Výsadba, pěstování a péče o pomeranče doma

Mnoho milovníků exotických stromů pěstuje doma citrusové plody. Abyste věděli, jak pěstovat pomerančovníky, musíte se seznámit s metodami a vlastnostmi výsadby, doporučeními pro péči o rostliny. Pokud jsou splněny všechny požadavky, strom plně kvete a nese ovoce. Orange je náročnější než citron pro osvětlení, teplotní podmínky a vlhkost. Ovoce je méně kvalitní než zakoupené, ale to nebrání exotickým milovníkům, aby se potěšili přítomností takové rostliny v domě.

Funkce pěstování pomeranče

Vnitřní strom s květinami a ovocem vyžaduje zvláštní teplotní režim, vlhkost, osvětlení. Je nutné zabránit náhlým poklesům teploty, průvanu. "Jak dlouho roste strom, než se objeví ovoce?" - otázka, která má zájem, když se rozhodneme pěstovat pomeranč doma. Při správné výsadbě a péči se rodí: ve 4. roce na stromě vypěstovaném z řízků a v 8. roce - ze semene.

Domácí pomeranč vypadá jako miniaturní stálezelený strom. Rostlina pro dospělé může dosáhnout výšky 2 metrů. Kvetou v jednotlivých nebo svazcích bílých květů s příjemnou vůní.

Důležité! Rostlina netoleruje tabákový kouř.

Odrůdy rostlin

Domácí strom má několik odrůd:

 1. Gamlin. Rostlina s časným zráním ovoce. Výška ne více než 1,5 m. Ovoce má šťavnatou dužinu s malým počtem semen, sladkokyselou chuť. Zraje v posledních měsících podzimu.
 2. Pavlovsky. Strom je poddimenzovaný, do 1 m. Zrání ovoce nastává po 7 měsících, reprodukce - řízky.
 3. Washington Navel. Raná a střední sezóna. Dosahuje výšky 2 m. Má docela šťavnaté, sladké a kyselé ovoce s jasně oranžovou dužinou. Propagován řízky.
 4. Markheulsky je trpasličí typ. Nízký strom (až 1,7 m). Listové listy jsou zelené, s mírně tmavým odstínem, až 10 cm dlouhé, pupeny kvetou na jaře, bílé. Produkuje velké, jasně oranžové a sladce chutnající ovoce.

roste pomeranč

Reprodukce pomeranče

Reprodukce pomeranče se provádí následujícími způsoby:

 • výstřižky;
 • ze semene.

Každá z metod má pozitivní a negativní stránky. Řezání je trochu problematické, musíte najít zdrojový materiál, u semen je to snazší.Stonek je vyříznut z dospělého stromu nebo může být přinesen z pěstitelské oblasti odříznutím z pěstování v přirozeném prostředí.

Rostlina osázená semenem bude silnější. V souladu s tím roste lépe, přizpůsobuje se a je odolnější vůči nemocem. Koruna stromu vyrostla ze semene je krásnější než strom zasazený řízky. Získané ze semene má kvalitativní parametry: 100% genetická informace rodičovského stromu.

roste pomeranč

Plodnost je charakteristickým znakem metod výsadby. Strom ze semene začne přinášet ovoce v 8. až 10. roce života, strom odřezků - ve 4. až 5. roce. Pro roubování se vybere stonek o průměru 4 až 5 mm a délce 10 cm, který se řeže: pod - pod místem ledvin, nad - nad místem ledvin. Větev by měla mít 3-4 zdravé pupeny a 2-3 listy. Noste dno větve růstovým stimulátorem kořenového systému.

Pro výsadbu se půda používá z humusu smíchaného s pískem (hrubozrnný), květinové půdy.

Všechno je smícháno ve stejných částech. Odříznutá větev se vysadí do hloubky 4 cm. Řezné listy se doporučuje denně zavlažovat vodou. Půda by měla být vlhká, ale ne kyselá. Nádoba s rukojetí musí být udržována na 20–25 oC. Úplné zakořenění proběhne za 30 dní. Poté se doporučuje transplantaci do stacionární nádoby.

Jak správně pěstovat kamenné ovoce doma

Chcete-li získat pomerančovník, který je dobře přizpůsoben vnějšímu prostředí a je odolný vůči chorobám, musíte zasadit dobré pomerančové semeno.

roste pomeranč

Příprava semen

Je obtížné klíčit semeno, takže musíte použít čerstvě sklizené, bez známek kazení, hniloby. Semena mají poměrně tvrdou kůru. Musí být oddělena od buničiny, opláchnuta a namočena do vody po dobu půl dne.

Příprava půdy a hrnce

Semeno se vysadí do květináče s objemem nejvýše 100 ml. Můžete si vzít prázdné nádoby na jogurt nebo zakysanou smetanu. Nádoba musí mít drenážní otvory, aby mohla unikat přebytečná kapalina. Podmáčená půda má nepříznivý vliv na kvalitu klíčení. Je lepší klíčit v citrusové směsi nebo umístit do volné zemité směsi rašeliny a půdy.

roste pomeranč

Výsev semen

Výsadba se provádí do hloubky 1 cm, ve vzdálenosti 5 cm. Zakryjte fólií, udržujte v teple a temnu, dokud se neobjeví výhonky. Při sušení pravidelně zavlažujte půdu stříkací lahví. Klíčení se objeví za měsíc a půl. Výsev je nyní vystaven světlu. Když se vytvoří 2 listy, musíte se potápět. Dále sazenice rostou, dokud průměr stonku není 6 mm, potom se provede roubování.

Péče o pomerančovníky

Péče o pomerančovníku není příliš obtížná, hlavní věcí je vyhovět požadavkům s přihlédnutím k vlastnostem rostliny.

roste pomeranč

Osvětlení a teplota pro vnitřní oranžovou

Strom má zvláštní požadavky na světelný režim: pokud není dostatečné osvětlení, plody nezrají nebo budou kyselé hořkosti a na přímém slunečním světle se listy spálí. Nejlepší možností je rozptyl světla.

Doporučuje se umístit strom na východní nebo západní okno. Na jižní okno je nutné nainstalovat difuzní ochranu před přímým slunečním světlem. V létě se doporučuje vystavit na ulici, ale ve stínu. Pupeny jsou tvořeny v 15-19 oZ.

V zimě musí být strom udržován při nízké teplotě (od 0 do 10%) oZ). K normálnímu plodu přispívá chladný teplotní režim. Orange nevyžaduje hodně světla. Vrchní obvaz je vyloučen a zalévání se provádí jednou týdně.

roste pomeranč

Vlhkost vzduchu

Strom nemá rád nadměrnou vlhkost v půdě, navíc vyvolává nemoci. Ale i malé množství vlhkosti je škodlivé. V létě se zalévání provádí jednou denně. Koruna stromu musí být pravidelně zavlažována stříkací lahví.

Hnojivo

Při aktivní fázi růstu musí být rostlina vyživována.Čím je starší, tím vyšší je dávka. Můžete hnojit speciálními hnojivy pro citrusové plody, organické roztoky nebo minerální sloučeniny (dusičnan amonný, superfosfát, draslík). Pro zachování barvy listových listů se doporučuje krmit manganistanem draselným jednou měsíčně a jednou čtvrtinou železným vitriolem. Zalévání by mělo být provedeno před hnojením, aby nedošlo k poškození kořenů.

roste pomeranč

Korunní formace

Prořezávání je nezbytnou fází péče, protože je nemožné pěstovat pomerančovník doma bez řezání koruny. Strom nebude produkovat květiny a ovoce. Na jaře by měl být střední stonek ořezán o 20 cm. 3-4 postranní větve tvoří korunu první úrovně, ponechávají na nich 2 větve, to je druhá úroveň, pak 3-4 větve třetí úrovně, a na nich budou výhonky čtvrté úrovně nesoucí ovoce.

Další prořezávání spočívá v ředění, odstranění starých větví a růstu uvnitř stromu, škubání mladých výhonků.

Je nutné odstranit větve, které jsou zlomené, suché nebo rostoucí v nepravidelném úhlu. Při kvetení musíte regulovat počet vaječníků tak, aby rostlina plně rostla a přinášela ovoce. Nejprve zbývá více než 3 vaječníky, ve 4. - 5. roce - ne více než 7, po - asi 10.

roste pomeranč

Převod

Vzhledem ke zvláštnostem kořenového systému strom bolestivě snáší transplantaci, zejména pokud je kořenová koule země poškozena. Transplantace se provádí metodou překládky. Rostlina nesoucí ovoce je vysazena každé 3 roky. Mladí pro intenzivní růst vyžadují každoroční překládku. Průměr následné nádoby by měl být větší o 20 mm.

Přesazení se provádí na jaře, před intenzivním růstem. Během zákroku je třeba vzít v úvahu: krk není prohlouben.

Půdní směs pro mladé rostliny: kombinujte trávník, listovou půdu a humus s pískem (ve stejných částech). U dospělých pomerančových stromů se podíl sodové půdy zvyšuje o 2 p. Doporučuje se přidat trochu jílu. Pro odstranění přebytečné vlhkosti je důležité provést dobrou drenáž.

roste pomeranč

Stříkání

Kromě zalévání potřebuje strom pravidelné zavlažování, zejména v létě. Kromě toho je nutné z listů omýt prach. Jednou měsíčně je třeba se osprchovat: zakrýt zemi fólií, ošetřit strom mýdlovou vodou. To je prevence škůdců.

Funkce roubování

Oranžová vypěstovaná ze semen musí být naroubována, aby mohla přinést ovoce. Roubování se provádí, když klíček dosáhne tloušťky 5 mm.

K očkování potřebujete:

 1. Vystřihněte stonek z ovocného stromu. Pobočka je stará 2 roky.
 2. Odstraňte listy.
 3. Na kufru hry je slupka nakrájena na oko.
 4. Připravte si stuhu z latexové rukavice (odříznuté).
 5. Připojte větev ke hře a naviňte ji. Směr shora dolů. Zabalte ho pevně, abyste zabránili přístupu vzduchu. Kontrolujte správné dodržování pupenu a pažby. Pokračujte vinutí poblíž řapíku a opatrně jděte kolem. Na okraji řezu ji několikrát zabalte a posuňte v opačném směru.

roste pomeranč

Umístěte rostlinu na teplé místo, vodu hojně aktivujte tok mízy. Po 5 dnech bude jasné, zda ledvina zakořenila. Po 10 dnech odpadne a po 20 dnech kabelový svazek vyjměte. Pokud se výhonky objeví na vrcholu divočiny, musí být odstraněny. Když z pupenu vyroste nová větev, objeví se první list, odřízněte horní část.

Proč oranžové listy stočit

Existuje několik důvodů pro zvlnění listů:

 • přítomnost nemocí;
 • nedostatek vzduchu;
 • nadměrné zalévání nebo nedostatek;
 • návrh;
 • vzácné zavlažování.

roste pomeranč

Škůdci a nemoci

Stejně jako každý citrusový strom je zasažen hmyzem z měřítka. Hmyz nasává šťávu z listů a výhonků. Rostlina zežloutne, uschne, zemře. Pro zničení se používá „Intavir“ nebo „Aktara“. Jako preventivní opatření je důležité udržovat požadovanou úroveň vlhkosti.Mšice, roztoče pavoučí nebo chmelové chyby také poškozují rostlinu. Ničí zemní části pomeranče. Pro začátek se doporučuje použít roztok mýdla na tabák. Pokud ošetření nefunguje, nastříkejte jej chemickými látkami.

Oranžový strom je náchylný k houbovým a virovým onemocněním: homoza, tok gumy. Ovlivňují kmen, výhonky, listy. Z objevených trhlin vytéká lepkavá kapalina. Pro ošetření musí být rána očištěna, ošetřena zahradním lakem a strom musí být postříkán fungicidem. Beznadějná rostlina musí být spálena.

roste pomeranč

Možné problémy

Oranžový strom je náročnější než jiné citrusové plody. Pokud nejsou dodrženy stanovené pokyny pro péči, mohou nastat následující problémy:

 • zažloutnutí listoví;
 • padající listí, poupata, nezralé ovoce;
 • smrt rostliny.

K odlupování listů dochází díky:

 • prudká změna klimatických podmínek;
 • nedostatečné zalévání;
 • nadměrné zalévání během odpočinku;
 • přebytečné hnojivo;
 • nedostatečné osvětlení;
 • návrh;
 • zimování při špatné teplotě (více než 10%) oZ).

Pěstování citrusových plodů není obtížné a pokud jsou dodrženy požadované podmínky zadržení, za 4-5 let strom potěší první plody.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně