Popis 24 nejlepších fungicidů pro zahradu, mechanismus účinku a návod k použití

Péče o rostliny na zahradě v příměstské oblasti vyžaduje integrovaný přístup. Důležitým bodem péče je použití ochranných fungicidů pro zahradu. Speciální produkty chrání zelené plochy a snižují riziko infekce.

Co jsou fungicidy

Fungicid je biologická nebo chemická látka používaná k potlačení tvorby plísní. Plísně jsou původci mnoha infekcí, které ovlivňují vegetaci. Bez ochranné látky ztrácí rostliny imunitu, uschnou a pomalu se vyvíjejí.

Výhody a nevýhody

Fungicidy používané v zahradě mají řadu pozitivních vlastností. Mezi hlavní výhody patří:

 • látky pronikají do rostlin v krátkém období a mají aktivní ochranný účinek;
 • fungicidy nejsou díky své odolnosti vůči vlhkosti odplaveny vodou ani za silného deště;
 • po ošetření jsou patogeny eliminovány ve všech tkáních;
 • účinek je na celou řadu plísňových chorob.

Kromě zřejmých výhod mají léky několik nevýhod.

V důsledku dezinfekce dochází k částečnému narušení příznivé mikroflóry, které může ovlivnit růst a rozvoj zeleně. Pokud se provádí zpracování ovocných rostlin, bude možné sklízet sklizeň až po určité době.

Platnost

Přesná doba trvání ochranného účinku závisí na konkrétním typu použitého léčiva. Průměrná doba je 10 až 12 týdnů, po které je třeba provést další ošetření. Vzhledem k tomu, že vegetace nevyvolává rezistenci vůči působení drog, není třeba čekat mezi spreji.

Klasifikace

V závislosti na řadě charakteristik lze fungicidy rozdělit do tříd.

Při výběru vhodné možnosti je třeba vzít v úvahu stav rostlin, přítomnost plísňových chorob a příznaky jejich projevu, jakož i další faktory.

fungicidy pro zahradu

V závislosti na chemických vlastnostech

Podle tohoto ukazatele jsou fungicidy klasifikovány jako organické a anorganické. První neobsahuje žádné těžké kovy, takže se snadno rozpustí v kapalině a lze je použít v kombinaci s jinými látkami. Navíc jsou považovány za nestabilní sloučeniny a zůstávají na zemi po krátkou dobu.

Anorganická rozmanitost je měděná. Kompozice může také obsahovat sloučeniny niklu, draslíku, síry a dalších prvků. Jsou kompatibilní s menším množstvím drog a dokáží se akumulovat v zemi a zůstat v ní po dlouhou dobu.

V závislosti na působení na patogen

Podle způsobu působení na původce nemocí se izolují fungicidy systémové povahy a styk. Systémové látky snadno pronikají do rostlin, pohybují se v cévách a dostávají se do všech částí, což poskytuje spolehlivou ochranu před možnými infekcemi. Některé typy systémových léků lze použít k profylaktickým účelům.

nalijte do rostliny

Kontaktní fungicidy interagují s patogenem pouze na viditelné části výsadby, aniž by pronikaly do tkání. To vám umožní zničit patogeny ve stadiu jejich vývoje a poskytnout ochranu před šedou hnilobou, antracenózou a řadou dalších nemocí.

K dosažení tohoto účinku je třeba rostliny pečlivě zpracovat tak, aby se roztok dostal na všechny části.

Podle aplikace

Přípravky na plísňové choroby se dělí na několik typů, přičemž se bere v úvahu účel, pro který jsou použity. Rozlišují se následující skupiny:

 1. Dezinfekční prostředky pro osivo. Manipulace s osivem je důležitá pro velké množství plodin. Nejvyšší účinnost je prokázána dezinfekcí kombinovanými látkami.
 2. Prostředky pro dezinfekci skleníkových skleníkových půd. Používají se k ochraně jednoletých plodin pěstovaných sazenicemi. Fungicidy této skupiny také pomáhají zbavit se plísní.
 3. Fungicidy pro postřik trvalek během spícího období. Postřik se provádí za účelem zničení infekčních agens v zimujících částech výsadby, jakož i plísní a rzi.
 4. Přípravky pro postřik během vegetativního období. Tyto léky se aktivně používají v období růstu a vývoje rostlin.

aerosolový přípravek

V závislosti na povaze distribuce v rostlinných tkáních

Fungicidy na místní a uvnitř rostliny se izolují podle distribuce látky ve tkáních výsadby. První jsou aktivní na vnější straně stonků a listů, zatímco druhé pronikají hluboko do tkání a mají komplexní účinek..

Provozní princip

Specifičnost působení ochranných léků závisí na jejich kategorii. Při nákupu fungicidů je nezbytné zjistit odrůdu, abychom mohli v budoucnu kompetentně provádět zpracování výsadby.

Chemické fungicidy

Mechanismus účinku chemických fungicidů je rozmanitý a skládá se z mnoha procesů. Po postřiku rostlin je potlačeno jaderné štěpení v houbových buňkách, vytvářejí se metabolické produkty, které působí jako antibiotikum, a vytvářejí se oblasti nekrózy, které slouží jako překážka vstupu patogenů do neinfikovaných tkání. Některé prvky chemických přípravků brání tvorbě nukleových kyselin a potlačují energetický metabolismus.

stříkejte do zahrady

Biologické přípravky

Látky přírodního původu zvyšují imunitu rostlin a vyvolávají produkci látek, které zabraňují infekci. V případě postřiku rostlin infikovaných patogenem uvolňují organické přípravky toxiny, které ničí patogeny.

Návod k použití

Způsob použití fungicidů závisí na léčeném objektu. Chcete-li dosáhnout požadovaného účinku, přečtěte si návod k použití.

Pro půdu

Během kopání se zavádějí fungicidy určené pro zemi v práškovém stavu. Při použití přírodních látek rozpuštěných ve vodě se povrch půdy zbaví patogenních hub.

hnojivo pro půdu

Pro rostliny

Fungicidy pro květiny a stromy lze použít postřikem nebo poprášením. Zelené prostory jsou obvykle ošetřovány kapalnými látkami na bázi mědi. Širokospektrální léky se v sezóně používají několikrát. Období zpracování je obvykle na začátku jara a na konci podzimu.

Pro semena

Semena se zpracovávají bezprostředně před setím. Pro ošetření semen je nejvhodnější použít rozpustné látky. Po zabalení semen do plátna se umístí do roztoku a uchovávají se po dobu uvedenou na obalu.

druhy semen

Seznam drog

Při výběru vhodných fungicidů pro použití v zahradě a zeleninové zahradě se doporučuje seznámit se se seznamem nejlepších možností. Každá z nich má individuální vlastnosti a vlastnosti.

"Consento"

Kombinovaný fungicid používaný k prevenci a kontrole Alternaria, plísně a peronosporózy. Je dovoleno používat „Consento“ v kterékoli fázi vegetačního období. Výrobek je odolný proti dešti a poskytuje ochranu bez ohledu na počasí.

"Abiga Peak"

Kontaktní lék určený k odstranění komplexu bakteriálních a mykotických chorob. „Abiga-Peak“ rovnoměrně pokrývá zemní část rostlin a zůstává na povrchu po dlouhou dobu.

Jednou z důležitých výhod je aktivita při nízkých okolních teplotách.

Abiga Peak

„Acrobat MC“

Složka systémového působení dimethomorfu "Acrobat MC" ničí mycelium vytvořené v rostlině do 2 až 3 dnů po infekci. Použití léku poskytuje ochranu rostliny v případě nástupu, ale vizuálně neprojeveného onemocnění.

"Bayleton"

Systémový fungicid používaný při ošetření obilovin, zeleniny, kukuřice a jiných plodin. Biologický účinek léčby trvá 2-4 týdny.

Bordeauxská směs

Bordeauxská směs je vodný roztok síranu měďnatého a haseného vápna. Látka ničí houby a inhibuje aktivitu patogenních mikroorganismů. Ke zpracování vegetace se používá směs o koncentraci 1%.

bordeauxský mix

"Vitaros"

Kombinovaný obvazový prostředek „Vitaros“ bojuje proti komplexu infekcí šířených semenem a půdou. "Vitaros" potlačuje vývoj patogenů na vnějším povrchu rostlinného materiálu a uvnitř něj. Přítomnost barviva v kompozici zjednodušuje řízení postupu zpracování.

"Gamair"

Lék "Gamair" se zavádí do půdy nebo stříká na listy, což narušuje aktivitu infekčních agens. „Gamair“ chrání rostliny před kořenovou hnilobou, plísní, Alternaria a řadou dalších chorob. Při použití v kombinaci s pesticidy látka snižuje stres pesticidů v rostlinách.

"Glyocladin"

Produkt chrání kořeny rostlin a půdu před anthracnosou a jinými infekcemi. Příprava biologické půdy zabraňuje výskytu kořenové a kořenové hniloby.

glyoccinové léčivo

Zelené mýdlo

Zelené mýdlo se silnou bází obsahuje draselné soli mastných kyselin, přírodní rostlinné oleje a tuky. Látka je vhodná pro profylaktické použití, kontrolu chorob a škůdců v počáteční fázi jejich výskytu.

"Kurzat"

Ekonomický fungicid s komplexním účinkem chrání rostliny před plísní a peronosporózou. Složení obsahuje dvě aktivní složky - cymoxanil a oxychlorid měďnatý. Díky pronikání látky přes listy jsou nemoci kontrolovány na zádech.

"Maxim"

Obvaz "Maxim" je určen pro ovoce, obilí a jiné plodiny.Tento fungicid se může předem použít na semeno. Signální barvivo umožňuje kontrolu kvality zpracování.

"Oxyhom"

Dvousložkový fungicid "Oxyhom" patří do kategorie kontaktního systému. Látka zabraňuje rozvoji pozdního plesně a peronosporózy a také bojuje proti jejich následkům. Mezi hlavní výhody Oxychomu patří rychlá reakce a dlouhá doba ochrany.

Balíček Oxyhom

"Ordan"

Lék lokálního systémového účinku je určen k eliminaci nemocí způsobených peronosporózními houbami. Dvousložkové řešení lze kombinovat s prostředky na hubení škůdců pro komplexní ochranu zeleně.

"Previkur"

Přípravek Previkur se používá ke kontrole obsahu fytopatogenů v půdě, k účinnému léčení kořenových a povrchových chorob vyvolaných oomycetami. Aplikujte „Previkur“ stříkáním nebo zaléváním.

"Zisk zlato"

Pro boj s plísní, plísní a Alternaria je vhodné řešení „Profit Gold“. Produkt je vhodný pro použití ve vlhkém počasí a neumývá, když často prší. Po zpracování rostlin „Profit Gold“ zabraňuje šíření nemocí a léčí latentní stonkové infekce.

Zisk zlato

"Raek"

Postřik rostlin vysoce aktivní látkou „Raek“ podporuje rychlé pronikání do tkání. Raek chrání ovoce a listy zastavením sporulace patogenů a snížením rizika sekundární infekce. Hlavními výhodami této drogy jsou dlouhodobé působení a nízká spotřeba.

"Ridomil Gold"

Je užitečné používat Ridomil Gold pro zdravé plantáže, aby se snížilo riziko rozvoje nemocí. Látka inhibuje tvorbu infekcí v období aktivního růstu a poskytuje komplexní ochranu, a to i pro neošetřené části rostlin.

"Rovral"

Přípravek „Rovral“ je užitečný pro jakoukoli plantáž, protože má preventivní a terapeutický účinek a brání rozvoji mnoha patogenů. Tento lék je vhodný pro použití jako součást anti-rezistenčního programu.

lahvička Rovral

"Rychlost"

"Skor" je systémový a kontaktní fungicid s účinnou látkou, difenokonazol. Účelem této látky je předcházet a léčit komplex chorob květin a jiných druhů rostlin. Také "Skor" je vhodný pro ochranu semen.

Topsin-M

„Topsin-M“ je lék na boj proti infekcím obilnin a plodin. Prevalence látky je způsobena řadou pozitivních charakteristik, včetně následujících:

 • současný boj proti několika nemocem;
 • dlouhá doba ochrany (až 4 týdny);
 • možnost kombinování s akaricidy a insekticidy;
 • žádné toxické účinky na ošetřené rostliny;
 • bezpečnost používání.

Topsin lék

"Trichodermin"

Biologický produkt „Trichodermin“ se smí používat nejen k ochraně zeleně, ale také jako hnojivo. "Trichodermin" inhibuje životně důležitou aktivitu škodlivých bakterií a absorbuje zbytky rostlin, které se hromadí v půdě.

"Fitosporin-M"

Charakteristickým znakem léčiva „Fitosporin-M“ je průtok rostlinnými nádobami. Obranná reakce začíná okamžitě po léčbě a trvá několik týdnů. Součástí „Fitosporin-M“ jsou živé spory, které ničí nebezpečné mikroorganismy.

"Hom"

Fungicid "Hom" je vytvořen na bázi mědi a je k dispozici v práškové formě. "Hom" je vhodný pro dezinfekci rostlinných a okrasných plodin. Hlavní účinnou látkou je oxychlorid měďnatý, který brání rozvoji strupovitosti, pozdní plesnivosti, kadeřavosti, peronosporóze, rzi a dalším onemocněním. Látka také ničí patogeny plísňových infekcí. I přes svůj silný účinek je „Hom“ pro lidi bezpečný, pokud jsou dodržována základní pravidla použití.

Popis 24 nejlepších fungicidů pro zahradu, mechanismus účinku a návod k použití

"Horus"

Činidlo "Horus" se používá ve stadiu zrání plodin jablek a kamene. Horus chrání rostliny při jakékoli okolní teplotě a není odplaven deštěm. Míra spotřeby finančních prostředků je několikrát nižší ve srovnání s řadou dalších kontaktních drog.

Bezpečnostní opatření při práci s fungicidy

Aby nedošlo k narušení růstu a vývoje výsadby, je důležité správně používat ochranné léky a dodržovat bezpečnostní opatření. Při práci s dezinfekčními prostředky se doporučuje používat rukavice, aby se látka nedostala na ruce. U zeleniny, zrn a jiných plodin musíte zakoupit specializované odrůdy přípravků, které obsahují měď, draslík a další složky.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně