Jak pěstovat a pečovat o cukety v otevřeném poli

Pro získání dobré sklizně cukety, jejíž pěstování a péče o ni na otevřeném poli není nijak zvlášť obtížná, je třeba dodržovat důležitá zemědělská pravidla. Zelenina je nenáročná, nese ovoce téměř za všech podmínek as minimální údržbou. Aby byl výnos cukety vyšší, musíte použít určité znalosti a vyvinout malé fyzické úsilí.

Postup přípravy a setí semen rostlinné dřeně

Zatímco pěstování cukety není obtížné, pro dobré plodení bude třeba vytvořit řadu podmínek. Tato kultura se bude aktivně rozvíjet v teplých slunečných oblastech chráněných před větry. Je nutné zajistit možnost pravidelného a hojného zavlažování.

správně růst

Příprava půdy

Chcete-li zvýšit výnos cukety, musíte si vybrat správné místo pro jejich pěstování. Nejlepší je připravit postel předem na podzim, ale to lze provést na jaře, asi týden před výsadbou. Kultura miluje úrodné, bohaté půdy s neutrální kyselostí.

Nebude růst na chudých půdách, proto je při vykopávání nutné používat vhodná hnojiva. Jejich typ a množství závisí na velikosti místa a kvalitativním složení dostupné půdy.

Ke složení písčitých půd na 1 m² by se měly přidat následující složky:

starat se o cukinu

 • 2-3 kg pilin nebo kompostu;
 • 2 lžíce. l. popel;
 • 1 polévková lžíce. l. přísady fosforu (superfosfát);
 • 1 kbelík rašeliny a drsné zahrady.

Pro pěstování cukety na otevřeném terénu s převahou rašelinové složky budou na 1 m² vyžadována tato hnojiva:

 • 2 kg kompostu nebo humusu;
 • 1 kbelík drsné půdy;
 • 2 lžíce. l. popel ze dřeva;
 • 1 lžička. potaš (síran draselný) a fosforečná hnojiva.

doplňky fosforu

Pokud je půda hlinitá, musíte přidat 1 m²:

 • 3 kg rašeliny;
 • 2 kg pilin a shnilého kompostu;
 • 2 lžíce. l. popel;
 • 1 polévková lžíce. l. fosforová hnojiva.

Černozemy se ředí těmito složkami (na 1 m²):

 • 2 kg pilin;
 • 2 lžíce. l. popel ze dřeva;
 • 1 polévková lžíce. l. superfosfát nebo jiné dusíkaté hnojivo.

shnilý kompost

Nejprve jsou všechny komponenty rovnoměrně rozptýleny po povrchu postele, s výjimkou minerálních granulí. Pak je vykopána do hloubky nejméně 25-30 cm, vyrovnána a dobře rozlita minerálním hnojivem zředěným teplou vodou (asi +40 ° C). Pro udržení vlhkosti a tepla je postel pokryta plastovým obalem až do výsadby.

Střídání plodin a kompatibilita s jinými plodinami

Kompetentní agrotechnologie pěstování dřeně vylučuje jejich umístění na stejném místě dříve než o 3-4 roky později. Po mnoha zahradních rostlinách se budou cítit dobře a prosperovat. Nelze pěstovat tuto plodinu, kde rostly melouny, okurky, dýně, vodní melouny a další melouny. Specifické bakterie, které zbyly od předchozích příbuzných, mohou infikovat výsadbu squash. Za nejlepší předchůdce keřové tykve se považují brambory, cibule, mrkev, zelí, cereálie, zelené bylinky.

rovnoměrně se šíří

Příprava semen tykve

Výsev cukety se provádí, když teplota vzduchu již neklesne pod + 10 ... + 12 ° C, tentokrát ve většině regionů klesá na konci května a začátkem června. V severních oblastech se data výsadby často přesouvají na začátek července. Pro zlepšení klíčivosti a urychlení doby sklizně je nutné materiál osiva připravit zvláštním způsobem předem.

Technologie přípravy osiva spočívá v následujících manipulacích:

 zlepšit klíčení

 • semena jsou pečlivě tříděna, zlikvidována prázdná a poškozená;
 • jsou namočeny na několik minut ve slabém roztoku manganistanu draselného, ​​vznikající vzorky jsou zahozeny;
 • semena usazená na dně nádoby jsou vyjmuta a znovu namočena v roztoku jakéhokoli stimulátoru růstu (Epin, Zircon a další) po dobu 20-30 minut;
 • potom se semena filtrují, propláchnou vlažnou vodou a zabalí se do vlhkého hadříku, aby bobtnaly několik hodin;
 • oteklé, ale dosud klíčící semeno se umístí do chladničky pro stratifikaci na 2 dny (při teplotě asi 0 ° C);
 • pak se svazek na několik dní umístí na dobře osvětlené teplé místo (na okenní parapet), tkanina se periodicky zvlhčuje;
 • když kořeny dosáhnou délky asi 0,5 - 1 cm, lze semena vysadit.

Klíčící semena by měla být zasazena co nejdříve, tento proces by neměl být zpožděn. Protože kořeny rostou rychle, mohou se při výsadbě prolínat a odlamovat. Poškozené semeno již nebude klíčit.

 vyřazení prázdné

Postup pro setí cukety na otevřeném prostranství

Když je venkovní teplota stabilní a teplá venku, je čas, aby cuketa zasadila. Za účelem získání dřívější sklizně se doporučuje tuto plodinu pěstovat pomocí sazenice. Naklíčená semena se zasejí do jednotlivých nádob (rašelinové nádoby, plastové kelímky atd.) Předem, asi 2-3 týdny před očekávaným datem výsadby na otevřeném prostranství. Poté jsou umístěny doma na okenní parapet nebo do skleníku.

Pěstované sazenice se vysazují v zemi na místě, když se vlévá teplé počasí, a zakryjí se zemědělským vláknem nebo filmem.

Agrotechnika pěstování dřeně bezsemenným způsobem umožňuje setí přímo do země. Ve vzdálenosti nejméně 0,7 - 1 m od sebe jsou vytvořeny široké a mělké díry, do kterých musíte přidat trochu dřevěného popela a humusu (po 2 až 3 polévkových lžičkách) a poté rozlitý světle růžovým slabým roztokem manganistanu draselného pro dezinfekce. Vložte do jamky 2-3 semena, jakmile se objeví klíčky, nechte 1 z nejsilnějších a přebytečný obsah odstraňte.

sazenice metoda

Pokud hrozba mrazu přetrvává, jsou plodiny pokryty fólií. Každé sazenice můžete přikrýt skleněnou nádobou nebo řezanou plastovou lahví.

Zemědělská technologie pro pěstování cukety na otevřeném poli

Při správné zemědělské technologii lze snížit počet dní od výsadby až po sklizeň prvního ovoce a mnohem dříve lze získat čerstvou užitečnou plodinu. Správná kultivační technologie poskytne nejen časnou zeleninu, ale také vysoké výnosy.

rostoucí cuketa

Následná péče o výsadbu cukety spočívá v následujících postupech:

 • včasné a pravidelné zavlažování;
 • plevelování a ředění zelené hmoty;
 • obvaz (před pučením, během kvetení a opylení, během zrání a sklizně).

zelená hmota

Cuketa pečuje před květem

Chcete-li získat více vaječníků květin, musíte se náležitě starat o cukety. Po vzejití a před pučením se mladé rostliny několikrát živí. Používají se minerální dusíkatá a organická hnojiva. Nitrophoska se používá jako látka obsahující dusík, ředí se vodou (30 g na 10 l). Nejlepší organickou hmotou pro krmení bude mullein, který se zředí horkou vodou v poměru 1:10 a poté se nechá vařit 3-4 hodiny. Po zředění v poměru 1: 5 se rostliny zalévají infuzí.

Na 1 keř stačí 1 litr kapaliny. Výživná složení vody se nalije přímo pod kořen, čímž se zabrání tomu, aby se roztok dostal na listy. Nejlepšího účinku lze dosáhnout střídáním různých druhů hnojiv.

začátek kvetení

Jak krmit cukety během květu?

K přilákání hmyzu během květu, který opyluje rostliny, se doporučuje postřikovat listy a květy sladkým složením (použijte roztok medu nebo cukru - 1 lžičku na 1 sklenici vody). Pro zlepšení přístupu k pupenům se doporučuje odstranit několik listů ze středu keře.

Kvetoucí cuketa se krmí směsí připravenou z 10 litrů vody, 1 polévková lžíce. lžíce superfosfátu a 40 g dusičnanu draselného. Každá rostlina spotřebuje až 1,5 litru roztoku. Na 10 litrů vody můžete trvat na 60 g dřeva, poté přidat Effecton do kapaliny (podle pokynů) a zalévat keře touto směsí rychlostí 1 litr na 1 rostlinu.

opylovat rostliny

Jak se starat o cukety během plodení?

Důležitým bodem v pěstování cukrové agrotechniky je krmení během plodení. K tomu se používají následující složení minerálních komplexů:

 • v 1 kbelíku s vodou, zředit 2 lžíce. l. univerzální hnojivo (Agricola vegeta a další) a 2 lžíce. l. nitrophoska, poté nalita pod kořen (2 litry na keř);
 • v 1 kbelíku s vodou rozpusťte 1 polévkovou lžíci. l. síran draselný, dvojitý superfosfát a močovina (1 litr na 1 keř).

Hnojení cukety organická hmota (mullein) se provádí podle stejného schématu. Během období sklizně potřebuje plodina hnojení listů růstovými stimulanty (2 litry na 10 m²), keře se stříkají v intervalech 10 až 12 dnů.

plodný čas

Zalévání

Dokud plody nezrají, rostliny se zalévají jednou týdně. Na 1 keř musíte utratit asi 2 litry vody. Můžete kombinovat hydratační s obvazem. Zalévejte jej pouze teplým roztokem, protože vaječníky hnízdí ze studené vody. Na začátku plodnice se zalévání zvýší až 2-3krát týdně. 1 keř již zabere 3 až 5 litrů.

Cuketu se ale také nelíbí přílišná vlhkost, při pěstování by mělo být listí dobře větráno. Proto, dokud se listy neuzavřou mezi řadami, plevele v uličkách se odstraní nejméně třikrát. Pokud se tento postup neprovádí včas, nebude již možné toto provést bez traumatizace deskových desek. Zahuštěná a zarostlá výsadba je citlivá na různé plísňové choroby a napadení škůdci.

být dobře větraný

Venkovní cuketa péče: video

Množství a kvalita sklizně cukety do značné míry závisí na dodržování kultivační technologie a znalostech některých důležitých nuancí. Například se nedoporučuje uvolňovat půdu pod keři a ještě více je schovávat. Kořenový systém této kultury je rozvětvený a povrchní, takže je snadné jej poškodit. Závod bude trpět nesprávnými agrotechnickými manipulacemi.

Nemoci a škůdci, způsoby ochrany a prevence

Dýňové plodiny jsou často postiženy různými plísňovými chorobami a napadeny škůdci hmyzu. Cuketa péče zahrnuje řadu preventivních opatření, spočívající v udržování střídání plodin, včasném a důkladném odstranění všech zbytků rostlin.

Cuketa trpí nejčastěji těmito chorobami:

způsoby ochrany

 1. Plesnivá plíseň.Nemoc se projevuje jako sytě šedobílý květ, který postupem času zhnědne. Listy se stočí a vyschnou, plody přestanou růst a deformují se. Důvodem jsou prudké teplotní skoky a nadbytek dusíku. Pomáhá postřik koloidní sírou nebo fungicidním roztokem (Bayleton, Topsin-M a další). V případě potřeby se postup provádí dvakrát v intervalu 2 týdnů.
 2. Černá plíseň. Symptomy jsou kulaté nebo hranaté, žluté rezavé skvrny, které se postupem času mění v hnědohnědou, poté se listy rozpadají a rozpadají se. Ovoce přestane růst a scvrkne se. Nemoc nemůže být léčena, poškozené keře musí být zničeny.
 3. Bakterióza. Na listech se tvoří mastné skvrny, které postupem času ztmavnou. Plody jsou sklovité, ulcerózní a hniloby. Teplé a vlhké počasí se stává provokujícím faktorem. Ošetření pomocí Bordeauxovy kapaliny (1%) pomáhá.
 4. Sclerotinia (bílá hniloba). Bílý květ plísní pokrývá všechny zelené části rostliny, včetně vaječníků, které nejprve změknou a poté vyschnou. Houba často útočí na zhuštěné výsadby, stejně jako při dlouhodobém mokrém a chladném počasí. Postižené keře jsou okamžitě odstraněny a spáleny.
 5. Anthracnosa. Na listových deskách se objevují hnědo-žluté zaoblené skvrny, které se po usušení změní v díry. Pak je ovlivněna veškerá zelená hmota, plody vyschnou u kořene. Vývoj choroby je vyvolán vlhkým, ale horkým počasím. Ke kontrole se používá postřik Bordeauxovou kapalinou (1%) a poprášení jemně mletou sírou (10 m² - 20-30 g).

Kultura může být utlačována hmyzími škůdci:

přebytek dusíku

 1. Meloun mšice. Poškozuje celou zelenou nadzemní část, která postupně vysychá. Pomáhá postřikování infúzí bramborových vrcholků, cibule, česneku, feferonky, poprášení tabákovým prachem a zpracování roztokem mýdla pro domácnost (300 g na kbelík vody). Když se objeví velké množství škůdců, používají se insekticidy (Decis, Karbofos).
 2. Whiteflies. Hmyz zanechává na zadní straně listů lepkavý cukrový povlak. Stopy jejich životně důležité činnosti se staly živnou půdou pro vývoj plísňových infekcí, což vedlo k vadnutí listoví. Skvrny se omyjí čistou vodou, půda pod křovinami se uvolní 2 cm hluboko. V případě vážného poškození po sklizni ovoce se rostliny a půda pod nimi postříkají insekticidními přípravky (velitel).
 3. Slimáci. Hmyz jedí květiny, listy a stonky tykve, kazí ovoce a přenáší infekce. Jako preventivní opatření se v blízkosti vysazují děsivé plodiny (hořčice, česnek, levandule). Nastavit různé pasti a sbírat škůdce ručně. Hořčice, pepř, drcené skořápky, jehly jsou rozptýleny kolem keřů. Jako poslední možnost se používá síran měďnatý nebo superfosfát.

sladký květ

Sklizeň a skladování cukety

Cuketa se sklízí, jak ovoce roste po celou sezónu. Nejužitečnější a nejchutnější jsou nezralá zelenina dlouhá 15 až 25 cm, zatímco mají stále tenkou pokožku a jemná malá semínka. Sklizeň takových vzorků stimuluje keř, aby rychle rostl další plody a vytvářel více vaječníků.

Mladé cukety jsou určeny k rychlé spotřebě a mohou být uloženy v lednici až 2 týdny.

Málokdo ví, jak správně sklízet. Nemůžete jen vytrhnout ovoce, stonek je tak vážně poškozen a infekce se může dostat do rány. Odborníci doporučují řezat zeleninu ostrým nožem. Ne zcela zralé cukety jsou odříznuty na samém spodku stonku, ocas je ponechán zralejší nejméně 5-7 cm.

jsou považovány za vynikající

Zelenina určená k dlouhodobému zimnímu skladování musí být ponechána zcela dozrát. Stupeň zralosti a čas, kdy je cuketa uložena ke skladování, jsou určeny silnou, tvrdou kůrou a odpovídajícím vzkvétajícím zvukem při klepnutí.Po sekání jsou zralé plody ponechány ležet v zahradě po dobu 5-7 dní, aby se dobře zahřívaly na slunci a pokožka ztvrdla ještě více.

Hustá kůra zabrání patogenním bakteriím proniknout do zeleniny a přispěje k delšímu skladování. Ovoce je třeba pravidelně obracet. Ke zvýšení kvality udržování jsou konce zbývajících stopek ponořeny do roztaveného parafínu.

zimní skladování

Cuketa je uložena v suchém sklepě nebo suterénu s dobrým odvětráváním. Plody jsou rozloženy na policích lemovaných papírem nebo slámou, zavěšených do sítí (snad na zbývající dlouhé stonky) ze stropu nebo umístěných do krabic, posypaných zeleninou pilinami (neměly by se dotýkat). Pokud není možné plodinu ponechat ve speciální místnosti, můžete cuketu uložit do bytu. Za tímto účelem jsou umístěny na suchém a tmavém místě (pod postel, skříň, ve skříni, u balkónových dveří).

Některé ovoce lze uchovávat v lednici. Jsou zabaleny do polyethylenu s předem připravenými perforacemi a jsou umístěny do přihrádky na zeleninu. Dobře dospělý a dobře vyzrálý tykev může trvat až do čerstvě sklizené. Ale na jaře začnou klíčit semena uvnitř ovoce a dužina získává hořkou chuť.

umístěné v krabicích

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně