Popis odrůdy zelí Nadezhda, vlastnosti pěstování a péče

Ačkoli dnešní zahrádkáři nemohou být překvapeni různými druhy zelí: Růžičková kapusta, kedluben, Savoy, Peking, červené zelí, nejoblíbenější a žádanou zelí je bílé. Zelí Nadezhda je jednou z bílých odrůd pěstovaných v naší zemi. Byl vyšlechtěn v roce 1969 sibiřskými chovateli křížením dvou hybridů „Husté zelí“ a „Glory to Enkgoisen“.

Popis naděje

Základními principy šlechtění je vytvoření odrůdy, která by mohla být použita na severních územích Ruska (Ural, Dálný východ, Sibiř). Díky své chuti se dvorce šíření kultury významně rozšířily a nyní je Nadezhda zasazena téměř ve všech oblastech SNS.

Vlastnosti odrůdy:

 • Doba zrání této zelí je průměrná (110–130 dní).
 • Od výsadby sazenic v zemi po sklizeň trvá asi 80–95 dní.
 • Popis odrůdy odolné vůči suchu a chladu také naznačuje vysokou odolnost vůči chorobám.
 • Hlava zelí této odrůdy je plochá s tmavě zelenou barvou a má vysokou chuť. Mají hustý, ale malý pařez.
 • Hmotnost jedné hlavy dosahuje 3–3,5 kg.

Používá se jak surový, tak fermentovaný. V závislosti na použitých agrotechnologických podmínkách, charakteristikách podnebí a složení půdy se mění kvantitativní ukazatele živin a vitamínů v něm obsažené.

zelí v postelích

Rostoucí

Zelí miluje hodně světla, takže pro jeho výsadbu jsou vybírány dobře osvětlené postele. Za těchto podmínek rostlina roste rychleji. Když zastíněné, spodní listy přestanou růst, začnou žloutnout a postupně odumřou a hlava zelí není svázaná.

Za špatných světelných podmínek mohou hlavy akumulovat dusičnany.

Pro normální růst stačí 15–20 stupňů na zelí. Na jeho vývoj mají negativní vliv teploty nad 25 stupňů. Přebytečná vlhkost rostliny není o nic méně škodlivá než nedostatek. V tomto případě dochází k hnilobě kořenového systému a může dojít k nebezpečnému onemocnění - bakterioze.

krájení zelí

Pro budoucí výsadbu zelí se vybírají oblasti, kde se dříve pěstovala rajčata, cibule nebo okurky. Nedoporučuje se pěstovat na stejném místě dříve než o 3-4 roky později. Chcete-li vyděsit zelné mouchy, doporučuje se zasadit tymián, šalvěj, anýz nebo celer poblíž.

Příprava půdy

Pro normální vývoj vyžaduje zelí dostatečné množství dusíkatých a potašových hnojiv. Humus je na podzim rozptýlen na postel, ale přílišná dávka na něj může mít nepříznivý vliv. Optimální je kombinace minerálních a organických hnojiv. Kyselina půdy by měla být kolem 66-7,4 pH.

Bezsemenný způsob

V tomto případě se v posledních dubnových dnech na připravených postelích vytvoří malé díry. Vzdálenost mezi rostlinami v řadě je od 50 do 70 cm a rozteč řádků je 75–80 cm. Do každé díry se umístí 2 až 3 semena a nahoře se pokryje sklem nebo filmem.

Po vyklíčení semen se vybere nejsilnější a nejvýnosnější výhonek a zbytek se odstraní. 3-4 sezóny se provádějí za sezónu. To nejen pomáhá udržovat vlhkost, ale také zajišťuje spolehlivou podporu velkého ovoce.

Sazenice metoda

Jako půda pro výsadbu semen pro sazenice se používá směs stejných částí písku, rašeliny a trávníku. Dříve byla taková půda ošetřena roztokem manganistanu draselného.

zelí v postelích

Příprava semen také spočívá v jejich oblékání slabým roztokem manganu. Z tohoto důvodu se semena umístí do kapaliny na 20 až 30 minut a poté se promyjí studenou vodou. Poté se ošetří přípravky určené ke zvýšení růstu semen (Agat-25, Albit, Zircon). Tyto produkty také pomáhají zvyšovat odolnost rostliny vůči chorobám a škůdcům.

Výsev semen odrůd střední sezóny, včetně zelí "Nadezhda" pro sazenice, se provádí od 10. do 20. března.

Semena se zasejí do drážek hlubokých 0,5–1 cm, teplota vzduchu v místnosti by měla být v rozmezí 20–25 stupňů a po vzniku výhonků se sníží.

Sazenice se potápějí ve věku 2 týdnů. Po zakořenění se teplota sníží na 17 stupňů.

Sazenice se krmí dvakrát:

 • během vzhledu 2-3 pravých listů;
 • 4 dny před výsadbou do země.

Jako vrchní obvaz se používají močovina (15 g), chlorid draselný (30 g) a superfosfát (30 g). Jsou rozpuštěny v 10 litrech vody. Po objevení 6 listů na rostlině se postříká hotovým přípravkem "Hedvábí". Přibližně 1 týden před výsadbou v zemi se sazenice ztvrdnou: zvyšují ventilaci místnosti, snižují teplotu vzduchu a snižují zálivku.

hodně zelí

Sazenice připravené k výsadbě by měly mít 4–5 vyvinutých listů, jejich výška by měla být 18–20 cm, což je asi 35–45 dní po výsadbě semen. Výsadba zelí Nadezhda na otevřeném prostranství se provádí od konce dubna, ale toto období se může v závislosti na počasí změnit.

Péče

Během zakořenění sazenic se zalévání provádí denně. V horkých dnech někteří zahradníci pokrývají postele novinami. Tím se zabrání odpařování vlhkosti z půdy.

Následně se zelí zalévá asi jednou týdně. Na 1 rostlinu stačí 1 litr vody a během růstu se tento objem zvýší na 3 až 4 litry. Na zaschlé půdě hlavy hlávek zelí. Zalévání se zastaví asi 3-4 týdny před sklizní.

zelí naděje

Uvolnění půdy

Půda kolem rostlin se uvolní 2 týdny po výsadbě do půdy. Další ošetření se provádí po dalším týdnu. Současně s uvolněním se provádí hilling. Nejlepší čas na uvolnění a zalití je následující den po dešti nebo zalévání.

Sklizeň a skladování

Z jednoho čtverečního metru můžete vyzvednout až 10–14 kg. Odrůda zelí Nadezhda dokáže udržet dobrou prezentaci po dlouhou dobu. Sklizené hlávky zelí však mohou postupně ztrácet vlhkost, což snižuje jejich chuť. Aby se tomu zabránilo, někteří zahradníci vytáhnou zelí spolu s kořenem a hodí je do krabice vlhkého písku.

Tímto způsobem je jeho prezentace rozšířena. Při správné organizaci podmínek skladování pro tuto odrůdu může zelí trvat 5 měsíců.

Výhody a nevýhody

Pozitivní vlastnosti zelí Nadezhda se skládají z následujících faktorů: vysoký výnos, přepravitelnost, dobrá prezentace, odolnost proti praskání hlavy, vhodný k moření, má dobrou chuť, odolnost vůči chorobám, má širokou distribuční oblast.

Tato odrůda má jen velmi málo nevýhod - je možné ji nakazit bakteriozou a kýlem.

Nemoci a škůdci

Caterpillar je často považován za hlavní nebezpečí při pěstování zelí. Síť napnutá přes postele pomáhá chránit plodinu před tímto zelím škůdcem. Kromě toho jsou účinné následující léky: Fitoverm, Iskra.

rostoucí zelí

Housenky lze také ručně odstranit a omýt studenou vodou. A jako preventivní opatření proti chorobám a škůdcům je půda v postelích zaprášena popílkem nebo dolomitovou moukou.

Keelova choroba začíná poškozením kořenového systému. Výsledné výrůstky na kořenech neumožňují rostlině jíst normálně. V tomto případě se vaječník netvoří.

Aby se zabránilo šíření nemoci po celém místě, měly by být nemocné rostliny včas identifikovány a odstraněny. A posypeme vápnem místo, kde rostlo.

zelí naděje

Dalším onemocněním, které může ovlivnit zelí Nadezhda, je bakterioza. Jeho nebezpečí spočívá v tom, že se nemoc může vyvíjet ve všech stádiích kultivace a dokonce i během skladování plodiny.

Tento problém lze řešit dodržováním preventivních opatření (hluboké vykopávání půdy, používání vysoce kvalitních a dezinfikovaných semen, utracení slabých rostlin ve fázi pěstování sazenic, ošetření léčivými přípravky, hnojení potašovými hnojivy).

Recenze

Anastasia Dmitrievna, Burjatsko: „Vysadil jsem zelí Nadezhda několik let v řadě. Opravdu se mi líbí její odolnost vůči nemocem. Sbíráme hlavy zelí pevně a silně. Některé vzorky utáhněte až do 7 kg. Je to vynikající solené. Nasbíraných 40 hlav postačuje na zimu pro moji velkou rodinu. “

Recenze
 1. Masha
  9.09.2018 13:18

  Tuto odrůdu volí docela málo farmářů. Zelí roste velké, šťavnaté a sladké. Kromě toho je odolný vůči mnoha chorobám. Pro lepší růst semenáčků nezapomeňte přidat „BioGrow».

  Odpovědět
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně