Schéma, jak tvořit a štípnout cukety v otevřeném poli

Chcete-li zvýšit výnos a získat chutné ovoce, musíte znát pravidla, jak nejlépe vytvořit cuketu v otevřeném poli. Nějaký cukety odrůdy tento postup vůbec nepotřebujete. Kromě tvorby keře existují i ​​další pokyny pro péči, které je třeba brát v úvahu při pěstování. Pokud dojde k sevření rostliny, vyvstává další otázka: je třeba postup zopakovat příště.

Jaký druh rostliny na závod?

Všechny odrůdy a hybridy lze rozdělit do dvou velkých skupin: cuketa a cuketa bílá. Cuketa se vyznačuje vysokým výnosem a předčasnou splatností. Ovoce má tenkou kůži a šťavnatou dužinu, ve které prakticky neexistují žádná semínka. Později začínají dozrávat cukety z bílého ovoce. Rostlina má lepší mrazuvzdornost a plody dozrávají rychleji.

rostliny na rostliny

Nejlepší cuketa semena mohou být vybírána jak z keřových odrůd, tak z lezeckých odrůd.

Keřové odrůdy cukety (Aeronaut, Bely, Dinar, Ronde, Yakor, Cavili) vyžadují pro pěstování malou plochu. Semena mohou být zasazena ve vzdálenosti 60–70 cm. Je snadné se o plodinu starat, není třeba provádět formace.

tvar a štípnutí

Lezecké odrůdy cukety tvoří dlouhé řasy (až několik metrů). Navzdory skutečnosti, že odrůdy keřů se snadněji ošetřují, mnoho letních obyvatel vysazuje lezecký typ cukety kvůli šťavnatému a chutnému ovoci. Oblíbené odrůdy zahrnují: Dlouhoplodé, Vodopád, Aral, Gribovsky, Nemchinovsky, Karam. Abyste zabránili šíření řas, musíte vědět, jak správně tvarovat stonek. Je vhodné pěstovat cuketová semena ve vzdálenosti nejméně 130 cm.

Venkovní pěstování

Pro kultivaci a tvorbu cukety v otevřeném poli je vhodná volná, lehká, chernozemová půda s dostatečným množstvím stopových prvků. Pokud je půda kyselá, podmáčená, pak nebude dobrá sklizeň. V případě, že je půda písčitá, používají se hořčíková hnojiva.

cuketa v zemi

Příprava půdy začíná na podzim. Pečlivě se vykopal do hloubky 25 cm, zavrtaný a hnojený. Ideální je směs síranu draselného a superfosfátu.

začněte na podzim

Na jaře je třeba půdu na místě znovu vykopat do hloubky 15 cm a přidat dusičnan amonný. Horní vrstva půdy musí být uvolněna hrábě. Vzdálenost mezi rýhami je asi 100 cm.

Nejlepší předchůdci cukety jsou zelí, brambory, rajčata, cibule. Po dýňových plodinách, například tykvi, dýně nebo okurce, by se tykev neměl pěstovat.

půda na místě

Cuketa se dobře vyvíjí při teplotě vzduchu asi 22 stupňů. Stojí za to pečlivě sledovat zavlažovací režim. Nadměrná vlhkost vede k hnilobě. Je lepší vysušit půdu v ​​postelích, kde cuketa roste, než nalít.

Pěstujte cukety je to možné zasetím semen na otevřeném terénu nebo ve skleníku nebo přesazením naklíčených výhonků. Nejlepší pěstování prostřednictvím sazenic. V tomto případě cuketa dozraje mnohem dříve.

setí semen

Výsadba sazenic

Pro výsadbu sazenic cukety použijte zeminu písku a rašeliny. Můžete kombinovat piliny, trávník, rašelinu a přidat kompost. Výsev semen pro brzkou sklizeň začíná od konce dubna do začátku května. Pokud chcete sklízet pozdní sklizeň, je výsev nejlepší v polovině července.

Semena musí být před setím zpracována. Nejprve se nalije horkou vodou po dobu 5 až 6 hodin a poté se umístí do studené vody na 5 minut. K dezinfekci povrchu semen jsou vhodné kalanchoe nebo aloe šťáva, jakož i slabý roztok manganistanu draselného. Aby se zvýšila pravděpodobnost klíčení, mnoho letních obyvatel klíčí semena.

smíchejte piliny

Pro pěstování sazenic dřeně je lepší zvolit samostatné kontejnery. Ideální možností je rašelinový hrnec, protože rostlina netoleruje dobře. Klíčící semeno se položí do hloubky 2-3 cm a pokryje se zemí.

První krmení se provádí jeden týden po setí. Můžete přidat superfosfát s močovinou. Po dalších 10 až 12 dnech se provede opětovné krmení. Můžete přidat nitrofosfát a dřevní popel. Zalévat sazenice dřeně každých 5–6 dní teplou vodou.

squashové sazenice

Přesazování sazenic do otevřeného terénu začíná okamžikem, kdy se na výhoncích objeví tři listy. Studny jsou předem připraveny na místě, které jsou napojeny teplou vodou. Poté se do nich prohlubují rašelinové šálky s klíčky až k prvním listům.

Při výsadbě cukety je třeba postupovat podle určitého schématu, aby bylo v budoucnu vhodné pečovat o zeleninu a provádět stonek. Jsou-li zasazena cuketa semena s rozprostřenými řasami, měla by být vzdálenost alespoň jeden metr. V případě výsadby odrůd keřů lze vzdálenost zmenšit na 70 cm.

přistávací čas

Aby nedošlo k záměně sazenic squash s sazenicemi dýně nebo okurky, musíte znát charakteristické rysy. Známky toho, jak rozeznat sazenice squash, jsou následující: dlouhé kotyledonózní listy, první listy jsou tenké s vyřezávanými okraji, barva je světle zelená, stonky jsou protáhlé.

Základní pravidla péče

Pro získání bohaté a kvalitní sklizně v období pěstování cukety je důležité dodržovat některá pravidla péče. Zelenina musí být správně zavlažována, plevelena a uvolněna v čase, vytvořila biče, aplikovala hnojiva a zabránila vývoji chorob a škůdců.

některá pravidla

Chcete-li získat dobrou úrodu a snížit pravděpodobnost infekce plísňovými chorobami, je důležité správně vytvořit tykev keřů. Tvarovaný keř se vyvíjí lépe, protože sluneční světlo volně proniká do všech částí rostliny a opylující hmyz má přístup k květům.

Zalévání

Zalévání cukety by nemělo být příliš časté. Musíte zalévat hojně teplou, usazenou vodu, ne méně než +20 stupňů. V tomto případě by měla být země nasycena 40–45 cm.

usazená voda

  • Mladé výhonky jsou napojeny každé 3-4 dny.
  • Během květu se doporučuje půdu zalévat dvakrát týdně, po zákroku je nutné půdu uvolnit a zabránit tak tvorbě krust. Za 1 sq. m se spotřebuje asi 10 litrů vody.
  • Během vytváření a zrání zeleniny se doporučuje zavlažovat lůžka jednou za 6-7 dní. Množství vody na 1 sq. m se zvyšuje na 20 litrů.
  • Zalévání se zastaví 10 dní před sklizní.

Nadměrná vlhkost vede k vývoji nemocí, plody ztratí svůj majetek pro dlouhodobé skladování a chuť klesá. Pokud není dostatek vody, chuť cuketové buničiny se stane hořkou.

mladé výhonky

Venkovní péče není kompletní bez oplodnění.Cuketa je potřebuje po celé vegetační období (zejména během květu). Teplý roztok organických nebo minerálních složek by měl být napojen na kořen ráno nebo večer.

Vrchní oblékání

Krmení cukety zvyšuje produktivitu o 70–80%! Vrchní obvaz se provádí nejméně třikrát za sezónu:

nadměrná vlhkost

  • První krmení se provádí po rozložení sedmého listu. Vhodná je směs dusičnanu amonného, ​​síranu draselného a superfosfátu.
  • V období aktivního kvetení je užitečné připravit roztok z mulleinu a nitrophosky.
  • V období tvorby vaječníků je užitečné používat organická hnojiva. Například řešení mullein nebo ptačí trus.
  • Na začátku plodnice je užitečné vytvořit řešení na bázi popela ze dřeva.

U cukety je škodlivý jak nedostatek stopových prvků, tak i jejich nadbytek. Proto je důležité dodržovat proporce při chovu a střídat minerální doplňky s organickými ingrediencemi.

jídlo je zajištěno

Poleva

Zda je nutné cukr štípnout v otevřeném poli, záleží na odrůdě. Cuketa a cuketa z keřů a samoopylených odrůd nepotřebují svírání. Jejich plody se tvoří na centrálním stonku. Hlavní věc je sbírat zralé cukety včas. Měly by být dlouhé asi 15 cm. Sklizeň se provádí dvakrát týdně. Časté sbírání plodů stimuluje tvorbu nových vaječníků.

minerální obvaz

Pokud se cuketové keře hodně rozrostly, můžete odstranit několik listů, aby světlo a teplo mohly proniknout stonkem bez překážek. Je lepší to udělat během plodného období v místech tvorby ovoce.

K provedení postupu musíte správně určit čas, kdy se má cuketa tvořit. Každý keř lezeckých odrůd svírá vrchol nad 5-6 listy. Někteří pěstitelé také odstraňují část hlavního stonku během období pučení. Do této doby je již několik postranních výhonů.

špetková zelenina

Řízení plísní

Mezi nemoci cukety v otevřeném poli patří: bakterie summitu, antracóza, hniloba, fusárium, mozaika okurek. Nejčastější je plíseň. Hlavním příznakem plísňového onemocnění je výskyt bílého květu na listech. Postupně se stočí, zžloutnou a vyschnou.

apikální bakterioza

Boj proti plísním spočívá v řádném zavlažování a vyvážené aplikaci dusíkatých hnojiv. Postižené listy jsou odstraněny a všechna lůžka jsou ošetřena fungicidy (Quadris, Topaz, Fundazol).

Škůdci najdete na sazenicích cukety a na dospělé rostlině. Může to být roztoč pavouk, mšice melounová, výhonek moucha, whitefly. Hlavním preventivním opatřením je podzimní kopání zeminy, obalování semen a ničení zbytků rostlin z lůžek.

dospělá rostlina

Výsadba cukety

Cuketa je často považována za tykev, ale tato zelenina je druh dýně. Má řadu výhod: keře jsou kompaktní, neexistují žádné velké rozprostřené řasy, listy jsou hladké, bez trní. Nemá smysl tvořit cukety v otevřeném poli. Zbytek kultivace a péče se neliší od cukety.

výsadba cukety

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně