Popis odrůdy melounu Gulabi, pěstování a péče, pravidla výběru

Meloun Gulyabi pochází ze střední Asie, zahradníci jej často nazývají Chardzhuy. Název je spojen s oblastí, ve které byla odrůda vyšlechtěna. Dnes se kultura rozšířila na jiná území a pěstuje se v sousedních republikách.

Rostlina patří do kategorie odrůd s pozdním dozráním. V suchých teplých oblastech trvá v průměru 130 dní od klíčení až do úplného zrání. Zahradníci zaznamenávají bohatou melounovou vůni ovoce, která se projevuje plnou silou několik týdnů po sklizni.

meloun Gulyabi

Vlastnosti ovoce

Vzhled ovoce se může výrazně lišit v závislosti na konkrétní odrůdě. Barva může nabývat tradiční žluté nebo oranžové barvy. Některé odrůdy mají neobvyklou zelenkavou až bílou pokožku. Povrch ovoce se liší od typu rostliny. Odrůdy s teplou barvou se vyznačují prolamovaným vzorem ok. Zelené a bílé plody mají málo vrásčitých a výrazných pruhů.

Odrůda melounu Gulyabi se vyznačuje protáhlým vejčitým tvarem ovoce. Při pěstování v teplém podnebí se průměrná hmotnost ovoce pohybuje od 4 do 8 kg. Při pěstování v podnebí středně velkých ruských regionů je ukazatel o něco skromnější a dosahuje 3 kg.

druh ovoce

Všechny typy kultury se vyznačují hustou dužinou. V době zrání je struktura křupavá, ale po několika týdnech získává jemnost, šťavnatost a mimořádnou vůni. Během dlouhodobého skladování se zachovává ovocná chuť a vzhled a díky výraznému obsahu karotenu a cukru je přítomná medová příchuť.

Jaké odrůdy existují

Kromě odrůdy Chardzhui jsou na trhu uváděny i další druhy plodin. Nejpopulárnější odrůdy jsou následující:

vejcovitý

  • Chok - má zcela hladký povrch, šťavnatou vláknitou buničinu.
  • Gulabi 803 - aktivně pěstovaný v Turkmenistánu, má jasně žlutou kůru, šťavnaté křupavé maso.
  • Bovaldi - odrůda má zelenou barvu ovoce s výraznými pruhy, jejich hmotnost dosahuje 3–5 kg, plody se vyznačují bílou vláknitou šťavnatou dužinou.
  • Sary-Gulyabi je meloun s charakteristickou žlutooranžovou barvou kůže a hrubou mřížkou na povrchu, hustá dužina, máslová na dotek, má díky své vysoké koncentraci cukru bohatou sladkou chuť.

Mezi všemi odrůdy melounu Gulyabi, oranžová odrůda vyniká, od jména, které můžete okamžitě pochopit její hlavní rys. Rostlina má kratší dobu zrání a první sklizeň může být odstraněna po 100-100 dnech.I přes kratší období zrání mohou být plody konzumovány až po několika týdnech zrání, když „dosáhnou“ stavu připravenosti.

barva ovoce

Nevýhody a výhody odrůdy

Jedinou nevýhodou melounu je obtížnost jeho pěstování v obtížných klimatických podmínkách. Při pěstování venku rostlina postrádá teplo a světlo. I malé změny teploty mají negativní vliv na růst rostlin. Při výsadbě ve sklenících je plodina charakterizována nízkým růstem a výnosem ovoce, což je spojeno s nedostatkem slunečního záření.

Důstojnost odrůdy zahrnuje nejen vynikající chuť ovoce, ale také jejich složení.

Mezi mnoha představiteli melounových kultur se Gulyabi příznivě liší vysokým obsahem vitamínů a minerálů, což zajišťuje jeho užitečné a léčivé vlastnosti. Meloun je považován za jedno z nejlepších potravin pro doplnění nedostatku vitamínů v těle. Jíst buničiny přispívá k celkovým zdravotním přínosům, zvýšené imunitě a zlepšené odolnosti těla.

nedostatek melounu

Významnou výhodou je schopnost ovoce pro dlouhodobé skladování bez ztráty chuti a užitečnosti produktu. Tato funkce vám umožní vychutnat si lahodnou léčbu a doplnit nedostatek vitamínů v chladných ročních obdobích, kdy je nedostatek čerstvé zeleniny a ovoce.

Díky moderní rozmanitosti receptur a neobvykle bohaté chuti a vůni melounu se tento produkt dnes při vaření často používá. Z toho se vyrábí první a druhý chod, sladkosti a sušené ovoce. Výrobek po zmrazení mírně ztrácí užitečnost svého složení.

dlouhodobé skladování

Jak vybrat meloun?

Pro mnoho ruských občanů je otázka výběru správného melounu obtížná. Důvodem je velká rozmanitost moderních odrůd a nedostatek nezbytných zkušeností, protože plody musí být vybírány pouze v období přinesení úrody z teplých zemí. Zároveň existuje řada pravidel, která dodržují, která je nemožná udělat chybu se správnou volbou. Následující body označují zralost ovoce:

  • aroma je bohaté, má výraznou vůni melounu, což naznačuje úplnou zralost ovoce;
  • stonek ovoce má hustou strukturu se šedivým nádechem, trochu uschlý a přítomnost zeleného stonku naznačuje včasné odstranění ovoce a riziko získání nezralého melounu;
  • povrch slupky nemá žádné defekty ve formě prohlubní a třísek;
  • kůra je plastová a ohýbá se pod tlakem prstu.

užitečnost produktu

Známkou melounové zralosti je přítomnost rovnoměrné barvy ovoce. Přítomnost jednoho světlejšího bodu je povolena díky jeho kontaktu s povrchem Země a menšímu slunečnímu záření. Při klepnutí na zralý meloun jsou slyšet charakteristické nudné zvuky.

Při nákupu nezralého melounu byste neměli být naštvaní a znepokojeni. V tomto případě stačí odstranit ovoce několik dní v temné a suché místnosti. Díky schopnosti kultury dozrát během skladování se chuť dužiny po týdnu výrazně zlepší.

povrch slupky

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně