Načasování, kolik brambor roste a dozrává od výsadby po sklizeň?

Brambory jsou jednou z nejčastějších druhů zeleniny, bez níž si lze jen těžko představit letní chatu. Doba zrání brambor závisí na mnoha faktorech. V první řadě jde o rozmanitost hlíz samotných a také o klimatické podmínky. Pokud může být ovlivněn první faktor, musí se druhý jednoduše vyrovnat. Pokud je chladné léto, může být sklizeň špatná.

Po kolika dnech vykopat brambory?

Při výsadbě brambor je důležité vzít v úvahu oblast bydliště. V různých oblastech se doba od výsadby po sklizeň stejné odrůdy může lišit v důsledku rozdílů v podnebí.

vykopat brambory

Rostoucí sezóna odrůdy brambor:

 • Brzy brambor, který dozrává přibližně 50–61 dní po výsadbě hlíz v půdě.
 • Raná odrůda zraje 66–85 dní po výsadbě v zemi.
 • Odrůda střední sezóny dozraje 86–95 dní po výsadbě.
 • Středně pozdě - od 96 do 115 dnů po výsadbě hlíz v půdě.
 • Data zrání pozdních brambor začínají 115 dní.

Vegetační období se může lišit nahoru nebo dolů. To opět závisí na povětrnostních podmínkách během sezóny. To není možné ovlivnit.

brzy brambory

Co určuje rychlost zrání hlíz?

Ale i když jsme si vybrali odrůdu podle doby zrání hlíz, po výsadbě si nelze být jisti, že sklizeň může být získána přesně k určitému datu. Období růstu ovlivňuje velké množství faktorů.

Faktory ovlivňující rychlost růstu:

rychlost zrání

 • Ve které oblasti roste zelenina.
 • Vysázené brambory porostou dříve, pokud budou hlízy zasazeny začátkem května.
 • Počasí.
 • Aplikace velkého množství minerálních a organických hnojiv.
 • Pěstitelská sezóna brambor je snížena, pokud jsou vysazeny ve špatné půdě na živinách. Na úrodné půdě se růst nezrychluje a sklízení lze provádět až do pozdního podzimu.
 • Nedostatek vlhkosti také ovlivňuje, jak rychle hlízy rostou. Pokud je léto suché a málo deště, zkracuje se doba sklizně brambor.

Pokud je vegetační období zkráceno z posledních dvou důvodů, takové brambory nebudou tak chutné a budou také špatně skladovány. Proto je vhodné, pokud je to možné, brambory pravidelně zalévat (není-li v létě déšť) a před výsadbou brambor na otevřeném terénu přidat do země minerální a organická hnojiva. Když hlízy dozrají včas, ukáže se, že jsou chutné a lze je skladovat déle než jeden měsíc.

pěstování zeleniny

Jak urychlit zrání brambor?

Můžete zkusit zrychlit zrání brambor po období květu, aby se nové brambory nemuseli kopat koncem podzimu.To pomůže těm letním obyvatelům, kteří odložili výsadbový materiál. Můžete také zkusit zvýšit růst brambor, pokud je chladno a deštivé léto.

Co dělat, když keře silně rostly a nelze je odkládat při sklizni?

doba květu

 • Nejjednodušší způsob je proříznutí zelených vrcholů, když se výsadbový materiál v poslední době začal pučet a keře ještě nezačaly kvetat.
 • Aby brambory dozrávaly dříve, můžete keře postříkat roztokem síranu měďnatého 14 dní před sklizní. Produkt čerpá vlhkost z listů a hlízy zrají rychleji. Vrcholy začnou být pokryty hnědými skvrnami ve stejném měsíci, stočit se a vyschnout.
 • Pokud máte dlouhé a chladné léto, můžete urychlit zrání brambor pomocí chlorečnanu horečnatého. Na 1 litr vody je třeba vzít 25 gramů, zředit chlorečnan ve vodě a nastříkat keře. Stupeň zrání brambor se poté sníží a po chvíli je lze vykopat. Pokud je počasí suché, brambory dozrávají po postřiku po dobu 6 dnů.
 • Aby brambory dozrávaly dříve, než by měly, mohou být ošetřeny superfosfátem. Po květu nastříkejte brambory. Na 1 litr teplé vody 25 g superfosfátu. Je lepší si vybrat čas na proceduru večer.
 • Hlízy dozrávají rychleji, pokud vyklíčí před výsadbou do půdy. To není obtížné a klíčivost trvá trochu času. Brambory jsou klíčeny na dobře větraném místě. Na podlahu můžete položit slámu nebo seno. Během dne by teplota neměla přesáhnout +15. V noci, pro plné vyklíčení, musí být snížena na +7. Klíčit brambory by mělo být za 2-4 týdny. Poté, co první hlízy začaly růst na hlízách, jsou zalévány roztokem chloridu sodného, ​​dusičnanu amonného a superfosfátu (15:15:55 na 10 litrů vody). Po dvou dnech je třeba hlízy napojit. To podpoří rychlost růstu, když jsou brambory zasazeny do půdy.
 • Wilting je další způsob, jak růst rychleji. Brambory musí být rozloženy v jedné vrstvě (není nutné je rozkládat tak, aby slunce dopadlo na hlízy). Po týdnu a půl by se na něm měly objevit oči. Pak můžete začít přistávat. Sušené brambory se vysazují obvyklým způsobem.

vitriolové řešení

Po těchto postupech se sníží fáze růstu brambor a poté můžete bezpečně vykopat mladé brambory, aniž byste se obávali poškození v zemi. Tato otázka je zvláště důležitá pro ty letní obyvatele, jejichž pozemek se nachází v nížině, kde se hromadí voda, nebo když země obsahuje hodně rašeliny a brambory rostou pomalu.

Kdy vykopat brambory?

Jak již bylo zmíněno, brambory dozrávají různými způsoby. Jakými znaky můžete zjistit, že je čas vykopat sklizeň?

Hlavní známky zrání brambor:

kdy kopat

 • Hlavní známkou, podle které můžete zjistit, že brambory jsou zralé, jsou sušené vrcholy. U raných odrůd to může začít koncem července. Poté, co všechny vrcholky pěstovaných brambor vyschly, můžete začít sklízet.
 • Druhým důležitým bodem, kterému je třeba věnovat pozornost, je počasí. Je lepší vykopat brambory za suchého a slunečného počasí. Brambory zraje zpravidla do konce srpna. Proto je lepší nezdržovat se až na podzim a dělat to před deštěm. Pokud je odstín vegetativních orgánů rostlin (listy, stonky) zelený, měli byste přemýšlet o uměle zrychlujícím zrání.
 • Zrání také závisí na setí. Pokud byly brambory zasazeny na konci května, nebudou muset být vykopány až do září. To může být určeno vývojovými fázemi keřů. Pokud jsou vrcholy stále zelené v srpnu, mělo by to trvat několik týdnů, než vyschnou.

Kopat sklizeň brambor je to možné při teplotě ne nižší než +17 stupňů.Během skladování brambory nezmizí a nezhorší se. Nejnepříznivějším časem jsou ranní hodiny, kdy již mráz už přišel. Pokud vykopáváte brambory v takovou dobu, rychle uschnou a nemohou být snězeny.

sušené vrcholy

Po sklizni je nutné shromáždit všechny vrcholy a plevele. Pokud tak neučiníte, může být pro další cíl zarostlý plevel a jeho odstranění ze zahrady bude trvat dlouho.

Při vykopávání brambor si můžete okamžitě vybrat nejlepší a největší hlízy pro další výsadbu. Je třeba je nechat několik dní na slunci, aby se v bramborách začal hromadit solanin. Kůže by měla nabrat nazelenalý nádech. Tyto hlízy budou skladovány déle a nebudou hlodavci hlodavci. A příští rok z nich vyroste dobrá sklizeň.

 další přistání

Pokud to prostor dovolí, je třeba před vložením brambor do suterénu chvíli držet na slunci. Tímto způsobem můžete zabít všechny patogeny a také zvýšit kvalitu udržování.

Sušené brambory musí být rozhozeny do pytlů poté, co vyhodily zkažené a nahlodané hlízy. Brambory je vhodné skladovat mimo přímé sluneční světlo, aby nedocházelo k vyklíčení. Místnost by měla být dobře větraná, vlhkost ve sklepě by měla být vysoká. Při dodržení všech pravidel výsadby a skladování můžete brambory jíst po celý rok.

 odstranit brambory

Recenze
 1. Olya
  6.06.2018 02:00

  Existuje velké množství odrůd, doba zrání je úplně jiná. Na jakém hnojivu také záleží. Doporučuji krmení plodiny „BioGrow».

  Odpovědět
 2. Leno
  8.08.2020 06:03

  A svou zahradu nekrmím ničím chemickým a všechno roste skvěle.

  Odpovědět
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně