Nejlepší odrůdy zelí pro rok 2020 s popisem a výběrem podle rostoucího regionu

Při výběru odrůdy zelí, která má být vysazena v roce 2020, je důležité vzít v úvahu vlastnosti plodiny. Výrobci tisknou informace o odrůdě na papírových obalech. V mírném kontinentálním klimatu lze pěstovat jak rané, tak pozdní plodiny. Zelí před výsevem pro sazenice. V teplých zeměpisných šířkách se praktikuje metoda bez semen.

Výběr celé bílé zelí pro výsadbu v roce 2020

Zelí se pěstuje pomocí sazenic nebo bezsemenným způsobem osetím semen přímo na zahradní posteli. Před výběrem odrůdy, kterou potřebujete pro výsadbu, je vhodné určit, pro jaké účely bude kultura použita: pro čerstvou spotřebu, dlouhodobé skladování, konzervaci, kvašení.

Rané odrůdy se pěstují pouze pro výrobu lehkých zeleninových salátů. Zelí v polovině sezóny lze jíst čerstvé, používané k moření a konzervování. Pozdní odrůdy se používají hlavně ke zpracování, fermentují a lze z nich připravit zeleninové pokrmy. Rané nebo pozdní zelí se pěstuje pomocí sazenic. V polovině sezóny - bez semen se semena vysévají na zahradě v květnu.

Při výběru semen byste měli věnovat pozornost oblasti, pro kterou je tato plodina nejvhodnější. Každá odrůda má své vlastní charakteristiky kultivace.

Populární rané a velmi rané kultury

Odrůdy raného zrání se neliší ve vysokých výtěžnostech. Toto zelí se pěstuje, aby bylo konzumováno čerstvé. Listy rané zeleniny jsou jemné, sladkavé, ne tvrdé. Hlavy zelí jsou malé a volné. Přerůstají často cracky.První plodina může být sklizena 85-125 dní po vyklíčení. Ranné zelí není odolné vůči rozkladu, během skladování rychle ztrácí svou čerstvost.

rosa na zelí

Tobia

Holandská odrůda, vhodná pro pěstování ve všech regionech. Hmotnost hlavy - 5 kilogramů. Na řezu má zelenina bílý a mírně nažloutlý odstín. Vnitřní pahýl je malý. Hlavy jsou baculaté, neuchovávají se dlouho. Chuť je sladká, bez hořkosti, listy jsou šťavnaté, tenké.

Rindo

Holandský hybrid. Kultura je odolná vůči praskání. Hlava zelí - kompaktní, jednotná, baculatá. Hmotnost - 3 - 5 kilogramů. Vnitřní stopka je velmi krátká.

červen

Choval v roce 1967 ruskými chovateli. Rozeta zelí má průměr 50 centimetrů. Hlavy zelí - homogenní, šťavnaté, něžné, o hmotnosti až 3 kilogramy. Kultura je schopna odolat malému (až 2 °) mrázu, je odolná vůči praskání a může onemocnět kýlem.

odrůda chovu

Odrůdy v polovině sezóny

Středně rané zelí je přechodný typ mezi ranou a pozdní. Ve srovnání s ranou plodinou má hustší hlavu zelí. Je pravda, že chuť není tak jemná jako chuť rané zeleniny.

Zelí dozrává 120 - 130 dní po výsadbě. Tato plodina je z hlediska doby skladování a výnosu druhá pouze u pozdních odrůd. Zelí se konzumuje čerstvé a používá se k moření. Nejlepší je pěstovat několik hlávek raného a středního zelí. Taková technika vám umožní vždy přijímat něžnou, šťavnatou, čerstvou zeleninu, která nestála v zahradě u stolu.

Megaton

Holandský hybrid. Může se pěstovat ve všech regionech Ruska, s výjimkou regionu Střední Volha. Kultura má vyvýšenou růžici. Zralá zelenina - šťavnatá, křupavá, kulatá, hustá, hladká. Hmotnost jedné kopie je 3-4 kilogramy. Horní listy jsou pomačkané, modří-stříbřitě lesklé. Pařez umístěný uvnitř je dlouhý až 15 centimetrů. Zelí je velmi sladké, vhodné na saláty a moření.

středně brzy zelí

Cukrová královna

Hybridní plodina, která dozrává v srpnu. Zralá zelenina je sladká a šťavnatá. Vhodné pro vaření zelí a moření. Průměrná hmotnost jedné hlavy je asi 4 kilogramy.

Nejlepší pozdní zrání zelí

Kultura pozdního zrání je považována za nejproduktivnější. Takové zelí je pro zdraví bezpečnější, zelenina hromadí dusičnany v jejich listech v menší míře. Solené pozdní odrůdy, ze kterých se připravují zelí, dušené zeleniny. Zelí dozrává velmi dlouhou dobu - téměř 130–160 dní. Při správném skladování mohou čerstvé hlávky zelí ležet až do příštího jara.

Pozdní odrůdy se vyznačují vynikající odolností vůči chorobám a hnilobě. Hlavy zelí jsou baculaté, ne příliš sladké, ale postupem času se chuť stává příjemnější. Pozdní může stát v zahradě až do samého mrazu.

houpačka leží

Agresor F1

Pozdní holandský hybrid. Rostlina je životaschopná, vydrží jakékoli povětrnostní podmínky. Zelí může růst v půdě chudé na živiny. Zelenina se pěstuje ve všech regionech Ruska, dokonce i v těch nejsušších. Hmotnost zralé hlavy je 3,5–5 kilogramů. Hlavy jsou kulaté, baculaté. Horní listy jsou tmavě zelené, zvlněné. Na řezu je hlava bílá, mírně nažloutlá. Zralé hlavy nepraskají. Kultura zřídka onemocní, skutečnou hrozbou jsou molice a mšice.

Moskva pozdě

Populární kultura, chovaná v roce 1937. Listová rozeta se šíří, má průměr téměř 1 metr. Vnější listy jsou šedozelené s voskovým květem. Zralé hlávky zelí jsou obrovské, husté. Hmotnost jednoho je 4-6 kilogramů. Vnitřek zelí je bílý. Ideální pro kvašení. Čerstvé hlavy se skladují do února.

Mara

Kultura chovaná v Bělorusku. Zelí málokdy onemocní, téměř nehnije. Lze skladovat až do jara. Hmotnost hlavy zelí je asi 4 kilogramy. Skvělé pro kvašení.

Moskva pozdě

Amager 611

Lze pěstovat v jakékoli oblasti. Neboj se mrazu. Kapusta růžice je mírně zvednutá, její průměr je až 80 centimetrů. Listy jsou hladké, horní jsou mírně zvrásněné.Zralé zelí má hustou kulatou hlavu zelí. Hmotnost jednoho je asi 4 kilogramy. Kultura je speciálně pěstována pro dlouhodobé zimní skladování. Čím déle je zelí uloženo, tím chutnější je. V průběhu času hořkost zmizí, listy jsou měkké a šťavnaté.

Languadeaker

Zelenina chovaná v Německu. Nad hlavou zelí je šedozelená, uvnitř - bílá. Průměrná hmotnost jednoho vzorku je 3-5 kilogramů. Zralá zelenina má nasládlou chuť. Kultura může onemocnět kýlem, tabákovou mozaikou. Oškubaná zelenina se skladuje po dlouhou dobu a používá se k moření.

Cukrový bochník

V Rusku se rozvinula pozdně zima-vytrvalá kultura. Zásuvka je zvednutá, obrovská, šíří se až do průměru 0,8 metru. Horní listy jsou velké, šedozelené, s voskovým povlakem. Zralé hlavy zelí jsou baculaté, křupavé, šťavnaté a bílé. Hmotnost jednoho je 3,5 kilogramu.

Zelenina se nejlépe sklízí po mrazu. Stávají se sladší a chutnější. Zelí se používá pro kvašení a může být skladováno až do jara. Zelenina bezprostředně po sklizni ze zahrady je mírně hořká. Po měsíci hořkost zmizí. Zelenina může být konzumována čerstvá nebo zpracovaná.

cukrový bochník

Perník muž

Hybrid vyvinutý v Rusku. Kultura je náročná na půdu. Špatně toleruje nedostatek vlhkosti. Vnější listy jsou mírně zvednuté. Zelí má kompaktní vzhled, průměr rozety je asi 0,5 metru. Kultura je dokonale uložena (až 7 měsíců), má hustou hlavu zelí jemně nažloutlé bílé barvy. Hmotnost jedné zeleniny je až 4,5 kilogramů.

Která odrůda je lepší pro moření a moření

Většinou pozdní odrůdy jsou ideální pro kvašení. Je pravda, že na solení lze použít kulturu v polovině sezóny. Zelí doporučené pro moření dozrává 120–150 dní. Měla by mít hustou, nezlomenou hlavu zelí, nasládlou chuť.

Sláva 1305

Toto je nejideálnější odrůda pro kvašení. Může se pěstovat v jakékoli oblasti. Je pravda, že hlávky zelí se dlouho neuchovávají (pouze do ledna). Sazenice v mladém věku jsou vystaveny chorobám (černá noha). Hlavy zelí často trhají, když jsou zralé. Sklizeň je žádoucí po prvním mrazu. Hlavy zelí jsou sladší, nechutná hořce. Průměrná hmotnost zeleniny je 3 až 5 kilogramů. Zralé hlávky zelí mají příjemnou zelenkavou barvu. Uvnitř jsou bílé listy.

listy v díře

Běloruský

Od roku 1937 je odolná vůči mrazu a mnoha chorobám. Zelenina může být pěstována v severních šířkách. Je lepší sklízet po prvním mrazu. Pozdní sklizené zelí je sladší, méně hořké. Zralá zelenina je baculatá, světle zelená. Hmotnost jednoho je asi 3-4 kilogramy. Hlavy během růstu nepraskají, dobře snášejí sucho. Kysané zelí je v kysaném zelí velmi chutné. Může být skladován surový, ale ne déle než 3 měsíce.

Současnost, dárek

Zelí dozraje koncem srpna a začátkem září. Středně velká listová růžice je mírně zvednutá. Zralá zelenina je baculatá, kulatá, zelenavě bílá. Hmotnost jedné zeleniny je 2,5 až 4,5 kilogramů. V chladné místnosti lze zelí uložit až do března. Zelenina je vhodná k solení a přípravě čerstvých zeleninových salátů.

Valentine F1

Hybridní pozdní kultura. Rostlina má vyvýšenou růžici, středně velké listy. Zralá zelenina je kulatá, baculatá, bílá v řezu. Hmotnost jednoho je 3-4 kilogramy. Sklizené zelí se skladuje 7 měsíců. Hlavy jsou šťavnaté a sladké. Ideální pro kvašení. Nepraská, zřídka onemocní, nehnije.

hybridní kultura

Doporučené odrůdy pro dlouhodobé skladování v zimě

Zimní odrůdy dozrávají 150–180 dní po zasetí semen. Tyto plodiny mají vynikající dlouhodobé skladovací vlastnosti. Listy zeleniny jsou tvrdé, ne příliš sladké. Některé odrůdy (Amagera) mají hořkou chuť. Pro dlouhodobé skladování se pěstují pozdní, někdy uprostřed sezóny plodiny.

Nejlépe se skladují hybridní zelenina, nizozemské odrůdy a některé domácí odrůdy (Bartolo F1, Atria F1, Zimovka 1474).

Sláva

Kultura je v polovině sezóny, odolná vůči mnoha chorobám. Hlava je bledě zelená, bílá v řezu. Hmotnost jedné zeleniny je asi 4 kilogramy. Sklizená plodina může ležet až do nového roku. Odrůda je ideální pro kvašení.

kultura střední sezóny

Charkov zima

Pozdní kultura, nepraskne. Dokonale toleruje mráz, což je zřejmé z jeho názvu. Zralá zelenina je baculatá, kulatá, nahoře zelená, uvnitř bílá. Hmotnost jednoho je 1,95-3,55 kilogramů. Hlavy zelí zřídka onemocní, nehnijí a mohou být skladovány až do jara.

Ženeva F1

Hlavy zelí nepraskají, jsou skladovány až 6 měsíců, zřídka onemocní, nehnijí. Toto je pozdní kultura, dobře snáší první mrazy. Hlava zelí je baculatá, v řezu bílá. Hmotnost jedné zeleniny je asi 3 kilogramy. Zelí je nakládané, fermentované, konzervované, připravují se saláty a zeleninová jídla.

Nejoblíbenější odrůdy holandského zelí

Holandské zelí má dobrý výnos. Mnoho odrůd nizozemského výběru je odolných vůči chorobám. Rostou dobře v mírném kontinentálním klimatu, dobře snášejí první mrazy.

velké listy

Bronco

Holandský hybrid s velkými, šťavnatými a hustými hlavami. Zelí se konzumuje čerstvé a kvašené. Hmotnost jedné zeleniny je 4 kilogramy. Kultura je v polovině sezóny. Zelenina zřídka onemocní bakteriozou. Sklizenou plodinu lze skladovat celou zimu.

Cubton

Fusarium rezistentní hybrid. Zelenina dozrává i v horkých a suchých létech. Zelí shromážděné ze zahrady je uloženo až do nového roku. Má baculaté, bílé hlavy zelí. Hmotnost jedné zeleniny je 2 až 4 kilogramy. Zelí je vhodné k moření a čerstvé spotřebě.

Mehndi

Rostlina s dokonalými kulatými hlavami, velmi sladká a šťavnatá. Lze skladovat na chladném místě po dobu téměř 6 měsíců. Nebojte se sucha. Zralá zelenina má světle zelené vnější listy, uvnitř bílé zelí. Hmotnost jedné zeleniny je až 5 kilogramů.

farmář v zahradě

Vysoce výnosné hybridy

Agrofirmy obecně pěstují hybridy, které zřídka onemocní, neumírají, nehnijí a mohou dobře sklízet. Takové plodiny jsou dobře přizpůsobeny mírným povětrnostním podmínkám. Zelenina se skladuje po dlouhou dobu, během skladování neztrácí chuť.

Centurion

Hybrid, který má při správné zemědělské technologii vysoký výnos. Zralá zelenina má baculatou strukturu, krátký vnitřní pahýl. V této souvislosti jsou hlavy zelí bílé a jednotné. Kultivační období této kultury je 110 dní. Hmotnost zralé hlavy je 3,5 kilogramu. Plody dozrávají společně, používají se k solení a přípravě salátů, zeleninových jídel.

Předák

Hybridní kultura se sněhovobílou kompaktní hlavou zelí. Středně pozdní zelí, dozrává 120 dní. Hmotnost jedné zeleniny je až 5 kilogramů. Zelí je šťavnaté, sladké, vhodné pro moření a výrobu čerstvých salátů. Kultura se nejlépe pěstuje v sazenicích.

rostlinný produkt

Gintama

Hybridní plodina, která může růst na jakékoli půdě. Vnější listy jsou obrovské, šedozelené, pokryté voskovým květem. Hlava je uvnitř bílá, baculatá. Hmotnost jedné zeleniny je až 4 kilogramy. Kultura málokdy trpí fusáriem a bakteriozou. Lze uložit na dlouhou dobu. Vhodné pro kvašení a přípravu zeleninových pokrmů.

Nové odrůdy červeného zelí

Červené zelí je nejbližším příbuzným bílého zelí. Nová hybridní zelenina má velmi rychlé zrání pouze 80-90 dní. Některé odrůdy červeného zelí nemají hořkou chuť, nejsou příliš kyselé a jsou skvělé pro moření a přípravu čerstvých salátů.

Kalibos

Velmi krásná odrůda s podlouhlou hlavou zelí. Hmotnost jedné zeleniny je 2,5 kilogramu. Vnitřek zelí není příliš hustý. Listy jsou jemné a šťavnaté. Zelí zraje pozdě, 150 dní po výsadbě.Neskladuje se dlouho, rychle se zhoršuje. Toto je nejchutnější odrůda červeného zelí.

dívka s calibos

Příklad

Holandský hybrid s časným zráním. Zralá zelenina je kulatá, hustá, šťavnatá, bez hořkosti. Hmotnost jednoho je 2 kilogramy. Kultura je dobře uložená, dobře snáší transport. Zelí je ideální na prodej.

Stanovení odrůdy v závislosti na regionu

Při výběru odrůdy se doporučuje věnovat pozornost oblasti, pro kterou je vhodná. V případě výsadby zónovaných plodin můžete zaručit vynikající sklizeň zeleniny.

zrání hybrid

Doporučeno pro pěstování na Sibiři a Uralu

V létě, v severních šířkách, bylo zelí pěstováno od nepaměti. Nové odrůdy speciálně chované v této oblasti dobře snášejí mrazy, zřídka onemocní, rychle rostou a poskytují přátelské zrání.

Junior F1

Hybridní plodina s vynikající odolností proti mrazu. Kapusta růžice je mírně zvednutá. Zralá zelenina má bílé centrum. Hlava zelí je baculatá. Hmotnost zeleniny je 2 kilogramy. Kultura je středně brzy. Doporučuje se použít k přípravě salátů.

Arktida F1

Hybridní zelí s předčasnou splatností. Zelenina dozrává 45 dní po výsadbě sazenic. Kulaté hlavy váží 1,5 kilogramu. Mrazuvzdorná kultura se sladkými šťavnatými hlavami.

kulaté hlavy

Florine

Kultura je středně pozdě. Pěstováno pro kvašení a přípravu čerstvých salátů. Zralé hlavy jsou kulaté, s kyprou strukturou, bílé v řezu. Hmotnost jedné zeleniny je 3-4 kilogramy. Kultura nepraskne, zřídka onemocní. Oškubaná zelenina může být skladována po dobu 7 měsíců.

Sibiryachka 60

Odrůda chovaná pro Sibiř. Kultura je odolná vůči nízkým teplotám. Zraje 140 dní poté, co se objevily první výhonky. Hlavy nepraskají, po sklizni se skladují bez kazení téměř 4 měsíce. Průměrná hmotnost jedné zeleniny je 4 kilogramy. Hlava je baculatá a bílá na řezu. Odrůda může být fermentována na zimu nebo připravena z čerstvých salátů.

Orion F1

Pozdní zrání hybrid. Hlavy zelí dozrávají v den 160. Kultura miluje písčité hlíny nebo hlinité půdy. Rostlina má kompaktní, svislou rozetu. Hlava je kulatá, baculatá, vážící 2,3 kg. Hlavy zelí nepraskají, zřídka onemocní bakteriozou a vadou fusária.

zelí orionu

Předčasné zrání

Rané zrání plodin, vyšlechtěné zpět v roce 1973. Zelí dozraje 55 dní po výsadbě sazenic. Zelí rozeta je mělká, se zvednutými listy. Hmotnost jedné zeleniny je 1,3 kilogramu. Zelí často praskne. Vyrábí se na výrobu čerstvých salátů.

Polární K-206

Odrůda byla vyšlechtěna v roce 1950. Toto je kultura středního věku. Pěstováno pro čerstvou spotřebu a solení. Rozety zelí jsou střední, v průměru 80 centimetrů. Hlavy zelí jsou kulaté, střední velikosti, husté a rovnoměrné uprostřed. Hlavy zelí mohou prasknout, onemocnět kýlem, bakteriozou.

zásuvky na zelí

Které zelí je lepší pěstovat ve středním Rusku

V této oblasti se pěstují speciálně vyšlechtěné odrůdy odolné vůči suchu, mrazu a mnoha chorobám. Výsadba - sazenice nebo sazenice.

Číslo jedna Gribovsky 147

Choval v roce 1940. Plodina zraje brzy, 100 dní po výsadbě. Kapusta růžice je mírně zvednutá, kompaktní. Hlavy nejsou příliš husté a váží asi 2 kilogramy. Zralé zelí se dlouho neuchovává, rychle hnije, pěstuje se pro výrobu lehkých zeleninových salátů. Kultura dobře snáší sucho a nízké teploty.

Převod F1

Hybridní kultura raného zrání. Tvar hlavy je kulatý, hmotnost jedné zeleniny je 1,5 kilogramu. Je vhodné jíst zelí čerstvé. Hybrid téměř netrpí bakteriozou a černou nohou.

hustota listy

Kazachok

Brzy zrající hybrid chovaný ruskými chovateli. Sklizeň může být sklizena 95 dní po výsadbě. Zelí má baculaté, kulaté hlavy o hmotnosti 1,2 kilogramu.Kultura nemá ráda kyselé půdy, roste dobře na hliněných půdách.

Zelí netoleruje teplo a stín. Odrůda není odolná vůči mrazu. Je vhodné pěstovat zelí v sazenicích.

Zlatý hektar 1432

Střední kultura. Zraje 100 dní po vyklíčení. Horní listy jsou hladké, šedozelené. Hlavy jsou kulaté, ploché, střední velikosti. Hmotnost jedné zeleniny je až 3 kilogramy. Kultura zřídka onemocní, dobře snáší noční mrazy.

Co si vybrat pro jižní regiony

U jižních šířek je vhodné vybrat odrůdy, které dobře snášejí sucho a nevyžadují časté a hojné zalévání. V této oblasti lze zelí pěstovat bezsemenným způsobem.

výběr hlav

Zavadovskaya

Kultura pozdního zrání. Hlava je hustá, kulatá, nepraská. Hlava zelí je shora shora zelená, v průřezu je bílá. Hmotnost jedné zeleniny je 2,5 až 4 kilogramy. Kultura je vhodná k fermentaci. Můžete jíst čerstvé zelí.

Derbent místní se zlepšil

Kultura raného zrání byla chována na experimentální stanici Derbent. Zelí dozrává za 109 dní. Kultura má mělkou rozetou, jen 0,7 metru v průměru. Vnější listy jsou tmavě zelené s mírným voskovým povlakem. Hlavy jsou baculaté, bílé sekce. Hmotnost jedné zeleniny je 1,2 kilogramu. Kulturu je vhodné konzumovat ihned po sklizni, je špatně uložena.

Soudce 146

Jižní odrůda, chovaná v roce 1950. Kultura je středně pozdě. Dokonale toleruje vysoké teploty. Málokdy trpí bakteriozou. Pěstované pro kvašení a přípravu zeleninových salátů.

zelenina na prodej

Mozharskaja místní

Středně pozdní plodina, se středně velkými hlavami. Hmotnost zeleniny je asi 3 kilogramy. Odrůda dobře snáší vysoké teploty, ale vyžaduje pravidelné zalévání. Mohou prasknout hlavy. Pěstováno pro solení a čerstvou spotřebu.

Jaké odrůdy zasadit na otevřeném prostranství na předměstí

V oblasti Moskvy je klima mírně kontinentální, léto je chladné, jarní mrazy ustupují do poloviny května, podzimní se objevují v říjnu. Plodiny pěstované v této oblasti by měly být dobře tolerovány rozmarem přírody a dozrávat před začátkem října. Nejoblíbenější odrůdy: Slava, Dumas, Valentina, Zarya, agresor, Crumont, dárek.

zelí na salát

Dumas

Kultura raného zrání. Roste dobře ve stínu, odolný vůči mnoha chorobám, včetně hniloby. Zelí má velkou a kyprou hlavu. Hmotnost jedné zeleniny je až 4 kilogramy. Kultura se pěstuje pro přípravu zeleninových salátů.

Creumont

Kultura je středně pozdě. Nepraská, zřídka onemocní fusáriem, nehnije. Lze uložit na dlouhou dobu. Hmotnost jedné hlavy je až 5 kilogramů. Zelenina se pěstuje pro solení a spotřebu v čerstvém stavu.

Mnoho letních obyvatel pěstuje různé odrůdy zelí. Tato technika umožňuje shromažďovat čerstvou zeleninu ze zahrady po celé léto. Na konci sezóny dozrávají zimní odrůdy, které se používají pro kvašení.

Recenze
  1. Irina
    3.03.2019 11:52

    Líbí se mi odrůda začátku června, zelí roste malé, ale velmi šťavnaté, jeho listy jsou středně velké. Doba zrání je poměrně krátká. Rád z toho připravuji čerstvé saláty.

    Odpovědět
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně