Jak používat organická hnojiva z ryb a kostní moučky v zahradě

Organická hnojiva z kostní moučky se používají v zemědělství, kde je pro snížení kyselosti zapotřebí další vápník. Vhodné pro všechny zahradní a vnitřní okrasné plodiny. Jedná se o ekologicky nezávadné, dlouhodobé hnojivo, které se v období od 6 do 8 měsíců promění v půdu.

Kostní moučka - organické fosfátové hnojivo

Fosfoazotin nebo kostní moučka se vyrábí z kostry skotu; je to tak cenné hnojivo pro zemědělský průmysl.

Složení kostní látky zahrnuje hlavní živiny nezbytné pro rostliny v různých fázích vegetačního období:

kostní mouka

 • fosfor;
 • draslík;
 • dusík;
 • vápník.

Fosfoazotin také obsahuje stopové prvky. Většina z nich má významný vliv na stav zelené hmoty a kořenů.

Hlavní živinou pro rostliny je fosfor. Existují 3 typy látek, množství fosforu, ve kterém se liší v procentech:

 organická hnojiva

 • bez mastných nečistot - 35%;
 • jeden svlékl - 25%;
 • země - 15%.

V mouce je méně draslíku, ale stačí ke krmení zeleninových plodin po dlouhou dobu. Nejméně veškerého dusíku - asi 4%. Při aplikaci fosfoazotinu do půdy je proto nutné současně používat dusíkatá hnojiva - močovinu, dusičnan nebo síran amonný.

mastné nečistoty

Z hlediska obsahu živin je fosfoazotin vhodnější pro rostliny kaktusů, protože sukulenty vyžadují pro růst a vývoj velká množství vápníku.

Maso a kostní odpad je nutné používat na rašelinatých půdách. Rostlinám na takové půdě vždy chybí měď a kostní moučka obsahuje 18%. Na lehkých písčitých půdách se živiny rychle umývají do spodních vrstev a rostlinám se stávají nepřístupnými. Díky dlouhému období úpadku živočišných zbytků dostávají rostliny výživu, rostou dobře a nesou ovoce.

živiny

Výhody používání kostní moučky

Maso a kostní moučka se používá pro všechny rostliny:

 • v zahradnictví, zeleninová zahrada;
 • pro pokojové dekorativní květiny.

Látka se používá k přípravě kompostu, jehož nevýhodou je absence fosforu. V tomto případě se vytvoří dobrý poměr živin. Hnůj nebo kuřecí trus je bohatým zdrojem dusíku a draslíku. Kostní směs obsahuje fosfor a stopové prvky, z nichž hlavní je vápník, je třeba zlepšit metabolismus v ovoci a zvýšit chuť.

výhody použití

Přítomnost fosforu i vápníku přispívá k rozvoji kořenového systému a odlévání ovoce.

Při použití mletých kostí zvyšují rostliny imunitu vůči plísňovým infekcím, bakteriálním infekcím, škůdcům.

Fosforečná hnojiva mají vysoké hodnoty pH, proto jsou schopny snížit kyselost půdy. Pro některé zahradní rostliny nejsou kyselé půdy vhodné. Kostní odpad normalizuje kyselost a zajistí vstřebávání živin a růst rostlin.

rostliny rostou

Hnojivo je zcela přirozené a nezpůsobuje hromadění chemikálií v tkáních a plodech plodin.

Kostní moučka pro rostliny: jak se přihlásit

Kostní hnojivo se aplikuje na půdu na podzim. Období jeho rozkladu je od 6 do 8 měsíců a na začátku jara mají živiny čas, aby prošly do formy, která je vhodná pro asimilaci. Stačí ji použít jednou ročně, aby rostliny po celou vegetační sezónu nezažívaly nedostatek výživy. Zkušení zahradníci však říkají, že jednou ročně je hodně, a pro udržení úrodnosti půdy stačí jednou za 3 roky.

zaveden do půdy

Jako přísada do krmiva je nutné přidat 100 až 200 g na m² pro kopání.

Pro rajčata a jiné zeleninové rostliny

Pro zeleninové plodiny je zapotřebí více masového a kostního odpadu používaného jako hnojivo. V tomto případě bude zelenina mnohem chutnější díky vápníku a draslíku. Látka se zavádí buď na podzim nebo na jaře při výsadbě, přičemž do každé díry přidává 50 g kostní moučky.

Rajčata, lilky nejlépe reagují na krmení masovým a kostním odpadem. Rajčata mají husté maso bez bílých pruhů a tuleňů. Mají jednotnou barvu a dobrý materiál osiva. Tato látka se používá k přípravě půdy na sazenice rajčete. Ovlivňuje růst kořenového systému a plnou asimilaci dalších živin - dusíku, draslíku a vápníku mladými sazenicemi. Výsledkem je, že rostliny snášejí přesazení na otevřeném terénu, poklesy teploty na jaře a začnou kvetou a rodí ovoce dříve.

zeleninové rostliny

Rajčata, cuketa, okurky a zelí zlepšují kvetení, plodnost a výživové vlastnosti.

Pro brambory

Maso a kostní moučka se umístí na bramborová pole nebo na záhony s hmotností 300 až 500 g látky na m². Je lepší aplikovat na podzim kopání, protože přidání tohoto hnojiva do každé díry trvá dlouho. Fosfoazotin podporuje hromadění škrobu a cukru v hlízách a zvyšuje jejich velikost a množství. Může sklízet o 40% více použitím kostního odpadu.

Rybí moučka je vhodná pro brambory ve svém složení, ve kterém je více dusíku pro vybudování vzdušné části - výhonky a listy.

kvetení

Na růže

Růže potřebují draslík a vápník pro kvetení. Vhodná je nejen kostní moučka, ale také jako rybí moučka jako hnojivo. Výhoda rybího odpadu s vyšším obsahem dusíku - až 10%. Rybí moučka obsahuje také hodně vápníku a fosforu, ale bude levnější používat rybí odpad v oblastech blíže k moři. Náklady na mouku jsou mnohem nižší.

U půd s nedostatkem železa se používá krevní moučka - sušená krev skotu. Míchá se s masem a kostmi a přidává se do půdy pro výživu rostlin.

draslík a vápník

Pro jahody

Použití mouky saturuje půdu užitečnými prvky pro krmení jahod. Látka se zavádí během období květu, aby se posílil kořenový systém a zvýšil se počet vaječníků.

aplikace mouky

Pro baňaté rostliny

Maso a kostní moučka pro cibuloviny se nanáší na podzim nebo na jaře v suchu. Okrasné cibulovité rostliny se hnojí v drážkách kolem kořene. Po položení jsou brázdy pokryty zemí.

baňaté rostliny

Pro bobuloviny a ovocné stromy

Při výsadbě bobulovin - jahod, malin, rybízu, angreštu se látka zavádí do díry. Nebojte se, že látka poškodí kořenový systém. Je neškodný a zbaví zahradníka potřeby krmení po dlouhou dobu. Jedinou věcí, kterou je třeba udělat, je postřik listů močovinou k doplnění zásob dusíku. Druhou možností je posypat dusičnan amonný mezi řádky.

berry keře

Pro pokojové rostliny

Pro květinové plodiny pěstované v květináčích stačí 1 díl mouky na 100 dílů půdy. Do mísy střední velikosti můžete přimíchat 2 až 3 polévkové lžíce kostní moučky. Rozklad produktu trvá dlouho, takže se následujících šest měsíců nemůžete obávat, že rostlinám nebude postačovat výživa. Pokud se na listech objevují chlorotické skvrny, použijte postřik dusíkem nebo hnojením pomocí ledníku. Síran draselný je vhodný pro pokojové rostliny ke stimulaci květu.

pokojové rostliny

Kostní moučka pro tekuté hnojivo

Kostní hnojivo lze použít stejně dobře v suché formě nebo v kapalných roztocích. K přípravě roztoku mouky potřebujete:

 • vezměte 1 kg fosfoazotinu;
 • nalít kbelík vroucí vody;
 • trvat na tom týden, za občasného míchání;
 • přelijte a přidejte dalších 10 litrů vody.

kbelík vroucí vody

Výsledný koncentrát se zředí na 400 litrů a zalévá se sazenicemi, bobulovými keři, bramborami. Před hnojením je vhodné zvlhčit půdu, aby rostliny lépe absorbovaly živiny.

V zahradnictví se často používá zelené hnojivo - infuze plevelů nebo kopřivy, ve kterých je hodně dusíku, ale málo fosforu. K zelené infuzi můžete přidat produkty z kostí a obohatit je o stopové prvky a fosfor.

nejlépe zvlhčit

Co se stane, když překrmíte?

Je téměř nemožné překrmovat rostliny doplňky stravy. Existuje však riziko narušení chemického a bakteriálního složení půdy za následujících podmínek:

 • pokud je smíchán s minerálními komplexy, můžete použít příliš mnoho fosforových hnojiv, což povede k narušení absorpce dusíku;
 • použití zastaralých produktů s přítomností plísní může způsobit vzplanutí plísňové infekce a smrt plodiny;
 • překročení dávky hrozí zvýšením obsahu alkálií, což povede k pozastavení růstu kvůli špatné absorpci živin rostlinami;
 • aplikace na neutrální nebo alkalické půdy nebude prospěšná, v nejlepším případě nebude poškozovat, protože výživa se stane nedostupnou pro kořenový systém většiny plodin, s výjimkou těch, pro které jsou vhodné půdy s vysokým pH.

kostní doplňky

Pro úplné rozpuštění fosforu v kostní směsi je nutná mírně kyselá půdní reakce. Pro vyvážení se doporučuje smíchat odpad s rašelinou s nízkou úrovní pH.

závěry

Fosfoazotin bude výhodnější v kyselých nebo mírně kyselých půdách. U neutrálních a zásaditých látek by se látka měla používat opatrně, aby nedošlo k narušení rovnováhy živin v rostlinných tkáních.

mírně kyselé půdy

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně