Důvody proč česnek hnije na zahradě: co dělat a jak se s tím vypořádat?

Podle některých známek může pěstitel zeleniny zjistit, proč se česnek v zahradě hnije. To pomůže podniknout kroky a vyhnout se velkým ztrátám plodin. Můžete uvést hlavní důvody pro hnijící žárovky:

 • plísňové choroby;
 • bakteriální hniloba;
 • virová onemocnění;
 • škůdci.

Jednoduché zemědělské techniky pomohou snížit riziko infekce:

česnek v zahradě

 1. Dodržování pravidel střídání plodin. Každoroční změna místa pro plodiny na místě pomáhá zabránit množení mikroorganismů a škůdců, kteří infikují určitou skupinu rostlin. U česneku je doba návratu do zahrady nejméně 4–5 let. Nejlepší předchůdci jsou mladé zelí, okurky,
 2. Výběr slunného a vyvýšeného místa na místě pro pěstování česneku. Pro tuto kulturu, zejména u zimních odrůd, je nebezpečná jarní stagnace vody po tání sněhu. Chcete-li zabránit hnilobě česneku, můžete rostliny chránit uspořádáním vysoké postele.
 3. Pečlivé podzimní čištění místa od všech zbytků rostlin a každoroční kopání. Většina škůdců a mikroorganismů je schopna přezimovat zapomenuté hnijící cibule a stonky a na jaře se přesunout do zranitelných mladých výhonků.
 4. Používejte zdravé semeno. Před výsadbou je třeba vyřešit a odstranit všechny stroužky česneku se známkami nemoci. Žárovky skladujte na chladném a suchém místě (+ 1–2 ⁰C) v malých plátěných pytlích nebo krabicích s otvory. Je užitečné obnovit zásoby pěstitelského česneku pěstováním cibulek (u odrůd šípu).
 5. Před skladováním cibule důkladně osušte.
 6. Ošetření výsadbového materiálu fungicidy před výsadbou.
 7. Včasné zalévání a uvolnění postelí.
 8. Odstranění nemocných rostlin mimo lokalitu.
 9. Příprava úrodné směsi neutrální půdy v zahradě a včasné krmení komplexními hnojivy.
 10. Dodržování optimálního načasování výsadby a sklizně.

plísňové choroby

Plísňová onemocnění

Hlavními viníky hniloby česneku v zahradě a při skladování jsou houby. Nepravidelné zalévání spojené s nepříznivými povětrnostními podmínkami vyvolává vývoj patogenních mikroorganismů.

Aby se snížilo riziko infekce kontaminovaným osivem, provádí se před výsevem ošetření pažitky fungicidy: Maxim, Fitosporin, HOM.

pravidla střídání plodin

Fusarium (spodní hniloba)

Optimální podmínky pro růst nedokonalých hub rodu Fusarium jsou vysoká vlhkost a teplé počasí (nad 13-20 ° C). Proto se tato nemoc nejčastěji vyskytuje v jižních oblastech.

Fusarium infekce ovlivňuje mnoho kultivovaných rostlin a obvykle hibernace na rostlinných zbytcích.Důvodem rychlé infekce a rozpadu cibule je mechanické poškození škůdci a během sklizně.

riziko infekce

Příznaky:

 • Po vytvoření 5–7 listů začnou jejich konce žloutnout a uschnout a postupně zachytit celou rostlinu.
 • Na listech jsou vidět hnědé pruhy. V dutinách se někdy objevuje malý růžový květ.
 • Pokud se pokusíte vytáhnout česnek ze země, snadno se oddělí, protože kořeny se rychle hnijí s fusáriem.
 • V cibulkách a hřebíčcích dno změkčuje a zakrývá lehké mycelium. Při otevírání žárovky mezi hřebíčkem si také můžete všimnout stopy mycelia.

Pokud je zjištěno onemocnění fusárií, jsou nemocné rostliny z místa urgentně odstraněny a bez ohledu na povětrnostní podmínky je zavlažování záhonů dočasně omezeno.

spodní hniloba

Bílá hniloba česneku

Sclerotium cepivorum Ber je častým vetřelcem v česnekovém lůžku a důvodem, proč cibule hnijí. Co dělá bílý hniloba s česnekem:

 1. Prvním příznakem infekce viditelné pro pěstitele je zžloutnutí konců listů, které rychle pokrývá celou zelenou část rostliny.
 2. Pokud vytrhnete nemocného česneku ze země, na kořenech je vidět bílý květ houbového mycelia. Rychle vstupuje do baňky skrz dno. Česnek se začne hnít a nabývá vodnatého vzhledu.

zžloutnou a uschnou

Majitel zahrady často nepřipisuje sušení česneku zeleně a dozví se o nemoci, když už cibule hnije.

Fungicidy pomáhají zachránit většinu plodiny včasným zpracováním a odstraněním infikovaných rostlin z místa (uniforma, přepínač, úschova).

sušení listů

Plíseň plesnivá (plíseň plesnivá)

Plísňová nemoc většiny cibulí, jejímž původcem je destruktor Peronospora Casp. Pro růst je vhodná velmi vysoká vlhkost a chladné počasí (7-16 ° C). Rozpad žárovky je usnadněn v létě častými mlhami, prodlouženými srážkami. Za takových podmínek může peronosporóza zničit většinu plodiny za 2–3 týdny. Po nástupu suchých slunečných dnů se šíření infekce zpomaluje.

Abyste nezmeškali počáteční fázi onemocnění, musíte znát hlavní příznaky:

mylně mylně

 • Listy jsou pokryty nažloutlými oválnými skvrnami.
 • Za velmi vlhkého počasí rostliny vykazují světle fialový květ spór.
 • Listy se stočí a spadnou. Infekce postupně zachycuje celou leteckou část, sestupuje do baňky a zahajuje procesy rozkladu.

Plesnivá plíseň převaluje půdu v ​​zapomenutých cibulkách nebo v semenech.

Pokud je nemoc detekována, musí být postele ošetřeny fungicidy: Quadris, Areva Gold VG, Ridomil Gold.

materiál osiva

Bakteriální hniloba

Mechanické poškození česneku je hlavním důvodem, proč bakteriální hniloba ovlivňuje česnek.

Škodci hmyzu, kteří narušují integritu cibulí, jsou obvykle viníci. Infikované zuby se pokryjí pruhy a skvrnami, dužina se sklovitá, získává perleťový odstín a "vařený" vzhled. Takový česnek má nepříjemný hnilobný zápach a postupně se mění na hlen.

bakteriální hniloba

Nebezpečí této infekce spočívá v tom, že ke konečnému rozkladu česneku obvykle dochází během skladování a je obtížné jej rozpoznat podle vzhledu neotevřené žárovky.

Jak se vypořádat s bakteriální hnilobou:

 • kontrola hmyzích škůdců;
 • na podzim je zahrada pečlivě očištěna od organických zbytků;
 • vrchní obvaz s minerálními hnojivy s vysokým obsahem fosforu;
 • dodržování střídání plodin.

minerální hnojiva

Škůdci

Častým důvodem, proč česnek hnije v zemi, je poškození rostlin hmyzem. Porušení pravidel střídání plodin, ochuzených půd a nestabilního zavlažování lůžek může vést k rychlému šíření škůdců a velké ztrátě úrody. Pro integrovanou ochranu proti škůdcům se používají insekticidy pro obecné použití (Intavir).

česnek v zemi

Cibule létat

Larvy cibule se živí česnekovou dužinou.Hmyz hibernace v půdě v hloubce 10–20 cm ve formě kukly. Během kvetení zahradnických plodin se moucha plazí na povrch a po 5-10 dnech snáší bílá vejce na česneku nebo v blízkosti půdy. Po 3–7 dnech se objevují larvy a nahlodávají cestu do cibulek.

Během sezóny mají čas se objevit 2-3 generace cibule. Důvodem rychlého růstu populace cibule je deštivé léto. Poškozené žárovky rychle hnijí v důsledku sekundárních plísňových a bakteriálních infekcí. Česnekové listy zžloutnou, stočí a vyschnou. Larvy jsou vidět, když je žárovka řezaná.

cibule létat

Následující opatření pomohou chránit česneková lůžka:

 • Hluboké podzimní kopání webu.
 • Mulčovací postele s česnekovou rašelinou, cibule létat nemá rád rašelinové půdy.
 • Výsadba mrkve mezi řadami.
 • Prachování rostlin jednou týdně, od konce dubna do poloviny července, se směsí 10 g tabákového prachu, 100 g popela a 5 g mletého pepře.
 • Postřik půdy a rostlin složením: 2-3 lžičky mleté ​​červené papriky a 250 g tabákového prachu se rozmíchají ve 2-3 litrech vroucí vody. Trvejte na třech dnech na teplém místě a zřeďte v kbelíku s vodou s přídavkem 50 ml tekutého mýdla. Zpracování se provádí každých 7 dní od konce dubna.

česnek postele

Kořenový roztoč cibule

Tento malý osmičký škůdce druhu Rhizoglyphus echinopus může za vhodných podmínek (23–26 ⁰C a vlhkost 60–65%) poškodit významnou část sklizně česneku a cibule. V žárovce položí 200-300 vajec, ze kterých se larvy kořenového roztoče po 7-8 dnech vylíhnou. Za měsíc je nová generace připravena k další reprodukci.

Metody distribuce:

poprášení rostlin

 • klíště je snadno neseno větrem;
 • je schopen samostatně se pohybovat mezi rostlinami;
 • škůdce je schopen přezimovat česnek a zbytky cibule v půdě nebo v cibulovinách mezi hřebíčkem.

Klíšťat se nahlodává na dně žárovky, díky čemuž zaostává a začíná zahnívání česneku v zahradě. Listy nemocných rostlin zžloutnou, při otevření baňky jsou mezi zuby vidět hnědé odpadní produkty klíštěte.

kořenový roztoč

Kontrolní opatření:

 • infikovaná lůžka mohou být léčena insekticidem (Keltan nebo Rogor);
 • po sklizni je užitečné česnek sušit po dobu jednoho týdne při teplotě 30–35 ° C;
 • Před výsadbou leptejte zuby po dobu 20 minut v 0,8% roztoku koloidní síry.

schopen se pohybovat

Nematoda cibule

První místo mezi škůdci česneku patří do stonek hlíst, červ druhu Ditylenchus allii Bej. V těžkých jílovitých půdách dokáže zničit většinu plodiny. Příčinou rozpadu česneku není jen mechanické poškození cibule, ale také sekundární poškození houbami a bakteriemi.

Zbytky česnekových rostlin, pažitka a cibule zapomenuté v zemi jsou vhodné pro zimování těchto škůdců. Larvy a dospělí se živí šťavnatými částmi zubů a stonků. Jak vysoká vlhkost vzduchu, tak chladné počasí jsou příznivými podmínkami pro distribuci.

vločkové trhliny

Známky:

 • Za prvé, červi jedí dno žárovek. Kořen rychle hnije a umírá.
 • Váhy praskají a vypadávají, žárovka se rychle rozkládá.
 • Rostlina znatelně zaostává ve vývoji, listy jsou nejprve pokryty světlými pruhy, poté zžloutnou a vyschnou.
 • Infikovaná rostlina se snadno odtrhne od země a má nepříjemný hnilobný zápach.
 • Při pozdním zamoření jsou na listech vidět bílé stopy pronikání hlíst do rostliny.

ve vývoji zaostává

Obecná preventivní opatření lze přidat:

 • Reliéf těžkých půd zavedením volných organických složek: rašelina, sláma, piliny.
 • Zasažte nakažené oblasti zeleným hnojem a následně kopejte.
 • Leptání secích hřebíčků ve formalínovém roztoku 0,5 - 1% nebo infuze dřevěného popela.

nakažené oblasti

Recenze
 1. Valentine39
  4.04.2019 23:54

  Myslím, že stříkání česneku je zcela nepřirozené a negativně ovlivňuje jeho kvalitu. Při hnilobě stačí pouze snížit množství zavlažování, aniž by došlo k chemickému ošetření.

  Odpovědět
 2. Lushina Natalya Valentinovna 65 let. Vladimir
  6.06.2019 07:31

  Dodržuji všechna doporučení. Semena skladuji na suchém místě. Udržuji půdu v ​​uvolněném stavu, bez zbytků z loňského roku. Česnek se vždy rodí velký. Mnoho spoluobčanů se stalo mými stálými zákazníky. Léto 2019 začalo vlnou veder. A jaro nepotěšilo hojné deště. Jednou jsem nalil česnek. Uvolněné včas a ... Oh! Záchvat! Poté, co jsem vyřešil zápletku brambor, jsem se vrátil a ... polovina zahrady se zhnilo. Jsem vyděšený. Hlavní věc je nyní zachránit materiál osiva. Budu se řídit všemi radami uvedenými v tomto článku. Je to všechno velmi smutné. Koneckonců, kolik práce je třeba se zimním česnekem ...

  Odpovědět
 3. Alexandra
  7.07.2020 21:09

  Také jsem se otočil všude. Sledoval jsem střídání plodin a všechny tipy. Semeno bylo čisté a včas zpracované. Sousedé mají stejný obrázek

  Odpovědět
  • admin
   7.07.2020 14:21

   Pochopitelně jste stále chyběli nějaké pravidlo. Možná se jednalo o zalévání a uvolnění lůžek nebo hnojení minerálními hnojivy. Pokud jste vy a vaši sousedé použili stejné semeno, je to důvod.
   Vyšší moc není vyloučena: nepříznivé povětrnostní podmínky, chladné, vlhké léto. Obvykle dochází k hnilobě kvůli nepravidelnému zalévání, reprodukci plísní.

   Odpovědět
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně