenina);
 • Farmaceutické vitamíny a minerály;
 • krmení mladých zvířat mlékem do 3 měsíců;
 • smrkové a borové větve v zimě;
 • čistá voda na pití (nejméně 5 litrů na osobu);
 • pasoucí se na oplocené a čisté pastvině;
 • nedostatek kontaktu s nemocnými zvířaty;
 • včasná (v raných stádiích) léčba chorob;
 • udržování v teplé, suché a čisté stodole;
 • opatření k prevenci stresu a úzkosti zvířat.

mnoho koz

Kozy budou žít déle, pokud budou pravidelně krmeny správným množstvím potravy. Nemůžete je držet na hladovění, nebo naopak, překrmovat. V létě po rosa je třeba se pasou na louce. Za deštivého počasí by zvířata měla zůstat ve stodole. V zimě je nutné krmit seno z mladé louky a lesní trávy. Hrozny (zrno, větve stromů) se kozám podávají v minimálním množství. Namísto košťat v zimě je lepší je krmit sušenými listy keřů a stromů.

Co snižuje životnost kozy?

Nemoci ovlivňují životnost zvířat. Nemocné kozy, pokud nejsou ošetřeny, nežijí dlouho. Nejčastěji zvířata trpí nachlazením, gastrointestinálními chorobami a mastitidou. Aby nedocházelo k kozám, je vhodné je nevyjmout na pastvinu v dešti, v zimě je třeba je držet uvnitř.

Nemoci žaludku vyplývají z nesprávného krmení a špatného krmení. Mastitida je onemocnění, kterému lze předcházet včasným darováním mléka a které denně mění špinavé lůžkoviny. Pravda, s věkem se zdraví a produktivita každého zvířete zhoršují. Kozy se obvykle chovají maximálně 8–10 let a poté se nahrazují mladými jedinci.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně