Výhody a nevýhody kozí srsti, klasifikace a kde je aplikována

Kozí nadýchaná vlna sama o sobě byla vytvořena pro dobro člověka. Měkké a teplé oblečení chrání před silnými mrazy, léčí bolavé klouby a pomáhá vyrovnat se s nachlazením. Z hlediska svých vlastností je materiál lepší než ovčí vegetace. Vyznačuje se pružností, plynulejší a rovnoměrnější strukturou. Věci pletené z rohů domácího mazlíčka slouží mnoho let, aniž by ztratily svůj původní vzhled.

Vlastnosti kozí srsti

Chemické složení kozí dolů je jedinečné - vegetaci tvoří proteiny (keratin a fibroin). To znamená, že zvířecí chlupy obsahují takové cenné složky jako síra, dusík, vodík, uhlík a kyslík.

Kozí srst se skládá ze 3 složek:

  1. Hrubé, zesílené ochranné vlasy. Tuhá vlákna definují objem a celkovou strukturu kožešiny a slouží také jako ochrana před vnějšími vlivy prostředí.
  2. Přechodné vlasy. Jsou mnohem tenčí než strážní „bratři“.
  3. Krátké, měkké. Jemné, tenké, zvlněné vlákno.

Vlasové šupiny jsou pevně připevněny k kůře. Díky této vlastnosti je srst zvířete lesklá a hedvábná. Hlavním kritériem kvality vláken je tloušťka vlasů (jemnost). Měří se v mikrometrech. Délka, zakřivení a síla vlasů jsou velmi důležité.

Složitá struktura srsti poskytuje zvířeti ochranu před teplem a mrazem. Vlasy různých velikostí vytvářejí četné airbagy - kapsy. Pasce zachycují vzduch na povrchu těla zvířete, takže kozy netrpí mrazem ani přehřátím.

kozí vlasy

Materiál je schopen absorbovat velké množství vlhkosti a okamžitě jej rozdávat. Tato vlastnost umožňuje zvířeti udržovat teplo, i když je mokré. Některé druhy vlny a chmýří se vyznačují dutou, trubkovitou strukturou vlasů, a proto mají nejlepší tepelné izolační vlastnosti.

Názor odborníka
Zarechny Maxim Valerievich
Agronom s 12 lety zkušeností. Náš nejlepší odborník na letní chatu.
Kozí vlasy mají jedinečné antibakteriální vlastnosti. V důsledku negativních elektrických nábojů jsou vlasy zvířete spolehlivě chráněny před nečistotami, patogenními bakteriemi a zápachem.

Výhody a nevýhody

Kozí srst je známá svými léčivými a hřejivými vlastnostmi, ale použití tohoto materiálu není vhodné pro každého.

Výhody a nevýhody
Šály, vesty, ponožky a další věci vyrobené z kozí kůže se úspěšně používají k léčbě revmatismu, angíny, ischias. Měkké teplo vlněných oděvů pomáhá zmírnit nepříjemné příznaky nemoci. V tomto případě se lidské tělo nepřehřívá.
Spodní prádlo je prodyšné, ale na pokožce se nepotí.
Nízký stupeň tepelné vodivosti věcí. Bunda na kozy je v zimě teplá a v létě horká.
Pletené předměty vydrží dlouho, aniž by ztratily svůj vzhled.
Vlněná tkanina je hygroskopická. Down produkty okamžitě absorbují pot a okamžitě ho vyvedou.
Nedostupnost down produktů pro alergiky. Většina odborníků považuje kozy za hypoalergenní. Nikdo však nemůže předvídat individuální reakci těla na konkrétní podnět.
Vysoké náklady na pletené zboží.
Spodní prádlo a doplňky se obtížně nosí po dlouhou dobu. Dlouhodobý kontakt vlny s lidskou kůží způsobuje nepohodlí.

Klasifikace a vlastnosti plemene zvířat

Plemena Orenburg, Kašmír a Angora se nejčastěji používají jako dodavatelé dolů a vlny.

Podle technických charakteristik je materiál rozdělen do skupin:

  1. Rovnoměrná vlna (mohér nebo angora). Výjimečně silný, polodrsný, lesklý a hedvábný. Angora vlna se vyznačuje sněhově bílou barvou. Materiál je snadno použitelný v textilním průmyslu. Vlna slouží jako surovina pro kvalitní oblekové a zakryté látky.
  2. Nepravidelné nebo smíšené kozy. Takový materiál se získává z jakéhokoli živočišného druhu, s výjimkou kozy Angory. Hrubá směsná srst zahrnuje ochranný, přechodný a jemný chlup. Takový materiál se používá pro výrobu koberců a hutných plstěných výrobků.
  3. Čistá chmýří. Materiál je získán z plemen koz Kashmir a Orenburg. I lehkou merino vlnu nelze srovnávat s něžností a jemností chloupků koz. Hedvábný materiál se získává česáním zvířat. Kvalita dolů se liší. Materiál je rozdělen do 3 kategorií: hrubá angora (nejhustší - 30 mikronů), kašmírová (tenčí - 23 mikronů), kašmírová (nejlehčí - 19 mikronů).

Kromě technické klasifikace jsou kozí vlasy klasifikovány barvou (bílá, světle šedá, barevná, černá). Barva nerovného, ​​hrubého pláště není stanovena.

kozí vlasy

Podle státu je materiál rozdělen do 2 kategorií:

  1. Weedy, levné vlny. Tato skupina zahrnuje prameny s velkým množstvím nečistot (více než 3%).
  2. Normální věci. Používá se pro drahé výrobky.

Oblast použití

Vysoké náklady na down produkty často pletou kupce a nutí je nakupovat věci vyrobené z polyesterových materiálů. To se odráží ve výrobě pletených výrobků. Žádné umělé náhražky však nemohou odpovídat jedinečným vlastnostem kozy dolů.

Plstěné výrobky (klobouky, pantofle, plsti), boční textilie, všechny druhy válečků a kartáčů, hnací řemeny a další prvky mechanismů jsou vyráběny ze smíšeného, ​​hrubého materiálu.

Kabáty, čepice, vesty, štětce a dokonce i měkké hračky jsou pleteny z vysoce kvalitního mohéru. Hustý mohér se používá k výrobě skvělých koberců a přikrývek. Z důvodu čistoty materiálu se výrobky doporučují pro kojence. Teplé šály bez váhy jsou pleteny z orenburgských koz. Obhájci zdravého životního stylu doporučují používání neošetřené příze. Tento materiál si zachovává své jedinečné antibakteriální vlastnosti.

Vlastnosti pletení z vlněné příze s chmýří

K pletení se používá měkká koza dolů spojená s bavlněnou, lněnou nebo kluzkou hedvábnou nití. Nedoporučuje se používat pro práci hák. V tomto případě je web příliš hrubý. Při pletení je produkt jednotný a měkký. Průměr pletacích jehel by měl být o něco větší, než je průměr této tloušťky příze. Pro práci s přízí z koza byste si neměli vybírat složité vzory prolamování.

Pravidla pro péči o materiál

Teplé vlněné výrobky vyžadují jemnou a šetrnou péči.Oděvy se prají ručně, při teplotě vody nepřesahující 30 stupňů. V některých případech je dovoleno prát vlněné věci v pračce, pokud v ní existuje speciální program.

Před zákrokem se oblečení obrátí naruby. K praní používejte speciální čisticí prostředky pro vlněné výrobky. Oděv zasuňte rozprostřením na stůl nebo na jakýkoli vodorovný povrch, daleko od radiátoru.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně