Jak správně používat rašelinové hnojivo a k čemu je

Hnilé zbytky flóry a fauny se v zemědělství již dlouho používají. Zahradníci používají rašelinu jako hnojivo, vědomě vědí o hodnotách a vlastnostech tohoto minerálu.

Jak se tvoří rašelina?

Na bažinatých místech zemře spousta vegetace a živých organismů, po smrti vytvoří komprimovanou biomasu. Další proces probíhá za podmínek vysoké vlhkosti a nedostatku vzduchu.

tvoří se rašelina

Technologie těžby rašeliny

Leží na povrchu a snadno se těží. To se provádí dvěma způsoby:

 • frézování;
 • metoda hrudky nebo bagru.

těžba rašeliny

Frézování

Tato metoda předpokládá extrakci rašeliny po vrstvách v krátkých cyklech. To znamená, že pomocí frézovacích bubnů se horní vrstva frézuje s hloubkou 6–20 mm. V důsledku toho se tvoří rašelinové drobky, jejichž velikost částic je 15 až 25 mm. Po mletí se vrstva neustále převrací, aby uschla.

Když vyschne, začnou to válet, skládat. Pak se vše opakuje, počet opakování dosahuje 10-50krát.

Tuto metodu těžby používají od roku 1930. Výhody tohoto způsobu spočívají v tom, že je zcela mechanizován, to znamená, že náklady na získaný materiál jsou nízké. Mletá rašelina se používá ve výrobě, elektrárnách. A v zemědělství 15-25% vytěžených minerálů. Způsob mletí je intenzivní sušení a vyžaduje dobré povětrnostní podmínky. Navíc je to více žádané, protože náklady na lidské zdroje jsou minimální a produkce je ve velkém množství.

vrstvená těžba

Kus

Extrahováno bagry. Vývoj se provádí do hloubky 400 - 800 cm. Nejprve se rašelina těží technikou naběračky, poté se z ní vytvoří cihly. Jsou položeny na polích, aby vyschly. Pak jsou naskládány a vyjmuty. Na základě umístění výroby a dalších nákladů na vývoj je stanovena hodnota minerálu.Hmotnost jednoho kusu se pohybuje od 500 do 1 000 g. Tento způsob extrakce není starší než 90 let.

kus se liší

Přechodná rašelina

Těží se všemi možnými způsoby, vše záleží na tom, kde leží a která metoda je výhodnější. Nejčastěji se tento konkrétní druh používá pro zemědělství, aby se zvýšila úrodnost půdy.

možné způsoby

Rašelina jako hnojivo: klady a zápory

Při nákupu rašeliny ji mladí a nezkušení léto obyvatelé přidávají do lůžek s výsadbou v neomezeném množství. Zda je to správné a zda je to škodlivé pro pěstované rostliny, jen pár přemýšlí. Rašelina se skládá ze 40-60% humusu, ale ve své čisté podobě je pro zahradu velmi škodlivá. Navíc mnoho zahradníků zvažuje velké procento obsahu dusíku, asi 25 kg na 1 tunu.

Málokdo však ví, že tento dusík není absorbován rostlinami, protože je špatně absorbován.

Je lepší nehnojit zahradu čistou rašelinou, je nutné ji smíchat s ostatními organická hnojiva... Výhodou přidání rašeliny do půdy je to, že zvyšuje propustnost půdy pro vzduch, činí ji vzdušnější a sytější. Rostliny v takové půdě je snadnější pěstovat, ale to nestačí k úplnému rozvoji kořenového systému, zelené hmoty a ovoce.

nezkušené letní obyvatele

Doporučuje se používat přechodnou nebo nížinnou rašelinu. V žádném případě na koni výrazně zvyšuje kyselost složení půdy.

Vysoká rašelina je vhodná pro rostliny, které se daří v kyselé půdě. V tomto případě se přidává během transplantace a později mulčují půdu kolem rostlin.

nízko položená rašelina

Srovnání

Hodnotu tohoto minerálu můžete pochopit ve srovnání s organickými hnojivy:

organická hnojiva

Humus a hnůj

Hlavním rozdílem je kyselost. Rašelina zde vyhrává, takže se používá pro vyčerpanou půdu. Ve většině případů se však používá humus, protože obsahuje více živin nezbytných pro růst rostlin.

vyčerpaná země

Chernozem

Chernozem obsahuje velké množství humusu, ale v něm jsou také více patogenní bakterie a viry. Proto si musí letní obyvatel zvolit sám na základě toho, co půdě postrádá. Pokud je zavedena rašelina, musí být naředěna pískem a perlitem a humusem.

patogenní bakterie

Kuřecí trus

Kuřecí trus těží z toho, že je cennější z hlediska složení živin. Někteří letní obyvatelé dávají přednost použití trusu.

živiny

Na co je rašelina?

Začínající zahradník se ptá na roli rašelinového hnojiva pro dané místo. Výhodou jeho použití je, že v něm je koncentrováno velké množství huminových a aminokyselin, které přispívají k rychlému růstu rostlin.

Rašelina se používá k přípravě úrodné půdy, k výsadbě sazenic, pokojových rostlin.

Hlavním účelem použití rašeliny v zemědělství je zvýšení úrodnosti půdy.

hnojivo pro místo

Výhody použití minerálu na místě:

 • zlepšení struktury půdy;
 • zvýšená produktivita;
 • zvýšená propustnost pro vlhkost;
 • zlepšená prodyšnost.

Jak užitečné je hnojivo pro osobní pozemek, ocení letní obyvatel po jeho aplikaci. Měli byste však pečlivě prostudovat složení půdy a poté použít vrchní obvaz.

fosilie na místě

Vlastnosti rašeliny

Existuje mnoho vlastností, díky kterým je široce používán v zemědělství, medicíně, kosmetice a mnoha dalších průmyslových odvětvích. Letní obyvatel má zájem o odpověď na otázku, jaké vlastnosti má rašelina, které jsou užitečné pro osobní pozemek nebo chalupu:

 1. V kombinaci s jinými organickými látkami je schopna výživu a obohacení půdy.
 2. Dělá půdní vlhkost a prodyšnost.
 3. Zvyšuje kyselost půdy.
 4. Odstraňuje patogenní mikroflóru z půdy.
 5. Je schopen snížit hladinu dusičnanů.
 6. Oslabuje účinky pesticidů.

zemědělství

Vlastnosti rašeliny se liší v závislosti na typu, do kterého patří. Na úrodnou půdu není třeba přidávat minerální látky. V tomto případě jsou jeho vlastnosti neutrální.

Složení rašeliny

Kompozice obsahuje rostlinné zbytky, které se úplně nerozložily. Jejich produkty rozkladu a minerální částice. V přirozených podmínkách obsahuje 86-95% vody. Botanická kompozice:

rostlinné zbytky

 • zbytky dřeva;
 • kůra a kořeny stromů;
 • různé zbytky rostlin;
 • mech hypnum a sphagnum.

Chemické složení se liší v závislosti na typu, botanickém složení a stupni degradace. To znamená, že procento mikro- a makroprvků v jeho složení závisí na tom, jaký typ rašeliny je studován, a jejíž zbytky rostlin v základu závisí.

botanická kompozice

Kyselina rašeliny

To přímo závisí na tom, kolik vápníku je ve svém složení. Vzhledem k vysoké úrovni kyselosti se kůň pro výsadbu prakticky nepoužívá, je vhodný pro mulčování. Protože jeho pH je 3-5. Letní obyvatelé dávají přednost použití nízko položené rašeliny, protože její kyselost je 5-8. Všechny částice ve svém složení jsou dobře rozloženy a jsou vhodné pro krmení jakékoli plodiny.

Podle stupně kyselosti se stanoví následující klasifikace:

 1. Silně kyselý, jejich obsah popela je 1,5 až 3%, obsah vápna 0,15 až 0,6%, pH 2,5 až 4.
 2. Střední kyselina, obsah popela 3–6%, přítomnost 1% v vápně, pH 3,5–4,5.
 3. Mírně kyselý, obsah popela 5-12%, vápno více než 1%, pH 4,5-5,5.
 4. Neutrální, vysoký obsah popela, neutrální pH nad 7%.

stupeň rozkladu

Je třeba si uvědomit, že pokud jde o složení, nebude fungovat jednoznačně o všech typech. Proto jsou uvedeny obecné vlastnosti.

Rychlost rozkladu

Přítomnost humusu v něm závisí na tom, do jaké míry se rašelina rozložila. To znamená, že čím větší je stupeň rozkladu, tím vyšší procento bez strukturních částic. Tato charakteristika je základní při popisu vlastností a užitečných vlastností.

Tento indikátor se stanoví jako procento „okem“ nebo pod mikroskopem. V prvním případě se odebírá pouze čerstvá rašelina, která má svou vlastní přirozenou vlhkost. Příznaky, podle nichž je určen stupeň rozkladu:

přítomnost humusu v něm

 • plastický;
 • počet a bezpečnost fragmentů rostlin;
 • množství a barvu stlačené vody.

Rozklad je rozdělen do 3 skupin:

 • 30% - vysoce se rozkládá. Protlačuje se prsty, oddělené velké fragmenty rostlinných zbytků zůstávají v rukou. Po vymačkání vody, která je buď velmi malá nebo vůbec, zůstává plastová. Voda je tmavě hnědá.
 • 20% - střední rozklad. Je obtížné protlačit prsty, mnoho rostlin zůstává v rukou. Voda, která je vytlačována, je světle hnědá nebo hnědá. Vylisovaná rašelina má slabý pramen.
 • Méně než 20% - mírně se rozkládá. Nelze prosadit prsty. Zbytky rostlin lze snadno rozlišit. Voda se snadno vytlačuje, její barva je nažloutlá nebo bezbarvá. Lisovaná rašelina je pružná a drsná na povrchu.

přes prsty

Podrobnější informace poskytuje makroskopická metoda, kterou navrhl P.D. Varlygin.

V terénu, kdy není možné provádět laboratorní testy, se používá metoda smear. Nevýhodou metody pro stanovení stupně rozkladu jsou stěží rozlišitelné stopy špatně rozložené půdy. A plusem je rychlé stanovení výsledků.

laboratorní testy

Druhy rašeliny

Podle výzkumu Ústavu o evropské části Sovětského svazu existuje 38 druhů. Všechny tyto druhy jsou však spojeny do 3 typů, které jsou rozděleny na základě vlastností rašeliny a povahy vod, které živí bažiny.

 1. Nížina.
 2. Kůň.
 3. Přechod.

na základě

Nízká rašelina

Je napájen podzemní vodou. Jeho pH je neutrální nebo mírně kyselé. Celkově obsahuje 70% organických zbytků, navíc obsahuje velké množství minerálů.

Nízko položená rašelina se často používá ke zlepšení složení půdy v půdě, která se dlouhodobě používá bez zavádění jakýchkoli hnojiv.

neutrální nebo mírně kyselý

Koňská rašelina

Ze všech typů je nejnepříznivější, proto je vhodný pouze pro mulčování nebo pro rostliny, které pro růst a vývoj vyžadují vysokou kyselost půdy.

Obsahuje sphagnum mech, borovice, bavlníkovou trávu a určité množství vlhkosti. A také paraziti a semena plevelů zcela chybí. Tyto vlastnosti jsou zvláště cenné pro ty letní obyvatele, kteří mají skleníky.

množství vlhkosti

Přechodná rašelina

Sekundární formace mezi nížinnou a rašelinovou rašelinou, to znamená, že mezivrstva je přechodná. S méně stopovými prvky a nízkou kyselostí půdy. Zbytky rostlin, které tvoří tento druh, jsou téměř konstantní, mírně se liší v závislosti na typu ložisek rašeliny.

vysoká rašelina

Neutralizovaná rašelina

Jezdecké poddruhy. Používá se k přípravě substrátů, proto se odebírají suroviny s nízkým stupněm rozkladu. V tomto případě se k neutralizaci kyselosti používá vápencová mouka.

Díky jeho použití se vytváří skleníková půda nebo půda pro rostliny pěstované v květináčích. Pro volné prostranství se používá k výsadbě stromů a keřů.

stupeň rozkladu

Použití rašeliny

Oblasti jeho použití v zemědělství jsou velmi široké. Minerál používejte v postelích, v interiéru, na zahradě a při pěstování květin.

Pro zeleninovou zahradu

Čistá rašelina se nepoužívá k hnojení lůžek. V zásadě se mísí s humusem a jinými organickými látkami. A zvlhčete 50-60%. Jinak to už bude mulčování.

Rašelinový kompost je běžný v letních chatkách. Navíc letní obyvatelé nazývají tuto metodu aplikace nejefektivnější.

fosilie v zahradě

Pro skleník

Schopnost minerálu absorbovat vlhkost a zároveň ji udržet je nezbytná při uspořádání skleníku. Díky těmto vlastnostem udržuje po dlouhou dobu optimální teplotní režim půdy ve skleníku. Současně je minerál antiseptický. Ve sklenících je proto rašelina naplněna na 50–90%.

je antiseptikum

Na zahradu

Pro použití v zahradě je nutná předběžná příprava minerálu. Doporučuje se důkladně vydržet 2 týdny. Pokud je to možné, prosévejte sítem.

Při použití rašeliny v zahradě je nutné neustále zavlažovat. Správné používání zajistí kořenům rostlin živiny a kyslík nezbytný pro aktivní růst rostlin.

minerály

Pro rostliny

Rašelina se používá pro mnoho druhů plodin. Používá se jako hnojivo na jaře nebo na podzim pro kopání. To pomáhá zlepšit složení půdy a zvýšit živiny, které rostlina vyžaduje pro správný vývoj a růst.

kopání na podzim

Na květiny

Milovníci pěstování květin, zahrady a interiéru také zaznamenávají pozitivní vliv rašeliny na rostliny. Použití minerálu jako hnojiva pomáhá rostlinám rychleji se zotavit po přesazení.

Pivoňky reagují obzvláště dobře. Rostou rychleji, lépe kvetou a mají velmi silný zápach. Použijte jej jako mulčovací a vrchní obvaz. Ve druhém případě je nutné kombinovat s minerálními hnojivy.

silný zápach

Zimní aplikace

V zimě se minerál používá pro kompost. Během zimy se přehřeje a promění se v nejvýživnější hnojivo. Jeho aplikace v zimě způsobuje časné tání sněhu. V důsledku toho se půda začíná zahřívat dříve.

výživné hnojivo

Hnojení jednotlivých plodin

Minerál se používá pro některé plodiny různými způsoby, je důležité vědět, jak správně hnojit, aby nedošlo k poškození rostliny ani půdy.

Brambory

Pěstování brambor je pracný proces. Letní obyvatel s cílem získat úrodu vytváří v zahradě úrodnou půdu a přidává písek a hlínu. Tyto komponenty však samy o sobě nevykonávají nezbytnou funkci, proto se k nim přidává rašelina. Toto složení půdy je pro plodinu nejvhodnější.

vybrané plodiny

Jahoda

Při použití hnojiva na jahodové postele si zahrádkáři všimnou předčasného zrání bobulí, sklizeň se stává bohatší, chuť jahod je bohatší. Představujeme na jaře nebo na podzim, smícháme s pilinami a dobře vyschneme. Přidejte ji do uličky 30 kg na 1 m2... Nebo přímo do každé díry.

časná zralost bobulí

Rajčata

Pro tuto kulturu se rašelina používá jako listová a kořenová zálivka jednou za 2 týdny. Nebo přispět 1 m2 4 kg, rovnoměrně se šíří po posteli.

Pro nejlepší účinek se minerál přidává při výsadbě semen.

krmení kořenů

Okurky

Díky zavedení rašeliny do půdy se získá bohatá sklizeň plodin. Je důležité respektovat dávkování a správně vápnit nebo snižovat kyselost půdy. Dodržování proporcí pomůže získat maximální možný výnos z okurkových keřů.

sklizeň plodin

Zelí

Pro tuto kulturu, která je velmi kyselá na kyselost, se rašelina používá snižováním pH. Účinek jeho aplikace bude patrný téměř okamžitě.

vybíravý o kyselosti

Hnojení půdy rašelinou

Pro zvýšení úrodnosti půdy tento lék obyvatelé používají. Ale mnozí si ani nemyslí, že to škodí. Proto je před hnojením půdy nutné určit, co přesně půda potřebuje.

Pokud ji uvedete do úrodné půdy, neměli byste očekávat zlepšení, protože nedojde k žádným výsledkům. Pokud je ale půda značně vyčerpaná, zvyšuje se její plodnost.

Letní obyvatelé doporučují zavádět minerál spolu s dalšími organickými přísadami, protože ve své čisté formě je v minerálech chudý.

Hnojení půdy

Příprava rašeliny

Před použitím je nutné minerál řádně připravit. Chcete-li to provést, musíte splnit jednoduché požadavky:

 1. Před použitím dobře vzduch. Odpařování toxických látek ve složení.
 2. Obsah vlhkosti použitých surovin není menší než 50%.
 3. Dopad na rostlinu není okamžitý, někdy je znatelný, až po 2-3 letech.
 4. Bez ohledu na roční období je hnojení vždy vhodné.
 5. Nejlepší využití je kompost.

nerostný zdroj

Kdy vložit

Nejsou žádné konkrétní termíny, je přiveden kdykoli, na jaře a na podzim pro orbu. Během období růstu rostlin uličky a pod kořeny.

na podzim pro orbu

Dávkování

Neexistují žádná pravidla pro použití minerálu. Zaznamenávají pouze okamžik, kdy je nutné provést několik let v řadě a postupně přivést půdu na požadovaný stupeň plodnosti.

minerály

Mulčování rašeliny

Tento proces také vyžaduje dodržování pravidel, což vede k pozitivnímu výsledku z provedené práce. Mulčování během vegetačního období nebo před zimou. V létě se k tomu používá rašelina, která se nanáší ve vrstvě 1 až 2 cm, na jaře ochrana výsadby až 5 cm, v zimě vrstva není omezena.

mulčování rašeliny

Vrchní obvaz půdy

Rašelina smíchaná s jakýmikoli organickými přísadami se používá k obohacení úrodné vrstvy Země. Protože sám neposkytuje správné obohacení minerály. Minerál se ve své čisté formě používá pouze pro mulčování.

Používají rašeliniště s rašeliništěm pro mulčování, nížiny a přechodné, pro obohacení půdy.

smíšené s jakýmkoli

Organizace rašelinového kompostu

Čisté hnojení poskytuje půdě málo živin. Proto letní obyvatelé doporučují kompostování. K přípravě je zapotřebí listoví, plýtvání potravinami, řezané plevele a další zbytky rostlin. Kompost je připraven během 1-1,5 roku. Stupeň připravenosti je stanoven vizuálně. Celá hmota by měla být homogenní a volná.

rašelinový kompost

Cesty

Existují 2 způsoby, jak uspořádat kompost, který z nich je preferován samotným obyvatelem léta.

Fokální kompostování

Na vybrané místo se rozprostírá vrstva rašeliny 50 - 60 cm, poté se v souvislé vrstvě nebo v hromadách rozmetá hnůj 70 - 80 cm. Kromě toho se vytvoří šířka, méně rašeliny o 1-1,5 m, a poté se pokryje vrstvou rašeliny, nahoře 50-60 cm. ze všech stran. Tato metoda je výhodnější v zimě.

vybere si letní rezident

Vrstvené

Rašelina je rozprostřena po šířce 4 až 5 m, délka místa je možná, tloušťka vrstvy je 50 cm, potom je položena vrstva hnoje, pak znovu rašelina, a tak několikrát je výška hotové kompostové haldy 2 m. Poslední vrstva je nutně rašelina.

Hnojivo na bázi rašeliny

Výrobci hnojiv vytvářejí výživu rostlin. Dělají to pro ty, kteří si sami nemohou vyrobit kompostovou hromadu. Vyrábí se ve formě granulí, které se přidávají přímo do jamek. A tekuté hnojivo, které je mnohem lépe absorbováno. Zalévá se rostlinami a používá se jako stimulátor růstu semen.

šíří se po celé šířce

Oxid rašeliny

Ekonomická výživa rostlin, která je mnohem levnější než dovážené protějšky. Pomáhá rostlinám shromažďovat živiny, zlepšuje strukturu půdy a zabraňuje pronikání toxinů do rostliny.

Obsahuje aminokyseliny, monosacharidy, proteiny, huminové kyseliny, minerály a kyseliny sírové. Při používání se ujistěte, že je ředíte vodou.

kyseliny sírové

Rašelinový extrakt

Pro výrobu se používá nížinný typ, extrakt se získává elektrohydraulickým zpracováním. Hnojivo se velmi snadno používá. Obsahuje mnoho prospěšných látek. Doporučeno pro oblasti, kde není nutné hnojit půdu.

elektrohydraulické zpracování

Alternativa k rašelinovým hnojivům

Pokud není možné získat minerál, je nahrazen organickými látkami s podobným složením živin. Tyto zahrnují:

 • hnůj;
 • humus;
 • humus;
 • ptačí trus;
 • bahno;
 • výkaly;
 • piliny, kůra;
 • sideráty;
 • kompostovací jámy.

Výběr alternativy pro pěstitele zeleniny.

alternativy pěstitele zeleniny

Hnůj

Nejlepší náhrada za rašelinu. Jeho složení je bohaté na minerály, které rostliny musí růst a rozvíjet. Všechny jsou ve snadno stravitelné formě.

Jedinou negativní stránkou pro tento web není použití čerstvého hnoje.

nezbytné pro rostliny

Humus

Bohaté na živiny, které zvyšují celkovou úrodnost půdy. Zavádí se před kopáním nebo přímo do jamek.

úrodnost půdy

Humus

Ve většině případů se používají jako alternativa k rašelině, protože je bohatá na živiny, které obohacují půdu.

obohatit půdu

Trus ptáků

Doporučuje se používat holub, kuře, husa a kachní trus jsou méně vhodné. Na podzim představte nezředěný. Během sezóny se používají jako tekuté obvazy.

vrh vhodný

Il

Kaly bohaté na humus, draslík a dusík se používají v oblastech ke zvýšení úrodnosti půdy.

 draslík a dusík

Výkaly

Nepoužívají se v čisté formě, je nutná speciální příprava hnojiv s jejich použitím. Jsou vyráběny na základě kompostové hromady.

speciální trénink

Piliny, kůra

Levné a cenově dostupné organické hnojivo, které se stává vynikající náhradou minerálu. Zavést na pozemcích pouze hnilé. Smíchejte s jinými obvazy a mezivrstvou se zemí.

Kompost je připraven z kůry, smíchán s minerálními obvazy a navlhčen. Hnojivo bude připraveno do 6 měsíců.

propletené se zemí

Siderata

Od podzimu je místo zaseto trvalými nebo jednoletými plodinami a na jaře orané. Užitečné látky přecházejí do půdy a obohacují půdu.

roční plodiny

Kompostovací jámy

Neškodné organické hnojivo, které výrazně zvyšuje úrodnost půdy. Nevýhodou krmení je to, že je připraveno od 1 do 2 let. Nezapomeňte však, že právě v této formě jsou minerály lépe absorbovány rostlinami.

Rašelina jako hnojivo je na místě nepostradatelné. Ale nepřemýšlejte o tom, všechno je v moderování dobré.

dobré v moderování

Recenze
 1. přístav
  7.07.2018 06:48

  Rašelina je dobré hnojivo, vhodné pro téměř všechny plodiny, zvyšuje výnosy, ale kupuji BioGrow, dělá vynikající práci - nejen dává rostlinám rychlý růst, ale také je dobře chrání před nemocemi, výnos se výrazně zvyšuje.

  Odpovědět
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně