Jak často a správně zalévat cukety v otevřeném poli

Při pěstování cukety je nutné zajistit plnou péči o pěstování. Jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících růst rostliny je zalévání tykve. Tento problém je obzvláště akutní v regionech, kde je suché nebo horké klima. Existuje několik typů zavlažování plodin, z nichž každý má své vlastní charakteristické vlastnosti.

Požadavky na úroveň půdní vlhkosti při pěstování cukety

Voda je nezbytnou součástí zdravého růstu a vývoje rostlin. Důvodem je skutečnost, že je součástí buněčné mízy, plazmy. Voda je také zodpovědná za distribuci živin a reguluje teplotu rostliny. Aby voda mohla tyto funkce plnit v plném rozsahu, musíte vědět, jak často zalévat cukety vysázené na otevřeném prostranství.

zalévat tykev

Za zmínku stojí, že cukety reagují negativně nejen na sucho, ale také na přebytek vlhkosti v půdě, protože to způsobuje poškození kořenového systému v důsledku nedostatku kyslíku. Musíte si také uvědomit, že cukety také reagují negativně na suchý vzduch. Jeho listy začínají uschnout kvůli aktivnímu odpařování vlhkosti. Proto by měl být způsob zavlažování squashového lůžka zvolen na základě okolních klimatických podmínek.

Vliv nadměrné a nedostatečné vlhkosti

Cuketa je velmi citlivá na nedostatek vlhkosti v první polovině vegetačního období. Právě v této době je pozorován aktivní vývoj kořenového systému, růst ovocné hmoty. V tuto chvíli může i proces růstu a vývoje narušit i krátkodobé sucho.

úroveň vlhkosti

Maximální množství vlhkosti je nezbytné pro plný vývoj ovoce v červenci a srpnu. Pravidelné zalévání během tohoto období a před začátkem poklesu teploty zvyšuje pravděpodobnost získání velkého kvalitního výnosu. Zalévání by mělo být mírné, protože nejen deficit, ale také nadbytek vlhkosti negativně ovlivňuje různé systémy rostlin:

 1. S nedostatkem vlhkosti přispívá reprodukční systém k tvorbě velkého počtu samčích květů, na místě, kde se plody v budoucnu nemohou vyvinout. Přebytek vody v tomto systému nemá velký účinek.
 2. S nedostatkem vlhkosti kořeny rostou hluboko do půdy.A s přebytkem vody leží kořenový systém v blízkosti povrchové vrstvy půdy. Kvůli nedostatečnému množství kyslíku v zemi, kořenové chloupky postupně vymizí.
 3. Nadbytek vlhkosti silně oslabuje imunitu rostliny, začíná být ovlivňována chorobami způsobenými houbami.
 4. Při nedostatečném zalévání půdy v žáru cukety vytvářejí drobné ovoce. Pokud poskytujete nadměrné zalévání, hladina cukru v cukině se sníží.
 5. Pokud plodina není správně napojena, růst bude pomalý. Pokud zajistíte nadměrné zalévání, dokud kořeny nezemřou, rostlina začne aktivně růst a poté je potlačena.

požadovaný objem

Proto při pěstování cukety je nutné dodržovat optimální režim zavlažování.

Jak zalévat cukety venku v zemi: 4 metody

Jakékoli metody zalévání cukety jsou založeny na třech podmínkách:

 • to musí být včasné;
 • musíte zalévat rostlinu pravidelně;
 • zalévání by mělo být vybráno na základě odrůdových charakteristik.

Než pochopíte, jak zalévat cukety v otevřeném poli, musíte odhadnout velikost pozemku.

potřebují pravidelně

Metoda 1: zavlažovací systém na bázi lahvičky

Jednou z nejlepších možností pro zalévání cukety venku je použití odměřených zavlažovacích technik. Je vybaven plastovými lahvemi. Ve shromážděném kontejneru s velkým objemem by měla být dna odstraněna a v zátkách by měly být vytvořeny 4–6 otvory, aby se zajistilo, že kapalina vytéká po kapkách po kapce. Nejlepší volbou je proražení zátek svorkou.

Poté, co jsou láhve zcela připraveny, je třeba vytvořit otvor s hloubkou 10 až 15 centimetrů. Musíte to udělat po 15–20 centimetrech od výsadby. Dále musí být láhev pohřbena dnem vzhůru a nakloněna pod úhlem 45 stupňů. Poté se lahve naplní vodou.

Stojí za zvážení, že tento způsob zalévání během období tvorby ovoce nebude fungovat, protože rostlina nebude mít dostatečnou vlhkost. V tuto chvíli bude nutné zajistit další zalévání.

na bázi lahví

Metoda 2: použití plastových nádob

Tento způsob zalévání cukety také zahrnuje použití plastových nádob s odříznutým dnem. Rozdíl je v tom, že nádoby nejsou pohřbeny, ale jsou zavěšeny v blízkosti rostlinné kultury. Zároveň nemusíte dělat v korku díry, stačí jen trochu odšroubovat.

Aby se zabránilo erozi půdy po zavlažování rostliny na místě, musí být tato oblast pokryta mulčem nebo filmem. Při tvorbě ovoce, kvetení, rodení je nutné zajistit, aby voda kapala pod kořenem rostliny, a nikoli na zelené hmotě.

plastové nádoby

Metoda 3: vícenásobné otvory v hadici (zavlažování postřikem)

Je módní uspořádat zalévání cukety pomocí hadice, ve které se dělají otvory po celé délce. V tomto případě by otvory měly být umístěny naproti osázené cuketě. Vyrobená hadice je zapuštěna a připojena k systému přívodu vody. Pomocí této techniky voda vstupuje do kořene rostliny, neodpařuje se z půdy. Při správném zalévání půda na povrchu eroduje, ale zůstává suchá.

otvory v hadici

Metoda 4: zalévání „knotem“

Jednou z nejúspornějších technik zalévání cukety je použití „knotu“. Stejně jako u rostoucí cuketa v otevřeném poli navlhčit půdu:

 • nádoby naplněné vodou jsou umístěny každé 2 metry hřebene;
 • dlouhý turniket je vyroben z tkaniny;
 • Turniket je vykopán vedle hřebene do hloubky 10–15 centimetrů, zatímco jeho konce klesají ke dnu nádob.

Zahradníci doporučují tuto zavlažovací metodu, protože působí na povrchové napětí: tkanina je nasycená vodou a přesouvá se do půdy, čímž se kořenovému systému dodává vlhkost.

ekonomické techniky

Metody zalévání pro průmyslovou výsadbu dřeně

K zajištění zavlažování komerčně pěstované tykve se používají jiné metody. Jejich výběr je založen na následujících faktorech:

 • za přijatelný rozpočet;
 • na reliéfu pozemku;
 • o cílech a cílech zavlažování;
 • o dostupnosti vody.

Existují 4 způsoby, jak zalévat průmyslové výsevy cukety:

 • odkapávat;
 • déšť;
 • gravitace;
 • podloží.

Každá z nich má své vlastní rozdíly a vlastnosti.

průmyslová výsadba

Gravitační metoda

Tato technika je rozdělena do dvou typů: brázda, ústí. První je dodávat tekutinu do plodiny mezi řadami. A druhý - při úplném zaplavení webu. Tento způsob zavlažování se používá k plnému rozvoji cukety nejen pro průmyslové zemědělské pozemky, ale také pro letní chaty.

metoda vlastního řízení

Kropení

Tuto zavlažovací techniku ​​používají hlavně velké společnosti zabývající se pěstováním tykve. Skládá se z následujícího: kapalina pod vlivem čerpadla je vedena potrubím do postřikovačů. Dále se tvoří velké kapičky.

Jedním z typů kropení je aerosol, jemně dispergovaná metoda. Speciální trysky stříkají vodu a vytvářejí mlhu. Tato metoda je optimální v horkém a horkém počasí.

rostoucí cuketa

Podloží

Na místě je další metoda průmyslového zavlažování: podloží. Skládá se z následujícího: kovové nebo polymerní trubky jsou umístěny v uličkách v hloubce 25 až 40 centimetrů. Otvory se v nich vyrábějí pod plodinou. Pak se voda zavede potrubím, čímž se do každé rostliny přivádí vlhkost. Tento způsob zalévání je dobrý, protože listy cukety zůstávají suché.

rostlinná kultura

Kapka zalévání cukety

Použití zavlažovacího systému je špičková a moderní metoda výsadby. Pro zajištění je v uličkách umístěna polymerní odkapávací páska. Pak je rychlost příjmu vlhkosti naprogramována a směrována přímo do cukety.

kapkové zavlažování

Kolik cukety by mělo být napojeno: zalévání

Za zmínku stojí, že normy pro zalévání cukety v různých regionech země se liší v závislosti na klimatických podmínkách. Zavlažování by mělo být prováděno v objemech 1 500 až 7 000 metrů krychlových vody na 1 hektar výsadby. V tomto případě je objem vody dělen 11 nebo více závlah. Objem vody by se měl vypočítat s ohledem na následující faktory:

 • úroveň vlhkosti půdy před zavedením vlhkosti;
 • zavlažovací metoda;
 • granulometrické složení půdního substrátu;
 • hloubka zavlažované vrstvy.

míry zalévání

Pokud je v oblasti nízká úroveň srážek, je nutné přidat maximální množství vlhkosti. V tomto případě je nezbytné vyhodnotit vlastnosti přírodní zóny. Největší objem vody je vyžadován během květu a tvorby ovoce. Půdu je nutné zavlažovat tak, aby vlhkost tekla hloubkou 15–20 centimetrů. Zalévání výsadby je nutné odpoledne.

Od chvíle, kdy se vaječníky tvoří na rostlinné kultuře, a do konce sklizňových prací, je třeba zalévat místo každý týden. Minimum: jednou za 10 dní, přičemž hladina HB by neměla klesnout pod 80% a její zvýšení nad 90%.

Při absenci zachování těchto ukazatelů dochází ke zhoršení dodávek kyslíku do horní vrstvy půdy, což zvyšuje riziko onemocnění plodin. Zalévání by proto mělo být prováděno při průměrné okolní teplotě 15 stupňů nad nulou. Rostliny by měly být zavlažovány usazenou vodou ráno nebo večer.

půdní substrát

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně