Způsoby infekce a příznaky neštovic u koz a ovcí, léčebné metody a důsledky

Lidé s ovčími neštovicemi a domácími kozami jsou obvykle posíláni na porážku, aby se zabránilo šíření viru. Pouze očkování šetří toto onemocnění. Neštovice jsou přenášeny vzduchem, kontaminovanými částicemi a přímým kontaktem. Pasením zvířat na oplocených pastvinách, krmením domácích potravin a pitím čisté vody lze zabránit kontaminaci. Je vhodné ponechat nakoupené chovné jedince dovezené z asijských zemí v karanténě po dobu jednoho měsíce.

Příčinný původce nemoci

Neštovice je virové onemocnění koz a ovcí, které způsobuje horečku a vyrážky na kůži a sliznicích. V Evropě a Rusku je tato nemoc vzácná a epizodická, pouze pokud ji přinesou jednotlivci ze znevýhodněných zemí. Neštovice nejčastěji postihují zvířata v jižní Asii a severní Africe. Onemocnění neštovicemi Variola ovina patří do skupiny A, tj. Rychle se šíří. Neštovice způsobují velké škody na živočišné produkci. Kvůli nemoci zvířata umírají, někteří musí být donuceni k porážce.

Příčinou onemocnění je virus obsahující DNA. Patří do čeledi Poxviridae a rodu Capripoxvirus. Virus se vyznačuje relativně velkou velikostí, epiteliálními vlastnostmi a schopností vytvářet kulaté inkluze v buňkách. Virgie neštovic mají komplexní strukturu. Uprostřed mají jádro s jádrem ve tvaru činky, které obsahuje DNA. Je obklopen kapslí a membránou s proteinovými lipidy.

Virus je velmi houževnatý. Ve vlně získaných zvířat zůstává po dobu dvou měsíců. Uvnitř - šest měsíců. V suchých krupách neštovic virus přetrvává 4-5 let. Pravda, zemře za pouhých 20 minut při teplotách nad +55 stupňů. Virus je citlivý na zásady a kyseliny, formalin, ether a chloroform, fenol a detergenty. Jedno zvíře s neštovicemi může nakazit celé stádo v krátkém čase (2-3 týdny). Inkubační doba je 4-12-21 dní. Úmrtnost je 5-10 ovcí nebo koz ze 100.

Hlavní cesty infekce

Hlavním zdrojem infekce jsou zvířata nemocná s neštovicemi. Virus vstupuje do těla koz a ovcí vdechovaným vzduchem a také kontaktem s nemocnými jedinci. Po celém území se rozptyluje sušícími a padajícími kůrkami. Šíření infekce usnadňuje přenos nemocných zvířat z nepříznivých oblastí na bezpečné pastviny. Virus se může přenášet prostřednictvím krmiva (trávy), kontaminovaného krmiva, podestýlky, vozidel a domácích potřeb. Nosiče neštovic mohou být hmyzem ve styku s nemocnými zvířaty.

neštovice u koz

Citlivost na virus se liší podle plemene.Ovce s jemnou vlnou jsou nejcitlivější na neštovice, zatímco ovce s hrubou vlnou mají nižší výskyt. Starší zvířata onemocní méně často než mláďata. Pokud jde o kozy, jsou na virus citlivější plemena mléka a jemné vlny. Oslabená zvířata chovaná nejčastěji ve vlhkých, chladných a stísněných místnostech jsou nejčastěji nemocná.

Hlavní příznaky

Virus neštovic je přenášen proudem krve do kůže a sliznic. Na těchto místech se vytvářejí značky pocků. Exantém kiahní prochází řadou po sobě jdoucích fází. Nejprve se objeví načervenalé skvrny, pak se změní na uzly-papuly, které se po několika dnech naplní nažloutlou tekutinou.

Pak obsah ztmavne, stane se hnisavým. Po několika dnech se ukazatele vyschnou a vytvoří chrasty, které následně zmizí.

Na samém začátku choroby ztrácí koza a ovce chuť k jídlu, tělesná teplota mírně stoupá. U zvířat bobtnají víčka, dochází k výtoku z nosu a očí. Nemocné ovce a kozy mají potíže s dýcháním, čicháním. Na hlavě, kolem očí a úst, na pohlavních orgánech a vemeni se objeví vyrážka na neštovice. Se závažným průběhem se spojují body, ovlivňují velké oblasti kůže, které vyvinou hnisavou infekci. U ohnisek ohnísků jsou dokonce krvácení. Snadným průběhem procesu se hůlky vyléčí, to znamená, že se změní na chrasty, které následně zmizí.

Nemoc obvykle trvá 3–4 týdny. Neštovice jsou spojeny s infekčními záněty, onemocněními gastrointestinálního traktu a plic. Zvířata se slabou imunitou umírají na sepse. Ovce a kozy, které tolerují mírné neštovice, se zotavují a stávají se imunitou vůči nemoci. Je pravda, že se mohou stát nositeli viru, který po dlouhou dobu přetrvává ve své lymfatice, vlně a kůži.

Diagnostická opatření

Onemocnění je diagnostikováno hlavně na základě klinického obrazu a laboratorních údajů. Pro výzkum vezměte obsah značek, změněných oblastí kůže. S nejasným průběhem choroby se provádějí biologické testy. Neštovice jsou diagnostikovány pomocí jiných metod (elektronoskopie, RDP a RIF).

Jak zacházet s neštovicemi u koz

Pokud se zjistí příznaky neštovic, jsou nemocná zvířata oddělena od stáda. Dostávají výživné a lehké jídlo. Jodid draselný se přidává do pitné vody. Pacientům jsou podávány léky, vitamíny, minerály, imunostimulanty. Infekční komplikace jsou léčeny antibiotiky (penicilin). Pockmarks na kůži jsou spáleny jódem, brilantní zelenou, manganistanem draselným, antiseptiky. Po 20 dnech nemoc onemocní sama. Vážně nemocné kozy a ovce jsou zabity.

neštovice u koz

Důsledky nemoci

Vyléčená mírně zvířata dostávají imunitu proti neštovicím po dobu 2 let. Nemoc v 5 procentech ze 100 může být fatální. Neštovice jsou velmi nebezpečná pro mladá zvířata. Obnovená zvířata mohou zaostávat v růstu a vývoji. Maso vážně nemocných koz a ovcí je zakázáno používat pro potravinové účely. Pokud máte podezření na neštovice, informujte svého místního veterinárního lékaře.

Názor odborníka
Zarechny Maxim Valerievich
Agronom s 12 lety zkušeností. Náš nejlepší odborník na letní chatu.
Nemocná zvířata jsou zpravidla okamžitě posílána na porážku a zdravá zvířata jsou očkována. Vakcína není lékem na neštovice. Celá domácnost nebo farma je v karanténě po dobu 20–40 dní.

Prevence

Jako preventivní opatření jsou zdravá zvířata očkována vakcínou proti hydroxidu hlinitého a formolu. Po očkování dostávají ovce a kozy imunitu po 10 dnech, tj. Ochranu proti neštovicím po dobu 6 až 12 měsíců. Vakcína nemá žádný terapeutický účinek, pouze preventivní účinek. Očkování lze podávat dospělým i mladým zvířatům. Vakcína proti neštovicím je zcela neškodná. Vakcína je předepsána i ženám, které porodily, jejichž mláďata s kolostrem získají imunitu před nebezpečným virovým onemocněním.

neštovice u koz

Virové infekci lze zabránit udržováním nemocných ovcí nebo koz mimo pastviny.Je zakázáno nakupovat krmiva, obilí, krmné směsi a chovná zvířata ve znevýhodněných oblastech. Je vhodné uchovávat nově nakoupená zvířata odděleně od hlavního stáda po dobu 30 dnů. Pokud je podezření na neštovice, jsou obvykle odeslány na porážku.

Místnosti, kde byly chovány ovce nebo kozy, musí být důkladně dezinfikovány. Pro dezinfekci se používá vápno, roztoky obsahující chlor. Doporučuje se spálit mrtvoly ve zvláštních krematoriích nebo je pochovat daleko od pastvin.

Je zakázáno používat hnůj nemocných jedinců pro zemědělské potřeby bez dezinfekce. Maso regenerovaných ovcí a koz se nedoporučuje k jídlu. Vlna a kůže regenerovaných zvířat musí být dekontaminována kyselinami nebo vysokými teplotami. Je lepší poslat nemocné osoby okamžitě na porážku a mrtvoly úplně spálit. Takový radikální způsob zacházení s neštovicemi pomůže chránit zbytek hospodářských zvířat před infekcí a nebezpečnými chorobami.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně