V jakém věku a průměrné hmotnosti hus je porazit na maso, top-4 způsoby

Chov hus je považován za docela populární činnost. Tito ptáci jsou chováni na mnoha malých nebo velkých farmách. Tito ptáci jsou považováni za velmi nenáročný. Zároveň má mnoho začínajících farmářů otázku, v jakém věku je lepší porážet husy na maso. Aby bylo chování ptáků co nejziskovější, je při výběru doby porážky vhodné zaměřit se na věk a hmotnost ptáků.

V jakém věku porážet husy na maso?

Při chovu ptáků, aby získali maso, se nasekají od 4 měsíců. Konkrétní období je určeno plemenem ptáka a jeho stravou. Jednoduchá vesnická šedá nebo bílá husa, která snědla trávu a minimální množství zrna, dosáhne požadované váhy za pouhých šest měsíců. Plemena brojlerů jsou považována za velmi brzy zrající a rychle rostou. Pokud ptáci jedí krmné směsi, je možné je poslat na porážku již za 4 měsíce.

Pokud jsou husy chovány pro chmýří, mělo by být načasování upraveno tak, aby odráželo dobu tání. Husu nelze porazit do 4 měsíců. Do této doby nebyl první molt ptáka dosud dokončen. Asi o 4 měsíce je dolů zcela nahrazeno dospělým peřím. Ve stejné chvíli konopí zmizí z ptáka - peří, které roste na těle.

Názor odborníka
Zarechny Maxim Valerievich
Agronom s 12 lety zkušeností. Náš nejlepší odborník na letní chatu.
Podle recenzí kulinářských odborníků mají husy, jejichž věk je 7-8 měsíců, nejchutnější a šťavnaté maso. Do této doby je maso zcela zralé a játra dosáhne velké velikosti.

Předčasný exemplář plemene masa o průměru 4 měsíců váží 4 až 5 kilogramů. Po odstranění vnitřností, tlap, peří a hlavy hmotnost jatečně upraveného těla obvykle nepřesahuje 2,5–3 kilogramy.

Příprava na proces

Při domácí porážce hus je vhodné dodržovat některá pravidla. Jejich porušení vyvolává zhoršení chuti masa a snížení trvanlivosti. Především je důležité očistit střeva ptáka od trusu. K tomu nemůžete krmit ptáky před porážkou po dobu 8-12 hodin. Není možné tuto dobu prodloužit, protože to negativně ovlivní chuť masa.

Současně se ptákům nedoporučuje omezovat vodu. Před porážkou je vhodné dát ptákům slanou tekutinu. To pomáhá prodloužit skladovatelnost jatečně upraveného těla. Během hladu se obvykle doporučuje husy, které jsou určeny k porážce, oddělit od zbytku skotu. Je vhodné sedět v noci. V této situaci je povoleno porazit ptáky ráno.

Je-li sezení prováděno ve dne, je třeba zatemnit místo, kde se ptáci nacházejí.

Techniky porážky

Existuje několik možností pro techniky porážky, každá se zřetelnými výhodami a nevýhodami.

Externí metoda

Pro porážku ptáků tímto způsobem doma je vhodné připravit ostré nůžky. Musí mít dlouhé čepele. Nejprve by měl být pták svázán a položen vzhůru nohama. Aby se zabránilo tomu, aby husa mávala křídly, doporučuje se ji umístit do zvláštního kuželu, do kterého je pro hlavu vytvořen otvor.

Při porážce husí byste měli udělat následující:

 • otevřete zobák a vložte do úst nůžky;
 • prořízněte žíly a propíchněte patro, abyste nůžky dostali do mozku;
 • uvolňovat krev;
 • po půl hodině začněte ptáka vytrhávat.
Výhody a nevýhody
vysoká účinnost;
vysoká rychlost manipulace;
snadná manipulace s dovednostmi.
potřeba speciálních nástrojů;
potřeba vhodných dovedností.

Interní metoda

Chcete-li píchnout husy touto metodou, je třeba je opravit stejným způsobem jako u externí metody. Poté ostrým nožem odřízněte hrdlo pod zobákem. Řez by měl být dostatečně hluboký, aby dosáhl obratlů. Pro usnadnění eliminace krve by měla být hlava okamžitě oddělena.

mnoho kachen

Výhody a nevýhody
vysoká rychlost;
přesnost manipulace;
přesnost.
potřeba oddělit hlavu;
potřeba určitých dovedností a znalostí.

Se sekyrou

Husa je často napadena sekerou. Při porážce ptáka se doporučuje:

 • rychle seká sekerou sekerou;
 • pověsit jatečně upravené tělo vzhůru nohama a vypustit krev;
 • jít na škubání.
Výhody a nevýhody
vysoká rychlost;
jednoduchost postupu.
potřeba ostře naostřeného nástroje;
potřeba dovedností.

Průmyslová metoda porážky

V průmyslovém měřítku je stříhání ptáků dost dlouhé. Pro urychlení tohoto postupu se používají speciální dopravníkové linky. Pomáhají rychle zatloukat, vytrhávat a vnitřnosti jatečně upraveného těla.

Výhody a nevýhody
vysoká rychlost postupu;
automatizace procesů;
není třeba lidského zásahu.
potřeba vhodného vybavení;
potřeba dovedností pro práci se zařízeními.

Jak škubat ptáka

Po vypuštění krve z jatečně upraveného těla můžete pokračovat v procesu škubání. Aby nedocházelo ke krve na peří a peří, doporučuje se napnout špičku krku provázkem. Můžete štípnout ptáky suché nebo mokré. První možnost se používá ke sběru peří a peří. Je možné je třídit a zpracovávat ihned po vytržení.

Při použití mokré metody musí být tělo opařeno vroucí vodou. Tato verze postupu je považována za jednodušší a rychlejší.

Jak řezat jatečně upravené tělo

Řezání se vyžaduje s velkou opatrností, protože to může vést ke zhoršení chuti masa a vzhledu jatečně upraveného těla. Chcete-li provést postup, měli byste provést následující:

 1. Před zahájením manipulace se ujistěte, že řasenka je čistá. Nemůže mít peří ani dolů. Je dovoleno odstraňovat nečistoty ručně nebo pinzetou.
 2. Sejměte ptačí hlavu. Za tímto účelem stojí za naříznutí kůže v oblasti druhého obratle.
 3. Odřízněte křídla v ohybu lokte a tlapkách v oblasti kloubu. Tyto oblasti jsou nejjednodušší řezat. Takové fragmenty je zakázáno používat k vaření.
 4. Začněte stříhat orgány. Nejprve se doporučuje odstranit jícen a průdušnici. Chcete-li to provést, řez břicho. Je také přípustné tyto orgány vytáhnout skrz cloaku. Pokud se vyskytnou potíže, můžete použít nůž.
 5. Chcete-li otevřít břicho, musíte vzít ostrý nůž. V takovém případě byste měli začít s kloakou a pohybovat se směrem dolů ke kýlu. Řez by měl být proveden opatrně, aby neovlivnil vnitřní orgány a střeva.
 6. Odstraňte droby a další vnitřní orgány. Žaludek a játra se obvykle používají k jídlu.
 7. Odstraňte hořící trubku nožem.
 8. Jatečně upravené tělo dobře opláchněte a nechte působit 2 hodiny. Měla by si lehnout v pokojových podmínkách. Po uplynutí této doby lze maso zmrazit.

mnoho kachen

Užitečné tipy pro začátečníky

Začínající zemědělci by se měli řídit těmito doporučeními:

 1. Na jaře a v létě krmte husy zelení. S příchodem podzimu se vyplatí zavést do krmiva pro ptáky více krmných směsí.
 2. Od září omezte fyzickou aktivitu ptáků. To podporuje lepší ukládání tuku. Denní procházka by měla trvat 1-1,5 hodiny.
 3. Vyberte nejlepší chovná zvířata.
 4. Po porážce nechte krev odtékat. To má vliv na jakostní vlastnosti masa.

Aby byl postup úspěšný, je třeba se před porážkou seznámit s anatomickými rysy ptáků. To vám pomůže správně zabít ptáka a provést jeho sekci.ku. Pro manipulaci je důležité používat naostřené nástroje.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně