Pravidla pro pěstování a péči o melouny na otevřeném poli pro dobrou sklizeň

Aby byla kultivace melounů snadná a plodná, musíte znát některá tajemství. Pokud zvolíte správnou odrůdu, pak se medové plody mohou úspěšně pěstovat nejen ve skleníku, ale také na otevřených plochách.

Kdy zasadit?

Meloun je teplomilná plodina milující světlo, proto ji musíte pěstovat na otevřeném prostranství, pouze pokud je stanoveno teplé počasí. Teplota vzduchu by neměla být během dne nižší než +15 a v noci nižší než +7 stupňů.

rostoucí pravidla

Při rozhodování o tom, kdy zasadit melouny, se musíte přizpůsobit klimatu. Příznivé počasí může být někdy stanoveno již v dubnu a někdy až do poloviny května. Pokud po výsadbě teplota vzduchu prudce poklesne, je lepší zakrýt postele fólií a dodatečně je zahřát papírem, listy, větvemi.

Semenáčky melounů, které jsou zasazeny, by měly být staré okolo 25 dnů. Nejvýhodnějšími dny pro výsadbu semen pro sazenice pro prostřední pruh jsou první květnové dny. V tomto případě bude převod proveden začátkem června, kdy je počasí již přesně stanoveno. Pokud plánujete pěstovat mladé sazenice ve skleníku, můžete semena zasít na konci dubna.

kultura milující světlo

Pokud plánujete zasadit meloun se semeny na místě hned, pak budete muset počkat, až se půda zahřeje dobře, nejpozději však v polovině června. Pokud vynecháte termín, plody melounu nebudou schopny dozrát včas.

Ve středním Rusku bude možné pěstovat meloun pouze odrůd s časným zráním. Neměli byste si vybírat odrůdy s velkým ovocem, tohoto výsledku lze dosáhnout pouze v jižních oblastech. Při výběru odrůdy je důležité věnovat pozornost době zrání melounových plodů. Od okamžiku klíčení do sklizně by nemělo uplynout více než 75 dnů. Hlavní věc je, že vytvořené vaječníky rostou a rychle se vyvíjejí.

měl zasadit

Pro pěstování melounů na otevřeném poli jsou vhodné například odrůdy, jako je Růžové šampaňské, Charleston u Moskvy, Indické léto, Popelka, Kapitoshka.

Umístění

Chcete-li pěstovat melouny, musíte si vybrat teplé místo na místě, na kterém slunce dopadne bez překážek celý den. Zároveň však musí být místo chráněno před větry. Je lepší, když je zahradní postel chráněna stromy a keři na severní straně a na jižní straně je otevřený prostor.

teplé místo

Aby se zabránilo šíření hniloby a plísňové infekce, musí být místo, kde roste meloun, suché. Nejlepší je pěstovat na kopci, kde se voda nemůže hromadit po dešti a zalévání. Půda by měla být lehká, neutrální a bez kyselosti.

Nejlepší místo pro pěstování melounů bude, kde se pěstují cibule, zelí, vodnice, řepa, fazole.V okolí můžete pěstovat kukuřici. Nedoporučuje se pěstovat okurky a dýně v okolí.

šíření hniloby

Zpracování přistávací plochy

Musíte se předem připravit na pěstování melounů venku. Vybraný pozemek se připravuje na podzim. Zahradní postel je vytržena z plevelů, zbytky vegetace jsou odstraněny. Poté se hluboce kopají a používají organická hnojiva (například hnilobu hnoje nebo humusu). Meloun se daří ve volné půdě. Proto je-li půda hlinitá, doporučuje se přidat říční písek.

Na jaře se hluboko vykopává i půda pro setí melounů v otevřeném poli (20–22 cm). Současně se doporučuje přidávat draslík, fosfor a dusík.

přistávací plocha

Příprava osiva k setí

Aby péče o melouny v otevřeném poli v zemi nepřinesla potíže, musíte semena připravit k výsadbě.

Ze semen jsou vybírána pouze velká, hustá, nejlépe dvouletá plodina. Můžete použít solný roztok, do kterého se nalije semena. Špatná a prázdná zrna by se měla vznášet na hladině vody. Zbývající semena, která šla na dno, se promyjí vodou.

semena pro setí

Semena připravená k výsadbě musí být dezinfikována slabým roztokem manganistanu draselného. Pro zvýšení klíčivosti se semena umístí do roztoku, který stimuluje růst a vývoj. Vhodná je kompozice na bázi kyseliny borité a síranu zinečnatého.

Aby se zabránilo tomu, že změny teploty vzduchu způsobí smrt plodiny melounu, musí být semena vytvrzena. Za tímto účelem se výsadbový materiál na chvíli ponoří do horké vody (teplota je asi 35 stupňů) a potom se nechá den ležet při teplotě místnosti. Posledním krokem je přesun semen po dobu 15-17 hodin do chladničky (nejlépe na dveřích, kde je teplota vzduchu blízko 0).

připraven k výsadbě

Pěstování sazenic

Meloun je teplomilná rostlina, ale nemá ráda transplantaci a kořenový systém je obtížné zakořenit na novém místě. Je třeba mít na paměti, že při výsadbě semen by se měla teplota půdy zahřát alespoň na +12 stupňů. Proto je lepší pěstovat sazenice melounů předem doma.

Kořenový systém melounu netoleruje dobře sbírání a opětovnou výsadbu, takže je lepší ho okamžitě zasít do samostatných nádob. Dobré možnosti jsou rašelinové tablety nebo hrnce.

pěstování sazenic

Sazenice půdy musí být smíchány z humusu, rašeliny, písku a běžné zahradní půdy. Všechny komponenty se berou ve stejných částech. Je také užitečné přidat popel ze dřeva. Připravená půda se zalévá teplou vodou, aplikuje se komplexní hnojivo a semena se vysadí.

Stačí v každém květináči zasadit dvě semena. Předem proveďte prohloubení rovnající se 2 cm. Po 5 dnech při teplotě vzduchu +25 se objeví první výhonky. Jak rostou, je vybrán nějaký silný výhonek a druhý je odříznut.

mix z humusu

Optimální teplota, dokud se neobjeví výhonky, je +15 stupňů v noci a +20 ve dne. Je nutné ji zalévat teplou vodou, protože horní vrstva půdy vyschne, není nutné umožňovat zamokření. Týden po vzniku sazenic se aplikuje minerální hnojivo ao další týden později organické složky. Je vhodný roztok močoviny, ve kterém je dostatek dusíku potřebného pro růst.

Týden před zamýšlenou transplantací sazenic na trvalé místo je kaleno. K tomu je třeba vytáhnout sazenice na balkon nebo lodžii. Výsadba začíná 25 dní po zasetí semen. Pokud je pěstování sazenic prováděno pro další transplantaci do zahrady, začíná sečení na začátku května.

transplantační sazenice

Přenášení sazenic do otevřeného terénu

Kdy začnete vysazovat mladé sazenice melounů na otevřeném prostranství? Za měsíc, jak se objeví první výhonky, by se mělo rozvinout asi 5 listů. V tuto chvíli začíná transplantace.

Chcete-li zasadit sazenice do země, musíte dodržovat některá pravidla:

přenos sazenic

 • Vykopejte příkop 30 cm hluboký a 47 cm široký.Kompost a hnůj by měly být distribuovány ke dnu, které chrání kořeny před náhlým za studena. Na povrch se nalije malá vrstva země.
 • Poté se vykopají díry 50 cm hluboké a vylijí se teplou vodou.
 • Teprve poté začnou vysazovat mladé výhonky, které se odstraní z nádoby spolu s hliněnou hrudkou. Sazenice by měla vyčnívat mírně nad povrchem země, není třeba ji příliš zakopat.
 • Poté začnou vyplňovat otvory suchou zeminou, aby se nevytvořila suchá kůra.
 • V noci je vhodné přikrýt postele filmem nebo jinou ochrannou strukturou.

Aby nedošlo k poškození kořenů, je lepší zasadit sazenice do rašelinových květináčů. Následně se na zahradním pozemku prohlubují spolu se sazenicí do půdy. Jak rostlina roste, hrnec se rozpadá a současně obohacuje půdu o prvky.

kopat příkop

Hilling, uvolnění

O melouny je třeba správně zacházet. Aby kyslík a živiny rychle pronikaly do kořenového systému, musí být uvolnění provedeno včas. Bylo zjištěno, že meloun po tomto postupu dobře roste. Uvolnění se provádí současně s plevelem.

Uvolnění se provádí opatrně, aniž by došlo k poškození kořenů, listů a stonků melounu. První uvolnění se provádí tři týdny po výsadbě v zemi, prohloubení zahradního nářadí o 8-10 cm, postup se neuskutečňuje příliš hluboko (hloubka uvolnění není větší než 7 cm).

postarat se o

Po objevení prvních postranních výhonků se provede hilling, přičemž se ke každému stonku rostliny zvedne kus země. Pokud se listy rostliny začnou uzavírat k sobě, všechny postupy se zastaví.

Štípání

Chcete-li pěstovat meloun venku a získat dobrou sklizeň, je důležité tvarovat stonek. Jak správně vytvořit melounový řas? Odrůdy melounů a hybridy by měly být vytvářeny různými způsoby.

postranní výhony

V odrůdovém melounu sevřete centrální stonek na 5 nebo 6 listech. Výsledkem je aktivace růstu postranních výhonků, na nich se vyvíjejí ženské květy.

U hybridů se na centrálním stonku tvoří samičí květy, takže je třeba sevřít boční řasy již nad 2 nebo 3 listy. Pokud se tak neučiní, vytvoří se mnoho postranních větví a všechny síly budou dány jejich vývoji, nikoliv růstu ovoce.

Jakmile se objeví vaječníky, doporučuje se odstranit všechny květiny. Na jedné rostlině by neměly být ponechány více než 4 vaječníky s malou vzdálenost od sebe. Postup sevření by měl být prováděn každé dva týdny.

odstranit všechny květiny

Aby se zabránilo stresu na rostlinách, musí letní obyvatel podporovat, na které jsou položeny plody. Jsou-li melouny na zemi, je třeba pod ně umístit překližku.

Zalévání režim

Je nezbytné uspořádat správný zavlažovací režim. V případě nedostatku vlhkosti se rostlina bude vyvíjet špatně, kvetou a tvoří vaječníky. Pokud je velké množství vlhkosti, zvyšuje se riziko hniloby a navíc se snižuje chuť ovocné buničiny.

zavlažovací režim

Zalévání lůžek je nutné podle potřeby, je důležité sledovat úroveň vlhkosti půdy. Kořenový systém melounu je silný a sahá až do hloubky jednoho metru, takže nemusíte příliš často zalévat rostlinu. Procedura se provádí večer, kdy je Země dostatečně zahřátá slunečním žárem.

Jak zalévat zemi kolem melounu na otevřeném poli? Před vytvořením vaječníků by mělo být zalévání mírné, stačí jednou týdně. Musíte zalévat teplou usazenou vodou. Během zavlažování musíte zajistit, aby kapičky vlhkosti neklesly na zelenou část rostliny. Meloun nemá rád sypání, takže je lepší ho zalévat do děr nebo do uspořádaných drážek.

vyvíjet se špatně

Vrchní oblékání

Meloun potřebuje více organických prvků než minerální hnojiva. Pokud je půda úrodná a na podzim byla zavedena organická hmota, je docela možné obejít se bez minerálního hnojení. Plody nebudou velké, ale dřeň bude sladká.

První krmení se doporučuje provést dva týdny po výsadbě na otevřeném prostranství. Melouny můžete zalévat mulleinem nebo ptačí trusem. Toto krmení lze provádět každých 10 dní.

minerální hnojiva

Pokud je půda špatná, pak týden po výsadbě můžete postele zalévat roztokem dusičnanu amonného. 30 g složky se rozpustí v kbelíku s vodou. Po dalším týdnu se ošetření znovu opakuje. Melouny milují krmení listů. Roztok je dobře absorbován rostlinou přes listy.

Pěstování melounů v určitém období jejich vývoje musí být krmeno různými složkami.

K hnojení nejčastěji dochází v období tvorby zelené hmoty a vaječníků. Během zrání plodů se krmení neprovádí, protože to může jen poškodit. Je důležité zvolit řešení, než nakrmit meloun během květu. V této době se doporučuje přidat do půdy sloučeniny fosforu a draslíku. K přípravě roztoku budete muset rozpustit 30 g superfosfátu a 60 g síranu draselného v 10 litrech vody. Rovněž je vhodný roztok na bázi dřevěného popela (150 g popela se rozpustí v kbelíku s vodou).

zalévat postele

Vrchní obvaz se provádí nutně po zalévání nebo dešti. To umožní lepší distribuci všech živin a nepoškodí kořenový systém. Kapky roztoku by neměly padat na stonek a spodní listy. Po krmení je vhodné uvolnit.

Ochrana proti chorobám a škůdcům

V případě porušení zemědělských postupů a pravidel péče se melouny často začínají onemocňovat plísňovými chorobami a jsou vystaveny invazi škůdců.

Jak pěstovat melouny venku, aby se zabránilo infekci nebo se jich rychle zbavit?

ochrana před nemocemi

 • Septorii lze rozeznat podle zakulacených bílých skvrn na listech s tmavým středem.
 • Mozaika okurky projevuje se jako zeleno-žluté skvrny na listech. Listy se stočí, deformují, jsou suché a uschlé.
 • Prášková plíseň se vyznačuje výskytem bílých skvrn na stonku a listech rostliny. Listy mění barvu, stočí se, vyschnou a vypadnou.
 • Fusarium vadnutí vede ke zpomalení růstu rostlin. Listy zblednou šedými skvrnami.
 • Peronosporóza ovlivňuje listy rostliny v rané fázi vývoje melounu. Na nich se objevují žluto-zelené skvrny. Na zadní straně listů se tvoří šedo-fialový květ.
 • Plísňové poškození kořenového límce melounu Ascochitosis se projevuje bledými skvrnami na kořenech, které se postupně zvětšují a šíří do celé zelené části rostliny.
 • Anthracnosa lze rozeznat hnědými nebo růžovými skvrnami na listech. Postupně se zvětšují, vytvářejí se díry, začnou se kadeřit. Metla se ztenčí a snadno se zlomí. Před dozráváním ovoce hnilo.

plísňové infekce

Je možné zabránit rozvoji nemocí předem. Melouny by neměly být vysazovány ročně na stejném místě, je nezbytné kopat hluboko do půdy a odstraňovat zbytky rostlin z místa. Doporučuje se uvolnit půdu a zabránit nadměrné vlhkosti v zahradním lůžku. Melonův nejlepší přítel je teplo slunce. Zabraňuje vývoji infekcí a dezinfikuje povrch rostliny.

V případě problému můžete použít léky, jako je Topaz, Oxyhom, tekutý roztok Bordeaux. Vhodné jsou také lidové léky. Můžete vytvořit roztok ze síranu zinečnatého, močoviny a síranu měďnatého.

melounový krk

Častými škůdci melounových lůžek jsou: roztoči pavouci, drátovci, kopečky, melouny mšice, meloun létat... Jako preventivní opatření mohou být postele ošetřeny léky jako Rapira, Zenit, Fitoverm, Arrivo.

bledá skvrna

Sklizeň

V oblastech s nestabilním teplým podnebím nemohou na jednom stonku dozrát více než 4 plody. Kolik vaječníků by mělo být ponecháno v době dozrávání ovoce? Pokud je v rostlině mnoho vaječníků, zůstanou pouze ty, které se rozrostly a dosáhly velikosti větší než 6 cm, zbytek se ořízne.

Doba zrání plodiny melounu závisí na vybrané odrůdě a může být 45–75 dní.Meloun musí být sbírán včas. Pokud sbíráte nezralé ovoce, pak se po třech týdnech mohou hniloby. Ve středním pruhu začíná sezóna zralosti koncem července a začátkem srpna. Sbírejte pouze plně zralé ovoce.

teplé klima

Zralé melouny se vyznačují barvou deklarovanou pro odrůdu ve stadiu plného zrání, plnou sítí vytvořenou na pokožce, snadným oddělením od biče a charakteristickou sladkou vůní. Některé odrůdy melounů netvoří mřížku. Zralost je proto posuzována podle bohaté medově žluté barvy a sladké vůně. Tyto melouny by se měly jíst do jednoho měsíce.

Pro skladování se melouny vyberou pouze ty, jejichž kůže je napůl pokryta sítí. Teplota vzduchu v zásobníku by měla být kolem 0 stupňů. Na chladném místě lze lehce nezralé melouny skladovat až 6 měsíců.

zralé melouny

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně