Popis a charakteristika maďarských hus, kladů a záporů plemene a péče

Chov husí je nejlukrativnějším drůbežářským průmyslem. Ptáci rostou rychle, jatečně upravená těla mají značnou hmotnost. Než začnete housata ve svém vlastním dvorku, měli byste si vybrat správné plemeno, protože na tom závisí ziskovost podniku, výše požadované počáteční investice. Podrobné informace o maďarských husách, jejich výhodách a nevýhodách, charakteristických vlastnostech tohoto druhu ptáků vám umožní vybrat si.

Historický odkaz

Toto plemeno bylo chováno maďarskými chovateli ve druhé polovině 20. století. To bylo oficiálně uznáno a dostal jeho jméno v roce 1969. Maďarské husy byly získány křížením hus Pomeranian a Emdem s místními plemeny. V důsledku práce se objevili univerzální jedinci s vysoce kvalitními ukazateli chuti jater a masa, vynikající chmýří a průměrnou produkcí vajec.

V roce 1989 byly maďarské husy přivedeny do Sovětského svazu. Toto plemeno je v registru Federální státní rozpočtové instituce „Státní šlechtitelská komise“. Šíří se po celém území bývalého SSSR.

Charakteristika a popis maďarských hus

Jsou to nádherní velcí ptáci se svalnatým tělem a bílým peřím. Někdy se nacházejí šedé nebo barevné jedince. Plemeno je vhodné pro zemědělské a osobní pomocné pozemky. Charakteristické rysy plemene:

  • hovoří o těžkém typu zástupců husí, husí je obří vážící až 7-8 kilogramů, husí až 6 kilogramů;
  • tělo je silné, svalnaté, přiměřené, se širokým hřbetem;
  • zobák a tlapy jsou zbarveny jasně oranžově;
  • ptáci mají dlouhý pružný krk a středně velkou hlavu; ženy mají kratší krk než samci;
  • majitelé krátkých silných nohou a křídel.

maďarské husy

Husy tohoto plemene mají živý, bojový charakter, vysoký dav ptáků může způsobit střety.

Názor odborníka
Zarechny Maxim Valerievich
Agronom s 12 lety zkušeností. Náš nejlepší odborník na letní chatu.
Důležité: husy by měly být drženy odděleně od zbytku drůbeže, protože mezi ptáky raději dominují husy.

Vyvážená strava a pohodlné životní podmínky zajišťují rychlý růst hospodářských zvířat. Hmotnost maďarských jater dosahuje 0,5 kilogramu, chmýří 3-4 krát ročně. Maso je chutné a výživné, husí tuk se používá v kosmetice, vaření a lidové medicíně.

Hlavní výhody a nevýhody plemene

Husy se snadno ošetřují, jsou populární ve venkovských dvorcích kvůli následujícím faktorům:

  • ptáci rychle přibírají na váze, jatečně upravená těla jsou velká, s vysokou chutí masa;
  • vysoce kvalitní peří a peří poskytují majiteli další příjem;
  • hus tohoto plemene se také chovají pro získání jater.

Je nutné zajistit ptákům volný výběh a přístup k rezervoáru, což činí jejich údržbu levnější a snadnější. Nevýhody plemene jsou:

  • výskyt problémů s vysokou vlhkostí v husím domě;
  • husy položily průměrný počet vajec.

Existuje mnohem více výhod než nevýhod, i při malém skotu je možné poskytnout rodinnému stolu kvalitní výrobky, se značným počtem ptáků, které poskytují stabilní zisk.

Podmínky údržby a péče

V drůbežárně jsou husy chovány v chladném období, od dubna do října tráví celý den chůzí a vracejí se do stodoly, aby strávili noc. Aby byli ptáci pohodlní, zajišťují dobré větrání husího domu, chrání je před průvanem a poskytují další osvětlení.

Husy jsou velcí ptáci, aby se předešlo hádkám mezi nimi v důsledku shlukování, každý jednotlivec by měl mít 1 metr čtvereční plochy místnosti. Výška domu musí být alespoň 2 metry, aby se šetřila elektřina, měla by být v ní okna. Stěny uvnitř jsou omítnuté a obílené hašeným vápnem. Toto ošetření je chrání před plísní a plísní.

maďarské husy

Místnost je rozdělena do oddílů pomocí mřížky. To se provádí za účelem izolace dospělého skotu od mláďat a vytvoření pohodlných podmínek pro husy inkubující kuřata. Podlaha může být vyrobena ze dřeva nebo hlinky a pokrytá slámou nebo pilinami. Podestýlka v husí posteli musí být suchá, ptáci tolerují chlad, ale v místnosti trpí vysokou vlhkostí.

Názor odborníka
Zarechny Maxim Valerievich
Agronom s 12 lety zkušeností. Náš nejlepší odborník na letní chatu.
Kromě podavačů a nápojů musí být v místnosti umístěny nádoby s popelem a pískem, v nichž husy čistí peří a chrání je před klíšťaty. Misky na pití a krmítka by se měly pravidelně umývat, husy by měly mít vždy k dispozici čistou vodu při pokojové teplotě.

Kromě haly potřebují husy prostorný prostor pro pěší. Pro ni je vybrána plochá plocha, která je obklopena plotem nebo pokryta sítí po obvodu. Síť je vykopána do země podél dna, aby se husy nemohly dostat ven z pera. Na místě jsou instalovány misky na pití, podavače, popelové vany a baldachýn, takže se pod ní mohou husy skrýt před deštěm.

Vypracování stravy

Dospělé husy jsou schopny trávit vlákniny. Budují svou hmotu na odpadu z obilí, dostávají mokrou kaši zeleniny - dýně, cukrová řepa, brambory.

Důležité: zelenina musí být čistá bez stop hniloby a plísní.

Pro zvýšení nutriční hodnoty se ptákům podává malé krmivo. V období snášky se do stravy hus přidávají kostní moučka, křída a drcené skořápky. Ptáci jsou krmeni 3krát denně. Rány jsou ráno dány 1/3 denní normy pro krmení obilím a směsí. Na oběd dostávají ptáci syrovou nebo vařenou zeleninu, seno a také 1/3 krmných směsí a obilí. Večerní krmení - zbývající třetina krmné směsi, siláže, ovsa.

V létě se ptákům podává krmivo a obilí 2krát denně, ráno a večer. Během dne si husy najdou samy zelenou trávu nebo ji přivedou na pastviny ve výši 2 kilogramů zelené hmoty na každého dospělého ptáka.

Chovatelská pravidla

Husy začínají snášet po 9 měsících věku. Jsou pro ně vybavena jednotlivá hnízda nebo domy pro 2-3 osoby. Maďarské husy jsou skvělé matky. Vejce se líhnou 28 až 30 dní. Pro vzhled housat můžete také použít inkubátor nebo si koupit již vylíhnutá kuřata. Po jejich vzhledu jsou rozděleny do 2 skupin, slabší jsou od sebe silnější.

maďarské husy

Šrafovaná miminka jsou držena pod lampou. V prvních dnech dostávají zápalku vajec, vařenou drcenou oves.Po prvním týdnu je strava zahrnuta do stravy, v místnosti jsou zavěšeny malé košťata, takže se k nim mohou dostat housata. Potřebují sladkou vodu. Pokud se teplota zvýší na +20 ° C, děti se uvolní mimo 3 týdny.

Nemoci a jejich léčba

Dospělé husí se podává anthelmintika a léky proti klíšťatům. Pro léčbu použijte "Alben" v souladu s pokyny, nebo jiné léky. Nebezpečná virová enteritida, salmonelóza, která často postihuje housata. Nemoci jsou léčeny antibiotiky podle předpisu veterináře.

Aspergilóza je plísňová infekce, proto pro léčbu používají antimykotická léčiva nebo fumigují místnost jodinovým chloridem. Křivka se vyskytuje, když drůbež má nedostatek vitamínů a mikroprvků. V drůbežárně dali křídu, drcené skořápky, dávali ptákům kostní moučku. Kanibalismus se vyskytuje s vysokou vlhkostí a přeplněnými ptáky v místnosti. Začnou čistit peří, vytahují je a zanechávají rány na těle.

Většina problémů je odstraněna uspořádáním věcí v husí háji. Čištění a větrání, výměna podestýlky a odstraňování vlhkosti - tato jednoduchá opatření jsou prevencí nemocí. Dobrá péče o ptáky, kvalitní výživa a odpovědnost vám umožňují pěstovat husy v naprostém nedostatku zkušeností. Většina farmářů začala tuctem housat a poté okupace fascinovala a začala vydělávat.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně