Pravidla pro líhnutí housat v domácím inkubátoru a teplotní tabulka

Chov drůbeže v inkubátoru je obtížné a obtížné. Bez příslušných znalostí a dokonce i malé zkušenosti z toho nemůže nic vycházet. Zvažte pravidla pro líhnutí housat v domácím inkubátoru, zejména při přípravě vajec, jejich skladování, správných inkubačních podmínkách, pořadí postupu, načasování, kdy se housata mohou líhnout.

Příprava hus

Husa, od které se plánuje získání vajec pro inkubaci, musí být řádně krmena. Krmivo by mělo být nasyceno živinami, minerály, vitamíny, vápníkem. Pokud je krmení neadekvátní nebo nedostatečné, nelze u ptáků očekávat produkci kvalitních vajec vhodných pro inkubaci. Slabé a neživotaschopné housata se z nich objeví, přestože vše bylo provedeno správně.

Husy by se měly vrhnout do čistých hnízd, kde budou pohodlné a svobodné. Musí být pokryty slámou nebo seno. Vejce by měla být vybírána každý den. Husy spěchají hlavně ráno, během dne musíte zkontrolovat hnízda a vybrat vejce, ve večerních hodinách zkontrolovat, že už nezbývá nic. Husy často skryjí svá vejce pod vrstvou chmýří, takže je třeba vše pečlivě zkontrolovat. Musíte brát suroviny každý den, protože pouze v tomto případě se husy nadále řítí. Pokud vejce zůstanou v hnízdě, samice na ně může sedět sama.

Jak si vybrat vejce?

Materiál ihned po sběru roztřiďte. Pro inkubátor vyberte velká a středně velká vejce správného tvaru. S hustou, celou skořepinou, na které by neměly být žádné prohýbání, skvrny, praskliny. Příliš malé, s vadami, staré nejsou vhodné k pokládce, slabí housatci se vylíhnou, což bude bolet. Nebo se kuřata vůbec nevylíhnou.

Aplikace ovoscope

Veškerý materiál, který prošel první fází výběru, musí být osvícen na ovoscope. Uvnitř by neměly být žádné tmavé skvrny, inkluze, žloutek by měl být vystředěn. Všechna vejce s defekty nejsou vhodná pro inkubaci.

líhající housata v inkubátoru doma

Dezinfekce surovin

Dezinfekce zvyšuje rychlost líhnutí kuřat a udržuje jejich zdraví. Potřeba tohoto postupu je vysvětlena skutečností, že viry a bakterie zůstávají na povrchu skořápky, které během inkubace mohou proniknout do středu a zničit embryo. Materiál lze dezinfikovat třemi způsoby: roztokem peroxidu vodíku, manganistanu draselného nebo octem.

Názor odborníka
Zarechny Maxim Valerievich
Agronom s 12 lety zkušeností. Náš nejlepší odborník na letní chatu.
Připraví se 1,5% roztok, nalije se do nádoby, kde se vejce 3-5 minut snižují. Poté se promyjí čistou vodou a vysuší se.

Inkubátor by měl být také dezinfikován. Nejprve opláchněte všechny odnímatelné části, otřete je peroxidem nebo roztokem manganistanu draselného, ​​znovu otřete čistou vodou a dobře osušte. Po každém položení nové šarže vajec musí být inkubátor vyčištěn a dezinfikován, jinak se stane živnou půdou pro infekce.

Skladování vajec během hromadění surovin

Skladovatelnost inkubačního materiálu není delší než 7 dní. Musí být skladovány při teplotě 6–12 ° C a vlhkosti 70%, rozloženy do 1 vrstvy. Nemůžete skladovat v lednici, je lepší si vybrat chladnou místnost.

Jak inkubovat vejce

Aby vše proběhlo hladce, musíte dodržovat pravidla inkubace. A také se vyhnout základním chybám, které mohou vést ke smrti embryí.

Velké chyby

Pokud k inkubaci dojde při teplotě, která přesahuje přípustnou teplotu, šašci se vylíhnou dříve, než je nutné. Mají tenké nohy, slabé dospívání. Pokud je přehřátí silné, nemusí se mláďata líhnout vůbec. Při nízkých teplotách se housata objevují později, než je stanoveno datum, některé z nich se čírají, ale nevycházejí z vajíčka. Ti, kteří se objevili, mají silné nohy a dlouhé dolů. To znamená, že jsou rozvinutější, než je nutné.

Kvůli nedostatku vlhkosti se kuřata líhnou slabá, nemohou vyloupat skořápku a opustit vajíčko. A kvůli nepravidelnému otáčení vajíček během inkubace se embryo nemusí vyvinout, protože je přilepené k jedné ze stěn. Chcete-li odstranit housata bez ztráty, musíte neustále sledovat teplotu, vlhkost, otočit se a ochladit je.

líhající housata v inkubátoru doma

Jak snášet vejce

Před položením vajec je třeba je řádně zahřát - ponechat je v místnosti po dobu 8 hodin. Studená se nemohou pokládat, jsou pokryta kondenzací, která ucpává póry a embrya se dusí. Pokud materiál není stejné velikosti, musíte nejprve vložit velká vejce, střední velikosti po 4 hodinách, což je způsobeno tím, že u velkých vajec trvá vývoj housatek déle. Časový rozdíl je nutný, aby bylo vylučování současné. Husí vejce se umístí vodorovně do inkubátoru.

Inkubační období

Inkubační doba je rozdělena do 5 částí. Během každého musíte udržovat určitou teplotu a vlhkost, otočit a ochladit materiál.

Období (ve dnech)TeplotaVlhkost vzduchuChlazeníStříkáníOtáčet se
1-837,7 ° C55%nene5 krát
9-1537,7 ° C47%nene4 krát
16-2737,7 ° C47%2krát denně po dobu 15-20 minut2krát denně4 krát
2837 ° C85%2krát denně po dobu 15-20 minut2krát denněne
29-3037 ° C85%2krát denně po dobu 15-20 minut2krát denněne

Otočení a stříkání zdiva

Soustružení husích vajec je nezbytné, aby se embrya nelepila na skořápku. V prvním týdnu by se to mělo provádět často - 5krát denně, pak by se měl počet překlopení snížit na 4krát. Před vylíhnutím, počínaje 28. dnem, již není nutné se obracet.

Chcete-li chovat housata beze ztráty, chlazte je a postřikujte je počínaje 16. dnem inkubace. Chlazení 20 minut 2krát denně, stříkání také 2krát. Postříkejte studenou vodou, ne studenou.

Teplota, větrání a vlhkost

Teplotní režim při inkubaci housat zůstává téměř stejný - od 1. do 28. dne je teplota 37,7 ° С, od 28. do líhnutí - 37 ° С. Vlhkost není tak jednoduchá. V prvním týdnu je to 55%, od 9. do 28. dne - 47%. Během posledních 3 dnů inkubace musí být vlhkost udržována na 85%.

líhající housata v inkubátoru doma

Je důležité přesně dodržet inkubační parametry, pokud dojde k porušení některého z nich, embrya mohou odumřít.

Líhnutí data

K inkubaci housatek dochází 29-31 dnů inkubace. Obvykle sami kloví na stěnách skořápky a vynoří se z vajíčka. To je to, co se děje s velikostí kuřat, ale některé nejsou ve spěchu, aby se narodily.Až do 31. dne nemusíte kuřatům pomáhat, pokud zrychlíte líhnutí umělým způsobem, mohou zemřít.

Pokud lhůty uplynuly a housata se nevylíhla, musíte jim pomoci: pečlivě propíchněte skořápku, aby mohla kuřata pronikat vzduchem. Shell nemůžete úplně odstranit. Pak udělají všechno sami. Chov housat v inkubátoru může být úspěšný, pouze pokud jsou dodržována pravidla. Je nutné nejen připravit materiál, uložit jej před pokládkou, ale také udržovat správnou teplotu a vlhkost v inkubátoru. Chyby povedou ke smrti embryí a ke snížení procenta vylíhnutí pro housata.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně