Popis krůt bronzového plemene a jejich pěstování doma

Bronzové krůty jsou brojlery. Jejich rysem je tmavě lesklý peří s kovovým leskem. Bronzové krůty oceňují zemědělci pro svou vysokou produkci masa a vajec. Při vyvážené stravě je průměrný přírůstek hmotnosti za měsíc 1,5 až 2 kilogramy. Existují dvě odrůdy, které se liší v charakteristice jejich kultivace.

Původ plemene

Bronzové krůty byly poprvé vyšlechtěny ve 20. století ve Spojených státech, proto se jim říká americká šelma. Při výběru byly použity africké a norfolské krůty. Chovatelé byli konfrontováni s úkolem vyvinout produktivní plemeno pro průmyslové šlechtění. Podařilo se jim: Americké bronzové krůty přibývají na váze, plemeno se vyznačuje vysokou produkcí vajec. Pro ptáky je však vhodné pouze vnitřní bydlení.


Domácí chovatelé pokračovali v práci svých amerických kolegů a plemeno vylepšovali. Na severním Kavkaze se objevily bronzové krůty upravené pro pěstování na pastvinách. Výběrového výběru se zúčastnily největší a nejrychlejší zrající hybridy místního a amerického bronzového plemene.

Názor odborníka
Zarechny Maxim Valerievich
Agronom s 12 lety zkušeností. Náš nejlepší odborník na letní chatu.
Severní kavkazské krůty s bronzovým peřím patří mezi úspěchy ruského chovu. Plemeno bylo registrováno v roce 1956 a distribuováno ve střední Asii a jižním Rusku.

Popis bronzových krůt

Američtí krocani se vyznačují peřím:

 • na krku - lesklý bronzový odstín;
 • na zadní straně - podobná barva, s černým příčným pruhem na konci každého peří;
 • na hrudi - tmavý bronz;
 • po stranách - černý s bronzovým leskem;
 • na ramenou - se zelenkavým nádechem;
 • křídla - tmavě hnědá, s bílými, šedými pruhy napříč;
 • ocasní jednotka - černá, se světlými pruhy a hranou.

Velké a těžké tělo bronzových krůt se širokými truhly je podepřeno silnými nohami. Věk ptáků je určen barvou tlapek: černý - u mladých zvířat, světle tělesný, růžový - u dospělých, starých ptáků. Nepůvodní část hlavy je pokryta bílými korálovými porosty. Ze zobáku visí dlouhý nosní růst.

Peří krůt severního Kavkazu má jasnější bronzově zelené odstíny. Peří na těle jsou lesklá a ocas je matný.

Vnější rozdíly mezi domácími krůtami také zahrnují:

 • protáhlé tělo, rozšiřující se směrem ke hrudní kosti;
 • méně masivní hrudník;
 • červené korály rostou na hlavě.

Ve vzhledu amerických a severoamerických plemen je běžné široké tělo a malá hlava, dlouhá křídla a ocas ve tvaru fanouška. Zajímavým rysem domácí odrůdy je to, že červené výrůstky změní barvu na modré, když jsou ptáci znepokojeni.

obecné vlastnosti

Bronzové krůty jsou vysoce produktivní plemeno masa.

<iframe width=560 height=315 src=data:image/svg+xml,%3Csvg%20xmlns=%22http://www.w3.org/2000/svg%22%20viewBox=%220%200%20750%20400%22%3E%3C/svg%3E data-src=https://www.youtube.com/embed/Lxfgqe4vZOs frameborder=0 allow=accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture allowfullscreen></iframe>

Míra přírůstku hmotnosti u odrůd je uvedena v následující tabulce hmotnosti:

StáříHmotnost v kilogramech
americkýSeverní Kavkaz
3 měsíce4,44
4 měsíce6,65
9 měsíců11-208-18

Ptáci krmení drůbeží přibývají na hmotnosti až třicet kilogramů. Krůty v soukromých domácnostech zřídka dosáhnou své maximální hmotnosti. Dospělí muži převyšují ženy o 10 kilogramů. Bronzové krůty snášely 55-70 vajec za sezónu. Míra přežití krůt je 70 procent. Plodnost vajec je 90 procent. Samice začnou spěchat od devíti měsíců.

Hlavní pozitivní a negativní aspekty

Výhody bronzových plemen krůt:

 • vysoká produktivita masa;
 • dobrá produkce vajec;
 • silná imunita;
 • časná zralost;
 • vysoká míra přežití kuřat;
 • nenápadný obsah.

Nevýhody:

 • citlivost na průvan a vlhkost;
 • ptáci přibývají na váze, pokud jsou řádně krmeni;
 • nevyvážená strava vede u kuřat k deformacím končetin.

Je třeba rozlišovat mezi americkými a severními kavkazskými krůtami, protože ty první nelze chovat na volném pastvu. Ptáci domácí odrůdy přibývají na váze. Po porážce vypadá bronzová širokoprsá krocana pro svou černou peří nezastupitelnou.

Pravidla pro chov a péči o ptáky

Bronzové krůty zahraničních a domácích odrůd vyžadují přibližně stejné podmínky zadržení. Rozdíly se týkají uspořádání drůbežárny. Americké krůty s velkými prsy jsou chovány bez chůze, takže v místnosti musí být zajištěn ventilační systém.

Stavba budovy

Optimální podmínky domu:

 • teplota +17 stupňů a více;
 • nízká vlhkost;
 • přirozené a umělé osvětlení.

Úspěšná domácí kultivace závisí na správném výpočtu velikosti místnosti. Při výkrmu se na jeden metr čtvereční umístí čtyři kuřata ve věku tří měsíců nebo dva dospělí. Jak založit drůbežárnu:

 • stěny, které mají být postaveny z cihel a izolované zevnitř dřevotřískou;
 • pečlivě uzavřete trhliny;
 • položit samonivelační podlahu;
 • instalace digestoří a topení;
 • vybavit hnízda pro slepice.

<iframe width=560 height=315 src=data:image/svg+xml,%3Csvg%20xmlns=%22http://www.w3.org/2000/svg%22%20viewBox=%220%200%20750%20400%22%3E%3C/svg%3E data-src=https://www.youtube.com/embed/Lxfgqe4vZOs frameborder=0 allow=accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture allowfullscreen></iframe>

Podlaha domu je pokryta silnou vrstvou rašeliny, slámy, sena nebo pilin. Vrh se každý den uvolňuje a mění se každých 10 dní. I přes velkou váhu je nutné pro husy stanovit hřady. Pro pohodlné odstranění trusu jsou palety umístěny pod bidly. Doba vysoké denní doby pro vysokou produktivitu krůt je 14 hodin. Proto je nutné instalovat lampy pro dodatečné osvětlení domu v zimě.

Instalace podavačů a nápojů

Krmítka z nerezové oceli se používají ke krmení bronzových krůt. Jsou zavěšeny ve středu místnosti, aby všichni ptáci mohli přijít. Pro suchá a vlhká jídla se berou oddělené pokrmy. Zbytky se odstraní a podavače se promyjí. Vakuové napáječky jsou instalovány pro krůty a poháry pro dospělé ptáky. Pijáky na bradavky jsou považovány za nejvíce hygienické.

Pěší zóna

Vnitřní ptáci jsou vybaveni vycházkovým výběhem. Z areálu odbočte na oplocený areál na čerstvém vzduchu. Země je osetá trávou. Krocani mohou chodit hodinu denně. Také pro ptáky dali na koupání nádoby s popelem. V létě mohou být krůty severního Kavkazu pěstovány na pastvě - ve dne mohou být vypuštěny na trávník s polní trávou a večer mohou být zajet do drůbežárny.

Jak krmit bronzové krůty?

Drůbežářské farmy intenzivně pěstují krmné směsi.Hotová směs obsahuje obiloviny, zeleninu, vitamíny a stimulanty, které zajišťují optimální rovnováhu látek v těle a rychlý nárůst tělesné hmotnosti. Při pěstování bronzových krůt pro osobní potřebu chovatelé nezávisle připravují krmnou směs z obilovin. Čerstvé bylinky a zelenina musí být přidány do stravy. Hlavní podíl je bílkovina, která se nachází v obilných koncentrátech. Drůbež získává vlákniny a vitamíny z rostlin a zeleniny.

Mokré jídlo je připraveno pro krůtí krůty - obilí a zelenina jsou hněteny v masovém nebo rybím vývaru.

Výživa mladého skotu:

 • 1-2 dny - drcená vařená vejce, nízkotučný tvaroh, malá ovesná kaše;
 • 3-10 dní - nasekaný jetel a vojtěška, opařené kopřivy;
 • 11-30 dní - místo vajec se přidává drcené zrno; začít se dvěma gramy na jednotlivce a zvýšit na třicet gramů o měsíc věku.

Ve druhém měsíci života dostávají krůty 5 gramů dortu denně. Také pěstovaná kuřata jako zelené cibule. Turecko poults pít půl litru vody denně. Od desátého dne po narození mohou malá zvířata pít slabý roztok manganu dvakrát týdně, aby se zabránilo střevním onemocněním. Turecko a dospělí ptáci jsou krmeni třikrát denně a nosnice čtyřikrát. Mokré směsi se podávají ráno a suché odpoledne a večer.

<iframe width=560 height=315 src=data:image/svg+xml,%3Csvg%20xmlns=%22http://www.w3.org/2000/svg%22%20viewBox=%220%200%20750%20400%22%3E%3C/svg%3E data-src=https://www.youtube.com/embed/Lxfgqe4vZOs frameborder=0 allow=accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture allowfullscreen></iframe>

Strava pro dospělé krůty:

 • ječmen;
 • pšenice;
 • kukuřice;
 • slunečnicová moučka;
 • hrášek;
 • vařená nakrájená zelenina - brambory, mrkev, řepa;
 • pšeničné otruby;
 • krmit kvasnice;
 • masokostní moučka;
 • naklíčený ječmen a oves.

Zelené krmivo nahradí siláž v zimě. Křída a sůl se používají jako minerální přísady. Bronzové krůty, stejně jako jakákoli drůbež, potřebují pro trávení pevné částice - jemný štěrk, drcené skořápky nebo skořápky.

Chovná jemnost

Na malých farmách jsou ptáci chováni pohromadě, je zde jeden pes pro 15 žen. Na velkých drůbežářských farmách se kuřata chovají společně až do šestého týdne života a poté se třídí podle pohlaví. Když jsou dospělí muži drženi pohromadě, začínají bojovat.

Jako producenti jsou vybíráni střední krůty, protože samec, který je příliš těžký, může samici rozdrtit. Na drůbežářských farmách se hnojení provádí uměle. V rámci plemene jsou chována krůty severního Kavkazu a Ameriky. Produktivní období chovných krůt je 4 roky. Bronzové krůty dozrávají velmi brzy. Ale za stálého osvětlení dochází k produkci vajíček o 1,5 měsíce dříve. Samice snášejí vejce 5-9 měsíců v roce. Hmotnost krůtového vejce je 90 - 100 gramů.

Krocany inkubují své vlastní spojky a kladou vejce kachen a kuřat. Násadový instinkt je nejlépe vyvinut u dvouletých slepic. Kuřata se líhnou 28 dní po vytvoření spojky. Pro novorozené krůtí mláďata je obtížné prorazit skořápku. Proto musíte kousky v místě čipu pečlivě odlomit. Šrafovaná kuřata se přidají do slepice. Krůty se o potomka starají měsíc: zahřívají je, naučí je chodit a jíst jídlo.

Porážka ptáků

Bronzové krůty jsou poraženy ve 4 měsících a krůty v 5-6 měsících. Další výkrm a údržba se nevyplácí. Připravenost jatečných ptáků je také určena tělesnou hmotností. Optimální hmotnost je 12 kilogramů. Obvykle se však řídí věkem, protože existuje možnost, že Turecko získá větší váhu. Později se hromadný zisk zastaví. Ptáci jedí více jídla, ale neztěžují se.

krůtí bronz

Nemoci a jejich léčba

Bronzová plemena krůt mají silnou imunitu. Pokud se však v drůbežárně nedodrží hygienická pravidla, nevyvážená strava a absence očkování, ptáci se stanou náchylnými k infekcím.

Časté nemoci:

 • tuberkulóza - nesená hmyzem sající krev, vede ke smrti hospodářských zvířat, činí maso a vejce nevhodnými k prodeji;
 • mykoplazmóza - plísňová infekce dýchacích cest se u ptáků vyvíjí v důsledku vysoké vlhkosti v domě, krmení zkažené zeleniny a zrn a je léčena antibiotiky;
 • neštovice - nevyléčitelné onemocnění kůže, přenášené z nemocných ptáků na zdravé, může zcela zničit hospodářská zvířata;
 • kokcidióza - bakteriální infekce přenášená vodou, potravou a trusem;
 • tyfus - také přenášený z nemocných ptáků, je léčen antibiotiky v počáteční fázi;
 • histomoniáza - přenášena na krůty z kuřat, hus kontaktováním s ptáky nebo usazováním v drůbežárně bez předběžného antiseptického ošetření.

Nejběžnějším onemocněním, které se vyskytuje u všech typů drůbeže, je parazitární infekce. Krůty jsou infikovány červy vodou z nádrží, trávou z bažinatých oblastí.

V důsledku nesprávného krmení dochází u krůt k nedostatku vitamínu a enteritidě. Nedostatek čerstvého vzduchu a světla v místnosti způsobuje nedostatek vitamínu D. Proto by se ptákům mělo být umožněno na krátkou procházku i při uzavřeném krytu.

Bez vitamínu A se krůty stávají slabými a ztrácí peří. K doplnění látky je třeba do stravy přidat mrkev. K prevenci nedostatku vitamínů se do krmiva pro kuřata a dospělé ptáky přidávají hotové minerální přísady - premixy.

Nezdraví ptáci mají následující příznaky:

 • nedostatek chuti k jídlu;
 • průjem se zelenými nebo červenými nečistotami;
 • apatie;
 • snížení produkce vajec;
 • zvýšení teploty;
 • slizniční výtok z nosu, očí;
 • namáhavé dýchání.

Nemocní jedinci jsou odstraněni a je povolán veterinář. Nedoporučuje se léčit ptáky sami, protože to může vést k vypuknutí nebezpečné choroby. Bakteriální infekce se rychle vyvíjejí a mají podobné příznaky. Veterinář může přesně určit nemoc. Pokud se zjistí tyfus, neštovice nebo tuberkulóza, bude nutné zničit nemocné ptáky a zbytek hospodářských zvířat ponechat v karanténě. Aby se předešlo infekcím, jsou stěny domu pokryty hašeným vápnem a nádobí je ošetřeno antibakteriálními přípravky jednou měsíčně.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně