Popis odrůdy melounů Ataman a hybridů F1, jaké jsou rozdíly, choroby a škůdci rostlin

Meloun je jedním z nejjasnějších a nejoblíbenějších bobulí letní sezóny. Odrůda melounů Ataman je mezi zahradníky oblíbená, protože kombinuje výnos, odolnost proti chorobám a vynikající chuť.

Charakteristika a popis vodních melounů Ataman a Ataman F1

Meloun Ataman patří mezi moderní hybridy raného zrání. Plody dozrávají přímým výsevem semen do půdy 55 až 65 dní po vyklíčení a po vztyčení sazenic za 40 až 45 dnů. Rostlina je silný keř, který se vyznačuje intenzivní vitalitou a vyvinutým listovým aparátem.

Pohodlné podmínky přispívají k tvorbě 4-5 plodů, z nichž každý váží 12-16 kg. Hladké oválné bobule jsou tmavě zelené se světlými pruhy. Pod silnou pružnou kůrou je zrnitá, jasně červená dužina se sladkou, vynikající chutí a dobrou konzistencí. Obsah cukru v bobulovině je asi 7%.

popis melounů

Odrůda melounu Ataman F1 je holandský hybrid. Zrání trvá 55–65 dní. Rostlina tvoří silný keř, který dokáže nést až pět vaječníků. Plody jsou kulovité nebo mírně zploštělé. Kůže je středně silná. Vláknina se vyznačuje šťavnatostí a zrna jsou malá.

Hromadění cukru závisí na povětrnostních podmínkách a je asi 6,5%.

Popis kultury předpokládá označení kladů a záporů odrůd vodního melounu Ataman a Ataman F1. Mezi hlavní výhody, díky kterým si rostlina získala své místo na zahradě, patří:

oblíbené bobule

 • vysoký výnos, který je za příznivých podmínek 215 centů na hektar;
 • vynikající chuť a technologické vlastnosti;
 • rezistence na taková běžná onemocnění / jako fusárium, antrakóza;
 • možnost růstu jak ve skleníkových podmínkách, tak na otevřeném poli;
 • dobrá přepravitelnost díky silné a silné kůži ovoce;
 • bezpečnost plodiny po dobu jednoho měsíce bez ztráty chuti.

Menší nevýhody jsou závislost na povětrnostních podmínkách a pravidelné náročné zalévání.

možnost růstu

Jaké jsou rozdíly

Odrůda Ataman si zachovává všechny vlastnosti rostliny v příštím potomstvu. Semena si můžete na zahradě sbírat a příští rok je bezpečně zasadit. Ataman F1 se vyznačuje přátelštější tvorbou sazenic, vyrovnanými rostlinami, vysokou kvalitou a uniformitou plodů a genetickou odolností vůči chorobám. Ale na rozdíl od Atamana s Ataman F1 je nemožné sklízet semena, protože existuje riziko, že zůstanou bez plodiny.Semena této odrůdy bude proto nutné každý rok nakupovat v obchodě.

Poskytujeme podmínky pro dobré výnosy

Melouny Ataman preferují jasné slunce ve dne, teplo v noci a volnou písčitou půdu v ​​kořenové zóně a v oblasti kořenového límce.

kvalita rostlin

Složení půdy

Meloun Ataman potřebuje písčitou, dobře provzdušněnou půdu. V přítomnosti těžké půdy je nutné provést vysoce kvalitní přípravu hlubokým oráním, abyste zvýšili výnosy. Vyhněte se zaplaveným, jílovitým a špatně zahřátým oblastem.

Vlhkost a zalévání

Při pěstování je nutné vytvořit příjemné podmínky pro vodní melouny, mezi nimiž je zalévání na prvním místě. Keře s nedostatkem vlhkosti se začnou zhoršovat a nadměrné zalévání způsobí hnilobu bičů a bobule samy ztratí obsah cukru. Proto je nutné uspořádat správné zavlažování, které by mělo být prováděno u kořene a pomocí teplé vody. V případě dlouhých deštivých dnů zakryjte výsadbu filmem, protože plodina bolestivě reaguje na vysokou vlhkost.

zelené koule

2 týdny před sklizní musíte zastavit zalévání, aby bobule mohly zachytit správné množství cukrů a dužina se nestala vodnatou.

Vrchní oblékání

Meloun Ataman reaguje na krmení. Živiny by se měly přidávat při vytváření prvních pravých listů pomocí hnojiv, která obsahují dusík a fosfor. Pak je potřeba nasycení minerály a organickými látkami. Rozvrh krmení musí být upraven. Nejčastěji je frekvence aplikace roztoků hnojiv 14 dní.

odmítnout napájení

V době hromadného kvetení potřebuje rostlina kompozice na bázi draslíku a fosforu. Doporučujeme dokončit krmení při prvních známkách zrání bobule.

Agrotechnické rysy pěstování

Semena odrůdy vodního melounu Ataman se zasejí do půdy nebo se z nich pěstují sazenice, následuje výsadba mulčováním výsadeb a zakrytí oblouky syntetickým filmem.

leží v úkrytu

Ve skleníku

První podmínka pro pěstování melounu ve skleníku - dobře připravená místnost. Ve vyhřívaném skleníku mohou být v posledních dnech února až do poloviny března zasazeny sazenice nebo semena.

Půda musí být výživná a bohatá na minerály. Humus se superfosfátem bude sloužit jako hnojivo. V případě silného chladného počasí byste se měli předem postarat o ochranný film.

Nutriční půda

Po přípravě všeho, co potřebujete pro pěstování, můžete zahájit samotný proces:

 1. Semena zasejte do samostatných nádob o průměru 10 cm, poté, co je namočíte do teplé vody stimulátorem růstu.
 2. Během růstu zakryjte fólií a udržujte teplotu 25 ° C.
 3. Aplikujte hnojivo 10. den po setí pomocí složitých minerálních receptur.
 4. Na konci května sazenice transplantujte do dobře zahřáté půdy, udržujte vzdálenost 50-70 cm a udržujte teplotu ve skleníku od 20 do 25 ° C a vlhkost ne vyšší než 60%.

Další péče je omezena na větrání a zalévání, jakož i udržování teploty ve skleníku na 20-25 ° C a vlhkosti na 60%.

střih ataman

Venku

Před výsadbou melounu Ataman musíte vybrat správnou oblast, která by měla být prostorná a dobře osvětlená sluncem. Výsadba bezsemenným způsobem v první fázi zahrnuje uvolnění a hnojení půdy na místě. Semenný materiál musí být také navlhčen v teplé vodě a poté zaset do drážek hlubokých 4 až 7 cm.

Vzdálenost mezi vysazenými jednotkami by měla být od 0,7 do 2 metrů a mezi řádky - 1,5 metrů.

Metoda pěstování sazenic vyžaduje následující akce:

vyberte web

 1. Vezměte jednotlivé nádoby o průměru 10 cm a výšce 12 cm a naplňte je půdou obsahující rašelinu a humus ve stejném poměru.
 2. Do každé nádoby vložte dvě semena do hloubky 3 cm. Když se vytvoří sazenice, musí být slabá část odstraněna.
 3. Rostlina klíčí při teplotě 20-25 ° C během dne a 18-20 ° C v noci po dobu 3 týdnů. Zajistěte také potřebné množství světla, pravidelně větrejte a chraňte před průvanem.
 4. Když přijde teplé počasí, přesuňte sazenice do otevřené půdy, chráňte je před větrem, zalévejte je a krmte je.

Po výsadbě je nutné rostliny obklopovat opatrně: vodu, hnojit, uvolnit půdu, odstranit plevele a také chránit před chorobami a škůdci.

množství světla

Nemoci a škůdci. Způsoby, jak se s nimi vypořádat

Meloun Ataman není imunní vůči chorobám a škůdcům. Kultura je náchylná k houbovým a bakteriálním onemocněním. Zejména se tato situace zhoršuje v období dešťů se snížením teplotních ukazatelů. Houba ovlivňuje zeleň keřů, kořenů a plodů. Anthracosis, múčnatka, hniloba kořene, bakteriální špinění a fusarium wilting jsou považovány za nebezpečné pro vodní meloun.

Hmyz, jako jsou drátovky, roztoči pavouci, mšice melounů a strapce, také představuje hrozbu pro sklizeň. Nemilosrdně ničí kulturu, živí se kořeny, listy a mnozí z nich nejsou v rozporu s užíváním ovoce.

Ohrožení sklizně

V zájmu ochrany plodiny před chorobami a škůdci není hlavní věcí pouze vytvoření a udržení optimálního mikroklimatu a minimálního infekčního prostředí. To vyžaduje:

 • ničit plevele na místě, odstraňovat zbytky rostlin;
 • alternativní plodiny;
 • pravidelně kontrolujte keře, zda nevykazují známky nemocí a škůdců, a pokud je zjištěn problém, neprodleně přijměte příslušná opatření ošetřením speciálně navrženými léky a při přípravě ochranných prostředků dodržujte dávkování doporučené výrobcem.

optimální mikroklima

Sklizeň

Signálem pro sklizeň odrůdy melounu Ataman budou externí ukazatele, které ukazují zralost:

 • změna barvy nebo vytvoření voskového povlaku na kůži;
 • půdní skvrna bohaté žluté barvy;
 • rezonance při klepání, i když to není vždy považováno za ukazatel toho, že meloun dosáhl své maximální chuti;
 • suchou úponku na stopce.

sklizeň

Sklizeň musí být prováděna s maximální opatrností, aby nedošlo k poranění a poškození kůže. Je lepší odříznout ovoce ze stonku, než ho odtrhnout a otočit. Při procesu trhání existuje riziko, že bakterie vstoupí do melounu, což může vyvolat hnilobu buničiny.

Meloun Ataman by měl být použit do 2–3 týdnů po odstranění, protože maso ztratí svou křupavost. Skladujte v místnosti s optimální teplotou 10–15 ° C a relativní vlhkostí 85–90%.

poškození kůže

Závěr

Klíčem k úspěšnému pěstování melounu Ataman je slunečné teplé počasí, kdy se aktivně opyluje a vyvíjí sladké šťavnaté ovoce. Chcete-li získat kvalitní produkty, musíte vyvinout určité úsilí a také vzít v úvahu některé rysy této kultury. Hlavní věcí je poskytnout rostlině příznivé podmínky a vychutnat si vynikající chuť zdravých a sladkých bobulí.

skibbs na stole

Nejsou žádné recenze, buďte první
Právě teď dívat se


Okurky

Rajčata

Dýně