Popis a charakteristika chovu šedých hus a plemene Tambov

Plemeno šedých hus Tambov je zařazeno do skupiny masných plemen. Díky své vysoké produktivitě je toto plemeno oblíbené nejen v Rusku a sousedních zemích, ale také v zahraničí. Zvažte popis a charakteristiku hus Tambov, výhody a nevýhody plemene, jak se chovat, starat se o ptáky a jak je krmit. Naučit se chovat a pěstovat husy doma nebude zbytečné.

Historie vzhledu

Chovatelské práce na chovu plemene Tambov byly provedeny ve 30. letech. 20. století na Ukrajině. Z plemene Romny a Toulouse byla odvozena nová odrůda. Během Velké vlastenecké války byly husy převezeny do oblasti Tambov, kde byla dokončena tvorba plemene. U tambovského plemene se tedy rozlišují 2 druhy v rámci plemene - ukrajinská a tambovská husa. Peří obou typů jsou šedé.

Pro chovný materiál byli vybráni ptáci, kteří byli schopni rychle přibrat na váze, vyznačovali se vitalitou a plodností a mohli být krmeni krmivem s nízkou nutriční hodnotou. Šedé husy se nyní používají k chovu nových plemen, která se vyznačují produktivitou a přizpůsobivostí podmínkám různých klimatických zón.

Popis a charakteristika hus Tambov

Tambovské husy jsou velké, se silnou konstitucí, mají dlouhé tělo, svalnatou hruď, středně dlouhý krk, velkou hlavu. Silný zobák, červenooranžová barva, stejná barva metatarzu. Na břiše ptáků je vidět výrazný záhyb. Peří je šedé, tmavší na zádech než na hlavě, horní části krku a hrudníku. Břicho je pokryto bílým peřím. Hmotnost hus plemene Tambov je 7-9,5 kg, husy - 6-6,5 kg. Samice kladou 3–4 tucty vajec, každá o hmotnosti 160 až 180 g. Vylíhlivost housat je 75%. Tambovské husy jsou chovateli používány jako zlepšovače, získávají kvalitní potomstvo hybridů.

Výhody a nevýhody

Výhody a nevýhody
rychlost růstu housenců, za 2,5 měsíce hromadí 4,5 kg hmotnosti;
může být krmeno speciálně pro mastné játra;
lze pěstovat bez zásobníku;
lze chovat na pastvině;
rostlina husí a sami vychovávají housata.

V husí a husách plemene Tambov nejsou žádné nedostatky.

Údržba a péče o ptáky

Husy z výběru Tambov jsou chovány v drůbežárně, kde by měly být prostorné. Každému ptákovi by měla být přidělena plocha nejméně 0,5 m. Je nutné udržovat místnost suchou, teplou a světlou. Mělo by to být jasné i v zimních dnech. To je nutné, aby husi snášeli vejce.

Ve stěnách a stropu by neměly být žádné trhliny, aby se nevytvářely průvary, z nichž by husy mohly vychladnout.Ale zima pro ně není tak hrozné, mohou vydržet chladný úder, žijící v drůbežárně. Ale na podlaze by měla být vrstva steliva. Jako materiál podestýlky lze použít slámu, seno, suchou rašelinu, piliny nebo hobliny. Podestýlka by měla být čerstvá, čistá a suchá, bakterie a viry se množí ve vlhku.

Musí být zajištěno také větrání místnosti. Trus ptáků, rozkládající se, uvolňuje amoniak, který husy dýchají. Ventilační systém musí odstranit kouř z domu. Proto musí běžet hladce. Pokud není k dispozici žádný systém, musíte ručně vyvětrat husí krk - otevřete dveře a okna.

Tambov šedá husa

Tambovské husy milují procházky a aktivní pohyb. Fyzická aktivita a čerstvý vzduch je činí silnějšími, zdravějšími a rostou rychleji. Proto je třeba husy každý den vyhnat na procházku v ohradě. Tam by ptáci měli strávit 8–10 hodin, v létě je mohou chovat celý den v kotci a pouze na večer mohou být hnáni zpět do stodoly.

Pravidla krmení

Na zimu je jídlo pro husy lépe připraveno pro budoucí použití. Takže budou levnější a budou vždy po ruce. V zimě i v létě buržoazní ženy vaří ptáky z obilí, strouhaných kořenových plodin a zeleniny. K nim se přidává kostní moučka, rybí odpad, premixy, křída a sůl. Konzistence rmutu by měla být vlhká. Přidá se k nim čerstvá zelená tráva. Tato složka krmiva je nutná, protože husy jsou býložraví ptáci.

Názor odborníka
Zarechny Maxim Valerievich
Agronom s 12 lety zkušeností. Náš nejlepší odborník na chalupu.
Pokud se vedle dvora nachází vodní nádrž, můžete tam husy řídit. Vodní vegetace a živé bytosti budou pro ptáky dobrým jídlem k přibírání na váze.

Husy mohou trávu na pastvině okusovat, takže mnoho chovatelů drůbeže neseká trávu, ale jednoduše pasou zvířata na nejbližší louce. Večer se živí jednou rmutem. Před začátkem ovipozice jsou husy krmeny vitamínovými přípravky a premixy. Směsi připravují tělo na období, kdy bude vydáno mnoho energie a živin.

Goslingové se nejprve krmí směsí vařených vajec, tvarohu, drobných zrn a sekaných zelení. Když je 1,5 týdne, začnou krmit strouhané kořeny a zeleninu. Za 1,5 měsíce se převedou na dospělou stravu. Drůbež je chována na výkrm až 5 měsíců.

Existuje režim krmení hus Tambov pomocí krmiva pro drůbež. Kombinované krmivo se snadno používá, složení je vybráno a ověřeno tak, aby směs mohla uspokojit potřeby živin v husím těle. Při krmení kombinovanými krmivy by husy měly být v nápojích neustále naplněny vodou.

Chov a pěstování

Tambovské husy mohou vejce inkubovat samy, pod nimi je položeno až 15 vajec. Po vylíhnutí se o mláďata starají nejen matky, ale i otcové. Husí rodiny by se měly skládat z čistokrevných zástupců plemene, v průměru by na 1 samce mělo být v průměru 6–7 fen. Při křížení s jinými plemeny z Tambovských plemen se získají housata, která mají vlastnosti obou rodičů, často jsou houževnatější a rychlejší než jejich plnokrevní příbuzní.

Tambov šedá husa

Časté nemoci

Husy plemene Tambov jsou zdravé, silné, odolné proti chladu. Zřídka onemocní, pokud žijí v čisté, světlé, teplé a větrané místnosti.

Pokud však nebudou dodržována pravidla údržby a péče, pak ptáci často trpí infekčními chorobami. Bez prevence a léčby mohou zabít všechna hospodářská zvířata.

Chcete-li zabránit vzniku a šíření infekce ve stádu, musíte si pamatovat, že je nutné vyčistit a vyměnit stelivo, umýt a dezinfikovat zařízení. Pokud existují příznaky nesrovnalostí a poruch, měli byste se poradit s veterinárním lékařem. Lékař bude schopen vybrat vhodnou léčbu a určit, jak dlouho by měla trvat.

Trávicí a metabolické poruchy se objevují v důsledku nesprávného krmení. Chcete-li odstranit příčinu, musíte revidovat stravu, upravit ji ve prospěch světla, ale výživného jídla.

Tambovské šedé husy se chovají na Ukrajině a v Rusku, ale jsou populární v mnoha regionech s různým podnebím. Ptáci jsou oceňováni profesionály a amatérskými chovateli drůbeže pro jejich rychlý růst, vitalitu a produkci vajec. Plemeno může být pěstováno pro maso pro sebe nebo pro prodej v průmyslových nebo soukromých mini farmách, jakož i přijímat vejce pro vlastní spotřebu.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně