Popis a charakteristika hus plemene Mamut, pravidla chovu a péče

Husy jsou chovány jako drůbež na mnoha farmách. Plemena byla chována, stará a nová, lišící se charakteristikou a vzhledem. Hlavní výhody dánských hus mamutů - velká velikost a váha - činí toto plemeno slibným pro domácí chov. Zvažte jeho popis, výhody a nevýhody, pravidla krmení, údržby a péče. Jak chovat a chovat drůbež v domácnostech.

Vnější vlastnosti a produktivita hus mamutů

Dánský mamut byl vyšlechtěn křížením bílé husy Lands a šedé Toulouse husy. Název plemene je přeložen jako „velký“, což správně charakterizuje jeho zástupce. Mamuty vstoupily na území Ruska a Ukrajiny v roce 1996, ale nebyly oficiálně zaregistrovány.

Mamuty jsou velké husy, hmotnost draka je 11-13 kg a husy 8-10 kg. Tělo je velké, kulaté, hlava je středně velká, krk dlouhý. Tlapky a zobák (bez hrboly) jsou velké, jasně oranžové, peří je bílé. Husy Mamut začnou spěchat po 7 měsících. Ročně se pokládá asi 5 tuctů vajec. Goslingové se líhnou ve dnech 25-27, míra přežití kuřat je 85%.

Pozitivní a negativní stránky

Výhody a nevýhody
velké velikosti;
velká hmotnost;
rychlý růst;
dobré přežití housatek;
skromnost;
nízká spotřeba krmiva.
kladou několik vajec;
slabý inkubační instinkt;
jsou drahé.

Jak vidíte, výhody plemene převažují nad jeho nevýhodami, proto jsou mamuty považovány za slibné plemeno, které se doporučuje pro pěstování v soukromých podmínkách.

Pravidla údržby a péče

Zvyšování mamutových hus je považováno za ekonomické. Pro letní údržbu stačí, aby si vytvořili ohradu a udrželi ji na čerstvém vzduchu. Po začátku chladného počasí by ptáci měli být umístěni do prostorného a teplého drůbežárny. Na podlahu by měla být položena vrstva izolačního materiálu: sláma, rašelina, piliny. Vrstva podestýlky by měla být alespoň 15 cm. V zimě by teplota neměla klesnout pod 10 ˚С a vlhkost by neměla překročit 75%.

Názor odborníka
Zarechny Maxim Valerievich
Agronom s 12 lety zkušeností. Náš nejlepší odborník na letní chatu.
1-2 husy by měly mít plochu 1 čtvereční. m. Ale v drůbežárně nemůžete pořád držet ptáky. Musí chodit, takže vedle husího domu musíte uspořádat ohradu, ve které budou chodit husi. Musíte do něj každý den pustit ptáky. Měli by v něm strávit asi 8 hodin. V peru musíte dát nádobu na vodu.

Kromě teploty a vlhkosti musíte husám zajistit správné osvětlení a větrání. Denní hodiny by měly trvat nejméně 12 hodin, jak v létě, tak v zimě. Každý den musí být místnost větraná nebo v domě instalován větrací systém.Aby husi mohli snášet vejce, musíte do domu dát hnízda - jedno pro 2 ptáky.

<iframe width=560 height=315 src=data:image/svg+xml,%3Csvg%20xmlns=%22http://www.w3.org/2000/svg%22%20viewBox=%220%200%20750%20400%22%3E%3C/svg%3E data-src=https://www.youtube.com/embed/wt91tSeK4NU frameborder=0 allow=accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture allowfullscreen></iframe>

Jak nakrmit ptáky?

Husy plemene Mamut se liší tím, že do dospělosti konzumují nejvýše 95 kg krmiva, což je považováno za malý objem. Dospělí ptáci mohou být krmeni směsí zrn různých druhů, jemně mletých, s přídavkem bylin, vařené nebo čerstvé strouhané zeleniny, kořenové zeleniny. Rmut musí být vlhký. Kromě hlavních složek je nutné směsi doplňovat premixy, křídou a solí.

Prvních 1,5 týdnů se malé housenky krmí směsí vařených vajec, zelení a sekaných obilovin. Poté se k nim přidají vařené brambory. Od 3 týdnů věku mohou být housata přemístěna do krmení pro dospělého ptáka.

Dospělí housata a dospělé mamutové husy mohou být krmeny krmivem pro drůbež. Je výživný, plně uspokojuje potřeby ptáka a je ekonomický. Při krmení směsí nebo krmných směsí by husy měly mít v nápojích vždy vodu.

Chovná jemnost

Čistokrevní mamutí housata jsou získávána pouze z čistokrevných hus a ganderů. Vzhledem k tomu, že se samice plemene neliší v projevech inkubačního instinktu, je třeba mláďata líhnout v inkubátoru. Podle pravidel inkubace dosahuje procento násadových housat 85%.

Nemoci

Husy dánského plemene Mamut trpí infekčními chorobami a hlístami. Důvody nejčastěji spočívají v nedodržení podmínek zajištění a péče.

Pokud je pták na vlhké a špinavé posteli, jí ze špinavých krmítek, žije ve stísněné místnosti, pak se infekce šíří velmi rychle.

Pokud je nalezen nemocný pták, je nutné jej okamžitě izolovat od zbytku, aby se infekce dále nerozšířila. K léčbě se používají antibiotika. Průběh terapie se provádí až do úplného zotavení ptáka. Nelze diagnostikovat a léčit sami, veterinární lékař musí stanovit příčinu a léčebný režim.

Kromě infekcí mamut může být nemocný s neinfekčními chorobami - hypovitaminóza, poruchy trávení, metabolická onemocnění. Příčiny patologií jsou považovány za nesprávné krmení, nevyvážené v živinách. Chcete-li odstranit příčiny, musíte revidovat stravu, zavést do ní nové krmivo. Po chvíli by měl být problém vyřešen.

Dospělé husy mohou trpět prolapsem vajcovodu, je to způsobeno tím, že kladou velká vejce. Dalším běžným problémem je obstrukce jícnu způsobená krmením suchým jídlem. Tomuto problému lze zabránit krmením ptáků mokrými buržoazními ženami, a dokonce i v tomto případě by v domě měla být vždy čistá voda. Při krmení směsným krmivem je tato podmínka povinná.

Dánské mamutové husy jsou v chovu ziskové. Jedí málo, rychle rostou, mají velkou váhu. Husy jsou chovány pro vlastní spotřebu nebo organizují malou husí farmu, která poskytne finanční zisk.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně