Jak sbírat semena lilku doma, pěstitelská technika

Domovem lilku je jihovýchodní Asie. Ale i přesto je tato zelenina u nás velmi populární. To není překvapivé. Mnoho odrůd lilku je vybaveno vynikající chutí, vysokým výnosem a užitečnými vlastnostmi ovoce. Z nich můžete připravovat různé pokrmy a konzervy. Ne každý zahradník však ví, jak správně sbírat semena lilku. Jak se tento proces provádí a co bude vyžadovat, bude podrobně popsáno níže.

Sběr osiva

Existuje několik způsobů, jak sklízet semena lilku doma. Zvažte ty možnosti, ve kterých bude sběr nejméně pracný, a kvalita budoucí plodiny zůstane na vysoké úrovni.

Metody sklizně:

 1. Varlata se rozdrtí na několik kusů. Jednotlivé části lilku se rozemele jemným sítem. V tomto případě musí být hmota předána tak, aby na povrchu oka zůstala pouze jedna semena.
 2. Vybrané lilky, ze kterých chcete sbírat semena, jsou nakrájeny na několik tenkých talířů. Potom se semena opatrně odstraní vidličkou, lžičkou nebo nožem.

Bez ohledu na to, která metoda je vybrána, se doporučuje po extrakci semena opláchnout tekoucí vodou. V takovém případě musí být veškerý materiál osiva, který se vznášel na povrchu, zlikvidován, protože není vhodný pro další použití.

Výběr lilku

Zkušení pěstitelé vědí, že kvalita osiva přímo souvisí s osivem. Se správným přístupem k výběru lilku si můžete být jisti energií klíčení, hojným ovocem a vysokou obchodní charakteristikou ovoce. Navíc se kultura z roku na rok přizpůsobí klimatickým podmínkám v regionu, což zjednoduší péči o rostliny.

Zvažte tedy pravidla pro výběr varlat:

 1. Pro následné šlechtění se lilek doporučuje zůstat na odrůdách. Faktem je, že ačkoli hybridní rostliny mají vysokou odolnost vůči různým chorobám, stále ztrácí své komerční vlastnosti dalším rozmnožováním.
 2. Vlastnosti odrůdy musí odpovídat klimatickým a půdním podmínkám oblasti. Jinak nebude mít varlata čas na získání biologické zralosti.
 3. Aby byla kvalita semen udržována na nejvyšší úrovni, musí být osivo vybráno pouze ze silných a zdravých plodin. V tomto případě se doporučuje upřednostnit první zformované ovoce.
 4. Aby semena byla dostatečně pevná, musí být lilek plně vyzrálý.Stupeň zralosti může být určen zelenavě šedou nebo nažloutlou kůží. Pokud ovoce nemá čas biologicky dozrát, doporučuje se po vyjmutí odstranit na tmavé, chladné místo pro zrání.

semena lilku

Ačkoli existují určitá pravidla pro výběr osiva, způsoby sušení a skladování také ovlivňují kvalitu osiva.

Sušení a skladování osiva

Lilek, na rozdíl od jiných nočních plodin, vyžaduje dodržování určitých podmínek, které zajistí dlouhodobé uchování osiva. Poté, co jsou semena sklizena, musí být důkladně vysušena. Nejlepší volba je sušení na čerstvém vzduchu na tmavém místě.

Pokud to povětrnostní podmínky neumožňují, jsou semena rozprostřena v tenké vrstvě ve větrané oblasti na listu papíru. Tento proces obvykle trvá několik dní.

Když je osivo zcela suché, musí se pro něj vytvořit kombinace vnějších faktorů, které zajistí dlouhou životnost.

Technologie skladování semen lilku:

 1. Tara. Nejlepším obalem pro osivo je pytel na tkáně nebo papírové pytle.
 2. Teplota. Nedoporučuje se uchovávat semena lilku na vlhkém místě. Optimální teplota je + 10 + 15 °. V tomto případě je nutné vyloučit koncepty, jinak bude výsadbový materiál nepoužitelný.

semena lilku

Jsou-li tyto požadavky splněny, semena neztratí své vlastnosti do 3-5 let. Po uplynutí stanovené doby se doporučuje je vyměnit.

Pěstování lilku ze semen doma

Lilek je poměrně náladová plodina, která vyžaduje při pěstování určitou péči. Po vynaložení úsilí však bude každý zahradník s využitím semen své vlastní sklizně spokojen s výsledky výnosu a vysoké kvality ovoce.

Nezbytné podmínky

Dnešní spotřebitelský trh nabízí odrůdy lilku brzy, střední a pozdní. Každý druh vyžaduje dodržování určitých pěstitelských podmínek. Proto jsou plodiny raného a středního období určeny k pěstování v severních oblastech země, kde je klima poměrně drsné. Tyto odrůdy se zpravidla pěstují ve sklenících a skleníkových strukturách.

Pro více jižních oblastí si zahrádkáři vyberou lilky pozdní zrání. Jejich vegetační období - od klíčení semen až po biologickou zralost ovoce, vám umožní získat sklizeň na otevřeném poli.

Volba kapacity a příprava půdy

Lilek má poměrně slabý kořenový systém, který je při transplantaci těžce poškozen. Z tohoto důvodu se zahradníkům doporučuje používat pro pěstování sazenic rašelinové hrnce.

sazenice lilku

Pokud jde o půdu, měla by být neutrální v kyselosti a bohatá na živiny. Proto, pokud byla půda odebrána z místa, kde dříve rostly noční rostliny, doporučuje se hnojit ji dusíkem a minerálními hnojivy.

Příprava osiva a setí

Před výsadbou semen musíte nejprve připravit výsadbový materiál. Takové akce pomohou předcházet rozvoji chorob a posílit kořenový systém rostlin. Příprava osiva spočívá v dezinfekčních opatřeních. K tomu se připraví 5% solný roztok. Potom se do něj po dobu 5 minut přikape semena. Po uplynutí stanovené doby se promývají horkou vodou po dobu 20 minut. Po přípravě výsadbového materiálu můžete začít s výsadbou.

Secí technologie:

 1. Rašelinové hrnce jsou naplněny připravenou zeminou.
 2. Země je pečlivě vylita teplou vodou.
 3. V každém kontejneru se vytvoří prohlubeň 1-1,5 centimetrů.
 4. Do otvorů se vloží jedno semeno.
 5. Semena lilku se posypou zeminou a zalévají se vzduchovými kapičkami.

sazenice lilku

Na konci výsadby jsou hrnce pokryty fólií a umístěny na teplé, tmavé místo.

Výsevní péče

Soubor opatření zaměřených na získání silných sazenic má vytvořit příznivé podmínky pro klíčení semen.

Péče o plodiny zahrnuje:

 1. Udržování teploty + 25- + 27 stupňů.
 2. Zabránění vysychání půdy.

V tomto případě je nezbytné zajistit, aby se půda nezmáčkla. Při dostatečně velkém množství vlhkosti musí být film z květináčů odstraněn. Jinak, s dalším skleníkovým efektem, semena nevyhnutelně zemřou.

Péče o sazenice

Když se objeví první klíčky sazenic, musí být nádoba přemístěna na teplé a jasné místo s teplotním režimem + 20– + 23 stupňů.

sazenice lilku

Následná agrotechnologie péče o sazenice zahrnuje:

 • včasné zalévání;
 • uvolnění půdy;
 • vrchní obvaz s komplexními hnojivy.

Také při pěstování sazenic nezapomeňte na nemoci a škůdce.

Kontrola nemocí a škůdců

Aby se zabránilo rozvoji nemocí nebo škodlivým účinkům škůdců, je třeba pravidelně kontrolovat sazenice. V případě výskytu hmyzu nebo deformace rostlin by měla být okamžitě přijata příslušná opatření. Takže v boji proti škůdcům se zkušeným zahradníkům doporučuje používat lidová léčiva. Za nejúčinnější metodu se považuje postřikování zeminou dřevním popílkem a samotným rostlinám se doporučuje postřikovat mýdlovou vodou. V případě nemoci můžete použít odvar nebo bylinné infuze společně s fungicidními nebo insekticidními látkami.

dřevo popel

Pokud výše uvedené prostředky nezvládnou problémy, které se objevily, doporučuje se používat chemikálie.

Sklizeň a skladování

Období biologické zralosti lilku závisí na odrůdě. V průměru lze první plody odebrat 25-40 dní po odkvětu. Můžete také určit zralost lilku podle jeho barvy pleti. Zpravidla získává charakteristickou barvu pro danou odrůdu. Zároveň se buničina zralého ovoce stává docela elastickou a semena zbělá.

Sklizeň se provádí docela přesně, pomocí nože nebo prořezávače. Ovoce se odřízne společně se stopkou; zůstane „ocas“ o délce 3 až 5 centimetrů.

Aby byla sklizená plodina dlouhodobě čerstvá, doporučuje se ji skladovat na tmavém a chladném místě při teplotě 0–2 ° C. Po 2-3 týdnech je nutné třídit zkažené a deformované ovoce. Celá lilek by měla být setřena suchým hadříkem.

Jak vidíte, proces sběru semen a jejich další pěstování je poměrně pracný proces. Při použití výše uvedených tipů a vynaložení veškerého úsilí však bude i kvalita začínajícího zahradníka spokojena.

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně