Popis a vlastnosti koz a ovcí a rozdíl mezi těmito zvířaty

Na první pohled může nezkušený člověk snadno zaměnit kozu s ovcí. Tato zvířata v zoologii spojuje jedna nadčeleď - Caprinae, artiodaktylové savci z čeledi Bovid. Domestikovaná zvířata mají společný původ a genetickou podobnost. Přesto patří do dvou samostatných rodů párů kopytníků. Jaký je rozdíl mezi kozou a ovcí, pokusme se na to přijít.

Popis kozy

Zvířata jsou přizpůsobena k přežití v horkém a mrazivém podnebí. Netolerují vysokou vlhkost. Chov koz se vyvíjí mezi farmáři kvůli vysoké hodnotě mléka. Je výživný, bohatý na vitamíny a minerály. Zvláště oceňována je kůže a kožešina zvířete. Jsou nenáročné na chov: kozy jedí více druhů vegetace než ostatní býložravci. Potřebují 6krát méně krmiva denně než krávy a dávají asi dva litry mléka.

Navenek se kozy liší od ovcí několika způsoby. Na hlavě jsou rohy a vousy. Tělo je pokryto rovnými vlasy, které se liší v délce a kvalitě v závislosti na plemeni. Barva zvířete je od bílé k černé nebo pestré barvy. Ocas je malý, zvednutý.

Kozy jsou svou povahou zvědavé, v přírodě nezávislé. Jsou přizpůsobeny horolezeckým vrcholům hor. Na farmě jsou kozy inteligentní, poslušná zvířata. Nevyžadují zvláštní péči, jsou laskaví k majiteli, jsou rozmrzelí, a proto je o ně obtížné starat se o sebe. Průměrná délka života domácích jedinců je 9–10 let, ve vzácných případech žijí až do 17 let.

rozdíl koz a ovcí

Jak vypadá ovce

Domestikované artiodaktyly jsou ceněny pro své chutné maso a husté vlasy. Chov ovcí je rozšířený a chovatelé dostávají rouno, kůži, mléko, olej na vaření a sýr feta. Vzorek je z vnějšku charakterizován silnými kudrnatými vlasy a spirálovými rohy (samci). Nohy zvířat jsou přizpůsobeny dlouhým cestám po rovinách.

Hmotnost hospodářských zvířat je 45 až 100 kg u samic a 70 až 160 kg u samců. Na výšku může zvíře dosáhnout až 110 cm, tlamy ovcí jsou špičaté, s rovným profilem. Ocas berana je dlouhý, visí dolů nebo tlustý. Na hlavě jsou zkroucené rohy, dosahují délky až 180 cm. Existuje plemeno berana, který nemá rohy.

dvě ovce

Zvláštnost umístění očí u ovcí umožňuje vidět, co se děje, aniž byste otočili hlavu. To pomáhá vidět blížící se nebezpečí. Zvířata mají dobrý čich a sluch. Barva různých plemen sahá od krémové po tmavě hnědou, černou.

Názor odborníka
Zarechny Maxim Valerievich
Agronom s 12 lety zkušeností. Náš nejlepší odborník na chalupu.
Předci tohoto druhu zvířat jsou zvyklí na špatné jídlo v horách, a proto jsou pro jídlo nenároční. Struktura zubů umožňuje jíst všechny rostliny u kořene.

Ovce jsou přeplněné, dávají přednost životnímu stylu stáda oproti kozím. Jednotlivci se vyznačují strachem, komunikují se zvuky mezi příbuznými. To pomáhá rychle informovat stádo o hrozícím nebezpečí. Životnost zvířat je 7-15 let.

Hlavní rozdíly mezi kozou a ovcí

Podle historických záznamů člověk zkroutil divokou kozu 10 tisíc let před naší érou. Během toho období se lidé naučili, jak získat mléko, teplou pokožku, která zachránila před chladem. Ovce byly zkroteny později, asi 6-8 tisíc let před naším letopočtem.

Přežvýkavci jsou na genetické úrovni podobné, mají téměř stejný počet chromozomů.

Je to kvůli společnému původu. Navzdory genetickému vztahu mezi nimi neexistují žádné společné znaky, a to jak ve vzhledu, tak v životním stylu.

rozdíl koz a ovcí

Významné rozdíly mezi těmito dvěma druhy zvířat:

  1. Ovce a jehňata jsou savci, patří do této rodiny, ale různé druhy.
  2. Kozy mají 60 chromozomů a berani 54.
  3. Kozy jedí vrcholky rostlin, berani se živí rostlinami a jedí je úplně.
  4. Kozy jsou považovány za nezávislá zvířata. Jsou zdarma a zvědaví. Ovce se bojí, jsou ztraceny mimo stádo.
  5. Koza má specifickou vůni, která přitahuje parazity a je náchylná k obojím. Ovce mají tendenci se nakazit červy.
  6. Ovčí mléko je mastnější než kozí mléko.
  7. Jehněčí maso je mastné, obsahuje hodně cholesterolu. Kozí maso je štíhlejší, protože obsahuje méně tuku.
  8. Vlasy koz se nemusí stříhat pravidelně. Jehňata se stříhají každoročně.
  9. Ovce jsou přizpůsobeny rovinám, běží rychle. Kozy jsou přizpůsobeny lezení na strmých svazích, které jsou schopny vyšplhat na vrcholky hor při hledání potravy.

Podobnosti a rozdíly mezi kozou a ovcí jsou pochopitelné. Existují významné rozdíly ve fyzických vlastnostech, vzhledu, životním stylu, péči. Chov ovcí a koz je oblíbený pro jejich cenné mléko, kožešiny, maso a deriváty potravin.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně